ISO 9001:2015 -
Sustav upravljanja kvalitetom
ISO 14001:2015 -
Sustav upravljanja okolišem
ISO 45001:2018 -
Sustav upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnošću na radu
Pandea Global M&A je internacionalna mreža za akvizicije prisutna u više od 20 zemalja svijeta koja povezuje investitore i prodavatelje različitih biznisa.
Svaki model transakcije može imati varijacije koje su rezultat preferenci interesnih strana.
ALPHA CAPITALIS je član Pandea Global M&A, globalne mreže za akvizicije koja povezuje investitore i prodavatelje različitih biznisa. Pandea Global M&A djeluje s naglaskom na spajanja, preuzimanja, pripajanja, dokapitalizacije i razne vrste joint venture-a, a sve s ciljem plasiranja lokalnih projekata na internacionalno financijsko tržište.
Svojim klijentima i partnerima omogućili smo pristup velikoj mreži internacionalnih investitora. Lokalnim bizinisima otvaramo pristup prekograničnim transakcijama, a za internacionalne investitore djelujemo kao „one stop shop“ i lokalni partner. Ako imate projekt za koji Vam je potreban investitor ili prodajete postojeći biznis, slobodno nam se obratite kako bismo prezentirali Vaš slučaj internacionalnim investitorima.
Pristup velikoj mreži internacionalnih investitora
Pristup prekograničnim transakcijama
Djelujemo kao „one stop shop“ i lokalni partner
Osnovali ste biznis prije više od dva desetljeća i svjesni ste da će doći trenutak kada je potrebno prenijeti upravljanje na nasljednike. Vi kao osnivač nemate puno povjerenje u metode vođenja svojih nasljednika, a oni žele autonomiju u upravljanju kako bi mogli dokazati učinkovitost njihovih metoda upravljanja. Nekada u najboljoj namjeri obiju strana da učine najbolje za organizaciju dolazi do sukoba zbog čega se remete profesionalni i obiteljski odnosi.
Planirajte prijenos vlasništva i metodološkim pristupom povećajte mogućnost uspješne tranzicije na mlađe generacije.
Pružamo podršku osnivačima i članovima obitelji kod prijenosa vlasništva na mlađe generacije ili na postojeći/novi menadžment kroz sljedeće aktivnosti:
Nasljednik treba donijeti odluku da li želi nastaviti obiteljski biznis ili ne. Također, treba biti svjestan što će se od njega očekivati u budućnosti i koje će biti njegove odgovornosti/obveze. Nasljednika je potrebno „naoružati“ potrebnim alatima i vještinama za buduće vođenje organizacije i postepeno uvoditi u posao sukladno definiranom programu.
Treba stvoriti društvo (organizaciju) koje će biti samoodrživo, profitabilno i prenosivo. Samoodrživost podrazumijeva da društvo ne bude ovisno o prisutnosti vlasnika. Treba oformiti profesionalni menadžment, da se cijeli sustav ne uruši kada se osnivač makne iz te organizacije. Profitabilno – da bude konkurentno na tržištu i ostvaruje profit za vlasnika. Prenosivo – da je osigurana potpuna urednost i transparentnost financijskih podataka za vlasnika te da postoje temelji da društvo u svakom trenutku može promijeniti vlasnika.
Potrebno je poštivati mišljenje svih interesnih strana u obitelji te definirati set dokumenata, način donošenja odluka i involvirati sve interesne strane koje bi trebale biti involvirane. Treba se fokusirati na to kako napraviti prijenos vlasništva (tko ima pravo na vlasništvo, kada se ono radi i na koji način će se napraviti). Ako ima više nasljednika od kojih neki nisu zainteresirani onda se treba napraviti procjena vrijednosti obiteljskog poslovanja i ekvivalent novaca isplatiti strani koja nije zainteresirana za nastavak vođenja obiteljskog poslovanja. Druga bitna stavka je definiranje obiteljskog foruma što podrazumijeva način kako će se donositi određene odluke, kako će se ponašati kada je potrebno definirati strateške odluke i slično te koja je uloga članova obitelji u upravljanju, tko su članovi foruma, kada se forum održava i na koji način te kako će forum djelovati.
Većina zaposlenika je za dosta odluka uvijek pitalo osnivača. Samim time osnivač je imao značajnu funkciju kod upravljanja, donošenja odluka, nagrađivanja zaposlenika, građenja odnosa s kupcima, dobavljačima i slično. Izazov osnivača je da više neće imati centralnu funkciju te da mora prepustiti to poslovanje i upravljanje na mlađu generaciju ili na nasljednika. Zato je prvo potrebno osnivaču osigurati prihode za održavanje istog životnog standarda. Zatim mu dati set pravila ili definirati modus ili način ponašanja kako i na koji način se može involvirati u posao, koju vrstu informacije će osnivač dobivati, dostavljati mu određena financijska izvješća kroz neformalne sastanke ili na formalan način.
Ako ste počeli razmišljati o spajanjima i preuzimanjima društva, pravo je vrijeme da odaberete stručnjaka koji će Vam pomoći pri ulasku u ovakve transakcije.
Sam proces je ozbiljan i kompleksan te zahtijeva dobru pripremljenost i educiranost svih uključenih strana u procesu. Stoga ćete odabirom tima ALPHA CAPITALIS dobiti punu podršku, pomoć i savjetovanje za transakciju s minimalnim rizikom za sve uključene strane uz istovremeno ostvarenje želja vlasnika.
Naš pristup obuhvaća razumijevanje transakcije i društva, motive, sinergiju, rizik i određivanje cijene.
Pomažemo Vam oko Vaših najčešćih pitanja:
Koraci u procesu spajanja i preuzimanja:
Metoda diskontiranog novčanog toka najčešće se primjenjuje kada imovina trgovačkog društva ima mogućnost generiranja prihoda i kada postoje razumne projekcije budućeg dohotka za imovinu društva.
Procjenjujući vrijednost društva metodom diskontiranih novčanih tokova, uprava društva prvenstveno bi trebala kritički i razumno razmotriti povijesne poslovne i financijske rezultate te posljedično analizirati poslovno okruženje u kojem društvo posluje. Ovi koraci su neophodni jer procjena vrijednosti ovisi o projekcijama prihoda za buduća razdoblja, a ta projekcija, zauzvrat, ovisi upravo o gore spomenutim faktorima.
Četiri su koraka u procjeni vrijednosti trgovačkog društva pomoću metode diskontiranog novčanog toka:
Cilj ove metode je utvrditi buduće novčane tokove tvrtke što je točnije moguće, diskontirati ih odgovarajućom diskontnom stopom kako bi se dobila sadašnja vrijednost tih novčanih tokova i sve ih zbrojiti da bi se dobio jedinstveni broj.
Metoda usporedivih transakcija, također poznata kao metoda transakcijskih smjernica koristi informacije o transakcijama imovinom koja je ista ili slična predmetnoj imovini da bi došla do indikacije vrijednosti. Ako se dogodilo nekoliko nedavnih transakcija, procjenitelj mora uzeti u obzir cijene identične ili slične imovine koja kotira na burzi ili je ponuđena na prodaju ako je relevantnost tih informacija jasno ustanovljena, kritički analizirana i dokumentirana.
Metoda usporedivih transakcija može koristiti mnoštvo raznih usporedivih dokaza, također poznatih kao jedinice usporedbe koje čine osnovu usporedbe. Neke od mnogih jedinica usporedbe koje se koriste u procjeni vrijednosti društava uključuju multiplikatore EBITDA (zarada prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije), multiplikatore zarade, multiplikatore prihoda, i multiplikatore knjigovodstvene vrijednosti.
Ključni koraci u procesu procjene vrijednosti metodom usporedivih transakcija:
Metoda referentnih burzovnih transakcija koristi informacije o usporedivim javnim trgovanjima koja su ista ili slična predmetnoj imovini kako bi se došlo do indikacije vrijednosti.
Metoda se koristi samo onda kada je predmetna imovina dovoljno slična javno trgovanoj usporedivoj imovini kako bi usporedba bila smislena.
Ključni koraci u metodi smjernica usporedivih burzovnih transakcija su:
U slučaju da ste kupac ili prodavatelj, angažiranjem tima ALPHA CAPITALIS dobivate sigurnost da su sva pitanja koja su se pojavila tijekom dubinskog snimanja pravilno prikazana.
Pomažemo Vam:
Usluge dubinskog snimanja koje pružamo uključuju financijsko i dubinsko snimanje.
Pregled i analiza poreznih prijava te konta troškova (porezno nepriznati troškovi), korištenih poreznih olakšica, transakcije s povezanim društvima i potencijalnih rizika, pregled naknada plaćenih inozemnim primateljima te analiza obračuna poreza po odbitku.
Pregled godišnjih i mjesečnih prijava PDV-a, poreznih knjiga i analitičkih konto kartica na kojima iskazane obveze za PDV i potraživanja za pretporez, pregled uzorka ulaznih i izlaznih računa.
Usporedba mjesečnih ID obrazaca s knjiženjima na kontima obveza i troškova plaća, kontrola obračuna dohotka od nesamostalnog rada te analiza poreznog tretmana dohotka u naravi, pregled naknada odobrenih zaposlenicima, analiza plaćenih naknada prema ugovorima o djelu i autorskim ugovorima.
Obrtnik ste i odlučili ste postati trgovačko društvo?
Kao obrtnik generirate prihod veći od 3.000.000 kuna i u sustavu ste poreza na dobit i PDV-a. Vodite dvojno knjigovodstvo i Vaše poslovanje se s računovodstvenog stajališta ne razlikuje od trgovačkog društva.
Ukoliko želite smanjiti pravni rizik i zaštiti osobnu imovinu utoliko postoji mogućnost da uz punu podršku tima ALPHA CAPITALIS napravite prijenos gospodarske cjeline obrta u trgovačko društvo.
Prilikom prijenosa gospodarske cjeline obrta u trgovačko društvo nudimo podršku kod sljedećih aktivnosti:
Odlučili ste prodati poslovne udjele društva. Pronalazak kupca, postizanje dogovora oko cijene i formalno zatvaranje transakcije je složen proces koji zahtjeva strukturirani pristup. Od trenutka
Jedna od najboljih investicija koju možete napraviti je kupnja Društva u kojem radite. Posjedovanje vlastitog posla daje vam kontrolu nad Vašom budućnošću. Otkup društva od
Jeste li kreditno sposobni? Potreban Vam je kredit banke za financiranje poslovanja. Stavite se u ulogu bankara i gledajte objektivno na svoje poslovanje. Uzmite u
Kada je riječ o kupnji ili prodaji društva, internom restrukturiranju, istiskivanju manjinskih dioničara, prodaji pojedine proizvodne linije ili poslovne jedinice, potrebno je napraviti procjenu vrijednosti
Dug često ima negativnu konotaciju. Dug predstavlja povećanje rizika, nedostatak novčanog toka i nemogućnosti podmirenja obveza. S druge strane, većina trgovačkih društava ima neku razinu
Savjetnici igraju vitalnu ulogu u oblikovanju gospodarstva. Stvaraju vrijednost i za javni i za privatni sektor, posebice u današnjem, globalno konkurentskom okruženju. Saznajte zašto vam
Ul. Roberta Frangeša Mihanovića 9,
10110 Zagreb / Sky Office, 19.kat
OIB: 40742241290
MBS: 080810593
IBAN: HR4323600001102358715
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Ul. Roberta Frangeša Mihanovića 9,
10110 Zagreb / Sky Office, 19.kat
OIB: 14404485248
MBS: 080893769
IBAN: HR9823600001102399338
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Jezerska 8,
10430 Samobor
OIB: 16796363725
MBS: 081084856
IBAN: HR3023600001102595920
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Duga ulica 67
32100 Vinkovci
OIB: 43202073675
MBS: 081451393
IBAN: HR7223600001103012943
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Sustav upravljanja kvalitetom
Sustav upravljanja okolišem
Sustav upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnošću na radu
Sustav upravljanja kvalitetom
Sustav upravljanja okolišem
Sustav upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnošću na radu