RURALNI RAZVOJ I POLJOPRIVEDA
Alpha Capitalis redovito prati i informira Vas o svim aktualnim mogućnostima financiranja sredstvima iz fondova EU u području poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Imate li projektnu ideju ili razvijen plan investicija, javite nam se da Vašu projektnu ideju ili planirana ulaganja oblikujemo i uklopimo u aktualne mogućnosti financiranja sredstvima EU fondova te da za Vas pripremimo projektni prijedlog za prijavu na natječaj.
Bogatim iskustvom u pripremi i provedbi projekata financiranih iz EU fondova, vodimo Vas prema uspješnoj dodjeli i korištenju bespovratnih sredstava i za Vaše poduzeće.
Strateškim planom Zajedničke poljoprivredne politike za razdoblje 2023. – 2027. vrijednim 3,8 milijardi EUR, a koji je usvojen u veljači 2023. godine podupire se prelazak na pametan, održiv, konkurentan, otporan i diversificiran poljoprivredni sektor, čime se osigurava dugoročna sigurnost opskrbe hranom. Njime se podupiru brojne intervencije usmjerene na posebne potrebe država članica i njihovih regija. Osmišljen je u skladu s novim pristupom usmjerenim na rezultate i uspješnost u cilju ostvarenja konkretnih rezultata u odnosu na posebne ciljeve Zajedničke poljoprivredne politike na razini EU-a, ali i doprinos europskom zelenom planu.
Cilj Strateškog plana je poduprijeti održivi razvoj gospodarski održivih poljoprivrednih gospodarstava i prerađivačkog sektora te poboljšati životne i radne uvjete u ruralnim područjima. Brojnim poticajima poduprijet će se zaštita prirodnih resursa, bioraznolikosti i klime.
Najvažnije EU intervencije u najavi:
VINSKA OMOTNICA
Nacionalni program pomoći sektoru vina provodi se od 2014. godine, kroz dosadašnja dva paketa mjera, za razdoblje 2014. – 2018. i 2019. – 2023. U novom programskom razdoblju kroz provedbu Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike 2023 – 2027., planiraju se programske prilagodbe s ciljem rasterećenja i pojednostavljenja provedbe kako bi se „Vinska omotnica“ mogla provoditi uz određena administrativna rasterećenja.
Sljedeće razdoblje donosi četiri mjere s kojima su se prijavitelji i korisnici već upoznali u zadnjih pet godina, a to su:
ZAKON O POTICANJU ULAGANJA
Temeljem Zakona o poticanju ulaganja tokom cijele godine omogućeno je podnošenje prijava za ostvarivanje potpore u obliku umanjenja poreza na dobit (50% / 75% / 100%, ovisno o visini investicije) te u obliku bespovratnih potpora za troškove plaća i troškove usavršavanja.
Uvjeti su da je investicija u minimalnom iznosu od 50.000,00 EUR te otvaranje novih radnih mjesta vezanih uz projekt ulaganja (3 nova radna mjesta za mikropoduzetnike, odnosno 5 – 15 radnih mjesta za MSP i velike poduzetnike, ovisno o visini investicije). Visinom investicije određuje se i razdoblje umanjenja poreza na dobit (do 10 godina).
Prihvatljivi troškovi ulaganja su:
- Troškovi ulaganja u dugotrajnu imovinu (materijalnu i nematerijalnu imovinu; gradnja, ICT oprema i softver, strojevi..)
- Kupnja nove opreme/strojeva
- Troškovi ulaganja u nematerijalnu imovinu
- Troškovi plaća, usavršavanja.
Potpore uređene Zakonom o poticanju ulaganja odnose se na održive projekte ulaganja koji imaju za cilj jačanje konkurentske sposobnosti u:
- Proizvodno-prerađivačkim aktivnostima
- Razvojno-inovacijskim aktivnostima
- Aktivnostima poslovne podrške
- Aktivnostima usluga visoke dodane vrijednosti.
Javite nam se kako bismo za Vas napravili cjelokupnu pripremu za prijavu za korištenje potpora putem Zakona o poticanju ulaganja.
Zakon o poticanju ulaganja