Ideja ovog bloga je adresirati bitna područja kroz pitanja koja si trebate postaviti kao budući nasljednik da bi lakše prošli proces tranzicije obiteljskog biznisa.
Kako održati ravnotežu između privatnog života i biznisa?
Vrlo često gledate primjer osnivača koji je spojio privatni i poslovni život u jednu priču. Vama se takav način života ne sviđa te ne želite sve podrediti poslu, već želite imati ispunjeni privatni život. Potrebno je shvatiti da imate dvije komponente u životu, privatnu i poslovno. Na koji način ćete povući granicu, a da ne pati niti privatni, a ni poslovni uspjeh. Definiranjem granice možete ispuniti vlastita očekivanja, ali i ne razočarati osnivače. Transparenta komunikacija je ključ zadovoljstva obje strane.
Kako postavljate granice između oca i šefa?
Postavljanjem granica iz prethodnog primjera ste razdvojili privatno i poslovno, ali jeste li odredili kako ćete se obraćati članovima obitelji na poslu. Imate li sistem kako odvojiti neslaganje u poslovnom svijetu, a da to ne utječe na vaš privatni odnos.
Kako ćete postupiti u najgorem mogućem scenariju, ako niste kompetentni za obiteljski posao te vam šef (otac) treba dati otkaz, to ne znači da vam je otac dao otkaz kao sinu. Kada osoba bude povrijeđena zbog neslaganja na poslu često se taj odnos reflektira na privatan odnos te nastaje problem. Upravo zbog takvih primjera potrebno je držati ta dva odnosa zasebno, dogovoriti set pravila kako ne bi nastradao vaš privatni odnos.
Na koji način komunicirati umirovljenje osnivača?
Potrebno je taktički odrediti način na koji će se objaviti vijest odlaska osnivača internim i eksternim javnostima. Način objavljivanja vijesti govori puno o vama kao budućem lideru, stvarate sliku o sebi koju je kasnije ako pogriješite teško izmijeniti. Stvorite odnos povjerenja prema zaposlenima, članovima uprave i obitelji.
Kako postupiti ako osnivač ne želi prepustiti kontrolu?
Kako postupiti ako osnivač ne želi prepustiti kontrolu i odstupiti s vodeće pozicije ili ako vam stalno obećava da će vam prepustiti vodstvo. Možda ste čak upisani u sudski registar kao direktor, ali osnivač je stalno prisutan i zapravo vam onemogućava da provedete bilo kakvu odluku, a da se njega ne uključi. Jeste li spremni nositi se s takvom situacijom i želite li uopće biti dio takvog biznisa?
Ne želite više biti dio obiteljskog biznisa?
Shvatili ste da više ne želite biti dio obiteljskog biznisa, imate li pravo odustati i odstupiti. Bili ste dio obiteljskog biznisa, ostvarili određeni napredak, postavili određena očekivanja i u jednom trenutku shvatili da to nije to. Zašto to nije više ono čemu težite, najbitnije je odgovoriti na sljedeća pitanja;
- Ne ispunjava vaše osobne ciljeve?
- Kosi se vašim sustavom uvjerenja?
- Nije dovoljno velik izazov?
- Nije dovoljno dinamično?
Odgovorili ste na ova pitanja i shvatili da više niste zadovoljni, kako pristupiti toj činjenici. Kako pronaći pravilan način i priopćiti ostatku obitelji tu vijest. Hoće li prihvatiti vašu odluku i poduprijeti vas u građenju nove karijere. Je li očekujete financijsku pomoć u realizaciji vašeg osobnog puta ili je to neprihvatljivo. Ako gradite vlastitu karijeru postoji mogućnost povratka u obiteljski biznis ili više nećete biti dobrodošli. Potrebno je transparentno razgovarati o ovoj temu s članovima obitelji, kako bi oni mogli znati mogu li računati na vas, ali i vi na njih.
Zaključak:
Najbitnije je shvatiti da nije dobro miješati privatno i poslovno. Ako netko nije dobar lider ili zaposlenik ne znači da je loše dijete. Također ako je netko dobro dijete, ne postoji garancija da će biti dobar nasljednik biznisa i upravitelj. Potrebna je emocionalna inteligencija, vještine upravljanja i snalaženja kako bi osoba bila dobar budući upravitelj. Bitno je razumjeti da nije potrebno forsirati dijete da bude nasljednik jer vi to očekujete. Potrebno je prihvatiti djetetovu ambiciju, bilo da želi raditi u obiteljskom biznisu ili graditi svoj put. Usklađivanjem očekivanja postajete realni oko mogućnosti i želja te na taj način svi pobjeđujete.
Autor: mr.Danijel Pevec, dipl.oec., ovl.savjetnik za obiteljske biznise (CFBA), ovl.poslovni savjetnik (CMC), ovl.inv.savjetnik, certificirani voditelj održivih financija, certificirani medijator, ovl.int.revizor, ovl.procjenitelj, ovl.rač., ovl.rač.forenzičar