Svi uspješni obiteljski biznisi koji su prošli više generacija i uspješno proveli određeni dio broj tranzicija imaju obiteljsku povelju. Obiteljska povelja je bitna, nadalje kroz blog ćemo razjasniti njezine komponente. Najbitniji je način na koji ste došli do povelje. Potrebno je da se svi članovi obitelji uključe u postupak stvaranja povelje. Da svaki obiteljski član ima priliku iznijeti vlastite stavove i uvjerenja, kako bi se mogli definirati odnosi između svih članova obitelji.
1. Svrha i vizija
Prva komponenta se odnosi na svrhu i viziju, odnosno na razlog postojanja vaše obitelji. To uključuje vrijednosti koje zastupate, a kao rezultat toga proizlazi obiteljska misija. Misija služi kao temelj za izgradnju kvalitetnih odnosa, što je ključno i za obiteljski biznis.
2. Otvorena komunikacija
Povelja vam pomaže u ostvarivanju otvorene i transparentne komunikacije s ostalim članovima obitelji. Njome definirate stil poslovne komunikacije, način na koji prenosite informacije drugim članovima te što je potrebno komunicirati svima, a što samo određenim članovima. Također, dogovoren je set pravila za donošenje odluka i rješavanje međusobnih sukoba.
3. Uloge i odgovornost
Potrebno je jasno definirati tko se smatra članom obitelji, a tko nije. To uključuje i postojeće i buduće članove obitelji, pri čemu se trebaju odrediti uloge budućih članova. Treba razmotriti postoje li automatske razlike između postojećih i budućih članova obitelji. Također je važno odrediti način na koji budući ili novi članovi ulaze u obiteljski posao. Unutar obitelji mogu postojati gradacije, pa je ključno definirati uloge svih članova, od najmlađih do najstarijih. Svaka uloga nosi sa sobom odgovornost, ali i benefite i nagrade.
Može se dogoditi da je netko član obitelji, ali nije uključen u biznis kroz vlasništvo, upravljanje ili zaposlenje. Iako možda nikada neće biti dio biznisa, taj član može imati jasno definiranu ulogu unutar obitelji. Rezultat ovakvog pristupa mogu biti određene politike koje obitelj uspostavlja.
- Politika educiranja
- Politika zapošljavanja
- Politika ulaganja
4. Pitanje nasljedstva
Nasljeđivanje se sastoji od dvije komponentne, upravljanja i samog procesa nasljeđivanja. Potrebno je odlučiti tko može upravljati obiteljskim biznisom i koje upravljačke ovlasti može imati. Vrlo jasno se definira tko ima pravo postati vlasnik i na koji način. Potrebno je odrediti imaju li nasljednici zagarantirano pravo ako su članovi obitelji ili postoje restrikcije. Neke obitelji jasno definiraju da kada je netko član obitelji, ne može nikada biti zaposlenik u biznisu ili ako ste vlasnik da nikada ne možete biti član uprave i obrnuto. Nužno je definirati način na koji se ulazi u vlasništvo biznisa. Je li potrebno platiti udjele vlasništva, radi li se pozajmica ili darovni ugovor. Ako su udjeli preneseni darovnim ugovorom, ima li ta osoba pravo raspolagati tim udjelima kako želi. Postoji li mogućnost daljnje prodaje ili prijenosa na treću osobu.
5. Filantropija
U nekim obiteljskim biznisima filantropija možda uopće ne postoji, dok je u drugima prisutna u neformalnom obliku, a kod nekih je jasno strukturirana i definirana. Obitelji koje imaju jasno definirana filantropska načela posjeduju određene budžete, statute, vrijednosti koje zastupaju i ciljeve koje žele postići.
Drugim riječima, riječ je o ostavštini koju želite prenijeti na nasljednike. Implementacija filantropije u poslovanje također pomaže u oblikovanju željene slike o vama u javnosti. Kada dođe do zahtjeva za donaciju, jasno je kako se odlučuje je li taj zahtjev u skladu s vašim vrijednostima. Na kraju dana, nije dovoljno samo donirati; važno je stvoriti sklad između biznisa i zajednice.
6. Planiranje budućnosti
Obiteljska povelja služi kao alat za dugoročno planiranje budućnosti. Ovakvo planiranje obuhvaća razdoblje od 100 godina ili više, uzimajući u obzir ne samo ono što se događa danas, već i kako će to utjecati na treću generaciju u budućnosti. U tom kontekstu, potrebno je odlučiti želite li da obiteljski biznis ostane u većinskom obiteljskom vlasništvu ili da se podijeli na nekoliko ogranaka. Ovaj korak uključuje definiranje dugoročne vizije poslovanja. Planiranje obuhvaća postavljanje vizije, strateškog okvira i nasljeđa koje obitelj želi prenijeti na buduće generacije.
Obiteljska povelja pruža skup pravila koji vam pomaže u definiranju svrhe, načina međusobne komunikacije, rješavanja sukoba, te uloga i procesa tranzicije biznisa na sljedeće generacije. Ona ne samo da pomaže u postavljanju dugoročnog plana za obiteljski biznis, već i za samu obitelj.
Autor: mr.Danijel Pevec, dipl.oec., ovl.savjetnik za obiteljske biznise (CFBA), ovl.poslovni savjetnik (CMC), ovl.inv.savjetnik, certificirani voditelj održivih financija, certificirani medijator, ovl.int.revizor, ovl.procjenitelj, ovl.rač., ovl.rač.forenzičar