Značaj interne revizije za društvo
Bez obzira na vrstu djelatnosti, društva se svakim danom suočavaju sa sve većom konkurencijom. Bilo da ste veliko ili malo društvo, praćenje i održavanje operativne
Revizija je stručno područje koje se fokusira na ispitivanje financijskih izvještaja i ostale poslovne dokumentacije trgovačkih društava. Svrha revizije je osigurati pouzdanost financijskih izvještaja i reducirati mogućnost izbjegavanja prikazivanja stvarnog stanja poslovanja nekog društva.
Revizija financijskih izvještaja je postupak provjere i ocjene financijskih izvještaja, konsolidiranih financijskih izvještaja obveznika revizije. Revizijom se također provjeravaju podatci i metode koje se primjenjuju pri sastavljanju financijskih izvještaja s ciljem utvrđivanja daju li podaci prikazani u izvještajima istinit i fer prikaz financijskog položaja i uspješnosti, kao i novčanih tokova društva.
Revizija financijskih izvještaja rezultira revizorovim mišljenjem o istinitosti i fer prikazu financijskih izvještaja, kao i o njihovoj usklađenosti s propisanim zakonskim okvirom i okvirom financijskog izvještavanja. Obveznici revizije moraju imenovati društvo za zakonsku reviziju najkasnije tri mjeseca prije završetka izvještajnog razdoblja na koje se revizija odnosi.
Tko su obvezici revizije financijskih izvještaja?
Revizijski uvid u financijske izvještaje jednostavniji je postupak u odnosu na reviziju financijskih izvještaja, kojim se ispituje jesu li financijski izvještaji u svim značajnim odrednicama pripremljeni u skladu s okvirom financijskog izvještavanja.
Revizijski se uvid temelji na analitičkim postupcima i upitima, a ne na svim potrebnim dokazima kao u postupku revizije. Revizijski uvid u financijske izvještaje rezultira revizorovim zaključkom, kojim se zaključuje je li revizor uočio nešto zbog čega smatra kako financijski izvještaji nisu pripremljeni u svim značajnim odrednicama u skladu s primjenjivim okvirom financijskog izvještavanja.
Tko su obvezici revizijskog uvida u financijske izvještaje neprofitnih organizacija?
Obveznici revizijskog uvida su neprofitne organizacije koje su u godini koja prethodi revizijskom uvidu ostvarili prihod od 3 do uključivo 10 milijuna kuna prihoda.
Revizija EU projekta je provjera jesu li svi troškovi nastali na projektu uistinu nastali u svrhu provedbe projekta, a da su predviđeni u proračunu projekta. Revizijom EU projekata se također provjerava da jesu li troškovi u skladu s kriterijima prihvatljivosti troškova s nacionalnim i europskim zakonodavstvom.
Revizijom EU projekata se vrši ispitivanje, dokazivanje i sprječavanje gospodarsko-kriminalnih i drugih nedopustivih radnji.
Za uspješnu provedbu revizije EU projekata potrebno je objediniti znanja i vještine iz područja računovodstva, revizije, ekonomike, statistike, informatike, pravne regulative te istražiteljskih vještina
Naše usluge revizije EU Projekata uključuju:
Tko su obveznici revizije EU projekta?
Obveznici revizije EU projekata su svi korisnici sredstava iz EU fondova ako je to propisano u Pozivu, odnosno Uputama za ponuditelje.
Prilikom statusnih promjena, poput pripajanja, spajanja ili odvajanja, obveznici revizije su društva koja su u navedenim promjenama preuzimatelji ili novoosnovana društva.
Prilikom osnivanja društva, revizora imenuje sud, a revizija se mora obaviti ako:
Prilikom povećanja temeljnog kapitala društva, revizija se ne mora obaviti ako je povećanje vezano uz unos:
Revizija procjene vrijednosti odnosi se na reviziju elaborata o procjeni fer vrijednosti koju je izvršio procjenitelj. Revizija procjene vrijednosti uključuje obavljanje određenih procedura vezano za procjenu fer vrijednosti.
Cilj revizije procjene vrijednosti je da Revizor provede određene postupke za koje je angažiran sukladno međunarodnim standardima procjene vrijednosti/revizije te da dostavi izvješće o činjeničnim nalazima u vezi s provedenim postupcima.
U izvještaju neovisnog ovlaštenog revizora o reviziji procjene vrijednosti daju se činjenični nalazi koje je revizor spoznao.
Kada je potrebno provesti reviziju procjene vrijednosti dionica?
Elaborat o procjeni fer vrijednosti dionice ciljnog društva treba biti revidiran od strane neovisnog ovlaštenog revizora ako se dionicom ciljnog društva trgovalo u manje od 1/3 trgovinskih dana unutar razdoblja iz čl. 16. st. 3., odnosno čl. 16. st. 6. Zakona o preuzimanju dioničkih društava.
Naručitelj revidiranog elaborata je fizička ili pravna osoba koja je objavila ponudu za preuzimanje ili je objavila namjeru objavljivanja ponude za preuzimanje ciljnog društva.
Postupci koje revizori provode u sklopu izvršenja usluge revizije elaborata o procjeni vrijednosti društva su:
Kod pregleda metodologije korištene od strane Procjenitelja treba obratiti pozornost da su korištene metodologije uopće prikladne i primjenjive prilikom izračuna procjene vrijednosti. Metodologije mogu biti: usporedna društva, usporedne transakcije, diskontirani novčani tokovi, analiza cijena dionica ciljnog društva na uređenom tržištu i druge.
Pregled pretpostavki, inputa i izvora podataka korištenih od strane Procjenitelja odnosi se na relevantnost i točnost korištenih pretpostavki, inputa i izvora, dok se provjera matematičke točnosti izračuna odnosi na točnost i ispravnost brojeva, kao i ispravnost formula u financijskim modelima.
Bez obzira na vrstu djelatnosti, društva se svakim danom suočavaju sa sve većom konkurencijom. Bilo da ste veliko ili malo društvo, praćenje i održavanje operativne
Prema odredbama Zakona o reviziji, obveznici revizije dužni su izabrati i imenovati revizora (revizorsko društvo) za zakonsku reviziju svojih financijskih izvještaja. Obveznici revizije propisani su
Ciljna skupina Stručno savjetovanje ovlaštenih revizora u organizaciji Komore namijenjeno je ovlaštenim revizorima koji žele unaprijediti i/ili obnoviti svoja stručna znanja i vještine te ovladati
Svrha revizije je osigurati pouzdanost financijskih izvještaja za širu javnost, odnosno za sve potencijalne korisnike financijskih izvještaja, poput investitora, kreditora, kupaca, dobavljača, porezne uprave i
Upoznavanje i ocjena internih kontrola jedan je od procesa revizije financijskih izvještaja. Kakav će biti pristup revizora upoznavanju i ocjeni internih kontrola ovisit će o
Svaka vrste discipline, uključujući i reviziju, u svojim postupcima ispitivanja i istraživanja koristi se određenim metodama. Korištene metode, u pravilu, uvijek sadrže norme kojih se
Ul. Roberta Frangeša Mihanovića 9,
10110 Zagreb / Sky Office, 19.kat
OIB: 40742241290
MBS: 080810593
IBAN: HR4323600001102358715
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Ul. Roberta Frangeša Mihanovića 9,
10110 Zagreb / Sky Office, 19.kat
OIB: 14404485248
MBS: 080893769
IBAN: HR9823600001102399338
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Jezerska 8,
10430 Samobor
OIB: 16796363725
MBS: 081084856
IBAN: HR3023600001102595920
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Duga ulica 67
32100 Vinkovci
OIB: 43202073675
MBS: 081451393
IBAN: HR7223600001103012943
T: +385 (1) 580 6656
E: info@alphacapitalis.com
Sustav upravljanja kvalitetom
Sustav upravljanja okolišem
Sustav upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnošću na radu
Sustav upravljanja kvalitetom
Sustav upravljanja okolišem
Sustav upravljanja zaštitom zdravlja i sigurnošću na radu