Generacijska tranzicija obiteljskog biznisa predstavlja veliki izazov. Uvelike zato jer se poduzima samo jednom u životu i ne postoji mogućnost za popravak. Izbjegavanje suočavanja s njom uzrokuje mnoštvo rizika i problema, no njeno pravovremeno adresiranje i planiranje donosi obilje koristi i prilika te radikalno povećava šanse za njenu uspješnost.
Rizici odgađanja ili odugovlačenja prijenosa vođenja i upravljanja na sljedeću generaciju mogu se očitovati u nejasnom smjeru strateškog razvoja, izostanku prilagodbe tržišnim promjenama i trendovima te stagnaciji i općoj nesigurnosti, prvenstveno radi dobnih ili zdravstvenih stanja osnivača. Sve to utječe na poslovnu i financijsku stabilnost, narušava organizacijsku klimu u poduzeću i uzrokuje odljev ključnih zaposlenika u potrazi za većom sigurnošću radnih mjesta, zatim umanjuje povjerenje poslovnih partnera, uzrokuje napetosti i sukobe u obitelji te najvažnije, blokira trenutni momentum nasljednika i smanjuje motivaciju za preuzimanje ključnih poslovnih uloga te novi zamah biznisa. U konačnici, navedeno može rezultirati ishitrenim i neadekvatnim alternativnim izborima prijenosa vodstva, podjelom ili prisilnom prodajom biznisa te pravnim sporovima i financijskim gubicima.
S druge strane, koristi pravovremenog planiranja i strukturiranog prijenosa obiteljskog biznisa uključuju aktualnu generaciju koja jasno definira kriterije primopredaje vođenja i upravljanja te omogućuje sljedećoj generaciji postupno preuzimanje odgovornosti. Navedeno stvara stabilan okvir za poželjno mentorstvo i postepeno prepuštanje strateškog odlučivanja i kontrole osnivača te omogućuje aktivnu pripremu nasljednika kroz razvoj prepoznatih i potrebnih kapaciteta, sposobnosti i vještina, ključnih za preuzimanje. Planirani prijenos kroz tranzicijski plan također pomaže i osnivačima i nasljednicima u nužnoj prilagodbi novim, zahtjevnim ulogama i okolnostima te izgradnji neophodnog povjerenja i uzajamnog uvažavanja.
I osnivači i nasljednici, a i ostali članovi obitelji, bez daljnjeg ulaze u dosad nepoznate okolnosti i susreću se s mnogim nedoumicama, zabrinutostima i strahovima, što također uzrokuje tenzije i narušava obiteljske odnose. Suočavanje s takvim iskustvima je znatno jednostavnije, lakše i uspješnije kroz unaprijed strukturirani kontekst i stručnu podršku te zajednički definirane ciljeve.
Transparentan proces prijenosa omogućuje i ključnim neobiteljskim dionicima, kao što su neobiteljski menadžeri, zaposlenici i poslovni partneri pravovremeni informacijski okvir za svjesnu uključenost. Navedeno kreira presudno povjerenje i mogućnost aktivnog rezoniranja s prisutnim promjenama te vraća i održava ključan fokus na angažmanu, poslovnim aktivnostima i zadacima, bez nepotrebnih nepoznanica i bojazni da prisutna tranzicija narušava sigurnost tekućeg poslovanja.