Pretpostavimo da ste osnivač obiteljskog biznisa i da ste doveli biznis do adekvatne razine. Došao je trenutak da počnete razmišljati o nasljedniku. Koji su ključni kriteriji za odabir nasljednika i kako stvoriti budućeg lidera briga su svakog osnivača.
U većini slučajeva, nasljednik postoji i zainteresiran je za preuzimanje biznisa. Na neki način i vi ste donijeli odluku da je ona ili on prava osoba koja će nastaviti vaš biznis. Nije dovoljno imati viziju tko će naslijediti biznis. Potrebno je postaviti određena pitanja koja vam služe na koji način ćete uvesti nasljednika u obiteljski biznis i jednog dana mu prepustiti biznis.
1.Kako nasljednik ulazi u obiteljski biznis
Kada odlučite da je vrijeme da vaš nasljednik postane dio biznisa, ključno je razmotriti na koji način će se uključiti. Hoće li započeti kao zaposlenik ili odmah postati član uprave – početna pozicija ima značajan utjecaj na njegov daljnji razvoj u obiteljskom poslu. Potrebno je jasno odrediti početnu ulogu kako biste mogli definirati koje su mu vještine potrebne za uspješno obavljanje te funkcije. Ako nasljednik ne posjeduje sve potrebne vještine, važno je osigurati mu mentora i stručnjake koji će mu pomoći da ih stekne. Izradom plana edukacije i dodjelom mentora, možete precizno pratiti njegov napredak kroz određeni period. Tako jasno definirate svoja očekivanja i uvjete koje nasljednik mora ispuniti kako bi zauzeo određenu poziciju, a u budućnosti možda i vodeću ulogu.
2. Riješite prošle nesuglasice
Započnite razmišljanjem o tome postoji li neki neriješeni sukob koji bi mogao utjecati na vaš odnos i poslovanje. Razmotrite prošle konflikte između vas i nasljednika koji bi se sada ili u budućnosti mogli ponovno pojaviti i naštetiti biznisu, bilo kroz poslovne nesuglasice ili sukobe koji nemaju ekonomsku osnovu, ali proizlaze iz prošlih iskustava. Ključno je da unaprijed poradite na vašem odnosu i uspostavite stabilnu osnovu prije nego što započnete proces nasljeđivanja. Najvažnije pitanje koje trebate postaviti sebi je: “Postoji li dovoljno povjerenja, razumijevanja i poštovanja da bih mogao prepustiti biznis nasljedniku?”
3. Formaliziranje odnosa
Razmotrite potrebu za formalizacijom odnosa s nasljednikom kroz potpisivanje ugovora o radu ili ugovora o pozajmici za udjele tvrtke koje će mu pripasti. Ako nasljednik koristi službeni automobil za privatne svrhe, potrebno je jasno definirati kako će se taj trošak pokriti. Također, važno je postaviti pitanje isplaćuje li se nasljedniku plaća koja odgovara njegovoj funkciji ili postoji drugačiji dogovor. Pravila treba postaviti na samom početku procesa nasljeđivanja, a formalizacija odnosa može pomoći u izbjegavanju budućih konflikata.
Odredite jasne kriterije za nasljednikov napredak – hoće li se razvijati istim tempom kao i drugi zaposlenici ili će imati poseban tretman. Razmotrite jesu li jednake mogućnosti i pravila postavljena za svu vašu djecu koja se odluče uključiti u obiteljski biznis, ili će ta pravila zavisiti o njihovim kvalifikacijama. Također, procijenite treba li nasljednik imati veću plaću od ostalih zaposlenika ili će to ovisiti o dinamici posla koji obavlja. Odgovori na ova pitanja unaprijed mogu spriječiti razočaranja s obje strane i osigurati uspješno nasljeđivanje biznisa.
4. Napredovanje u obiteljskom biznisu
Kada nasljednik postane član obiteljskog biznisa, važno je odrediti osobu koja će pratiti njegov razvoj i biti odgovorna za njegovo unapređenje. Treba jasno definirati postoji li mogućnost unapređenja te u kojim okolnostima nasljednik može predlagati ideje, uvoditi promjene, i implementirati inovacije u poslovanju. Potrebno je odrediti razinu odlučivanja i odgovornosti koju nasljednik preuzima, kao i mogućnost rada u različitim odjelima kako bi stekao šire iskustvo.
Ključno je odlučiti ima li nasljednik samo jednog mentora za sva područja ili će surađivati s različitim stručnjacima koji će ga podučavati specifičnim aspektima poslovanja. Također, potrebno je definirati sustav ocjenjivanja njegovog napretka, uključujući način na koji se ocjenjuje i tko taj proces provodi. Ako ocjenjivanje vrši drugi član obitelji, može doći do sukoba interesa, nedostatka objektivnosti i poteškoća u pružanju konstruktivne kritike.
Odredite međusobni poslovni odnos i način na koji ćete komunicirati, uključujući nasljednikovu uključenost na strateškim sastancima. To će osigurati jasnu komunikaciju i olakšati proces nasljeđivanja.
Ključno je pažljivo odrediti način ulaska nasljednika u biznis, riješiti potencijalne sukobe i formalizirati odnose kako biste izbjegli konflikte. Sustavno praćenje razvoja nasljednika, uz jasno definirane kriterije napredovanja, osigurava transparentnost i postavlja temelje za dugoročni uspjeh obiteljskog biznisa.
Autor: mr.Danijel Pevec, dipl.oec., ovl.savjetnik za obiteljske biznise (CFBA), ovl.poslovni savjetnik (CMC), ovl.inv.savjetnik, certificirani voditelj održivih financija, certificirani medijator, ovl.int.revizor, ovl.procjenitelj, ovl.rač., ovl.rač.forenzičar