Poslovni plan je pisani dokument koji sadrži detaljnu analizu investicijskog projekta, budućih rezultata poslovanja te različitih rješenja za moguće rizične situacije. Poslovni plan prikazuje sadašnju situaciju i strateške odrednice razvoja vašeg društva, kao i projekcije dobiti odnosno slobodnog novčanog toka iz poslovanja.
Navodimo ključne korake koje trebate slijediti prilikom izrade poslovnog plana:
1. Podaci o društvu i ciljevi društva
Objasnite tko je društvo, kako se društvo razvijalo od osnutka te viziju osnivača. Opišite osnovne djelatnosti i promjene u djelatnostima koje su nastale od osnutka društva do danas. Jasno prikažite vlasničku strukturu do krajnje fizičke osobe koja je vlasnik cijele strukture. Ako je organizacija prolazila kroz spajanja ili preuzimanja objasnite koji su bili učinci. Također, u poslovnom planu opišite koju imovinu društvo posjeduje te kako ju koristi. Definirajte ciljeve koje društvo treba ostvariti u određenom razdoblju te aktivnosti i taktike koje će dovesti do njihovog ostvarenja.
2. Ljudski resursi
U ovom djelu trebate odgovoriti na pitanje tko je menadžment koji upravlja organizacijom i donosi odluke. Prezentirajte kratki životopis menadžmenta kako bi prikazali njihove vještina i iskustva. Prikažite organizacijsku shemu društva s jasnim nazivima organizacijskih jedinica, profitnih centara i radnih mjesta. Prikažite strukturu zaposlenika, broj zaposlenika po odjelima, kvalifikaciju zaposlenika. Objasnite koji su modeli nagrađivanja i stimuliranja zaposlenika.
3. Proizvod/usluga, prodaja i distribucija
Navedite koje proizvode odnosno usluge društvo nudi. Prikažite izvore prihoda kroz prodajni asortiman te odnos maloprodaje i veleprodaje. Opišite karakteristike proizvoda ili usluga tako da objasnite posebnosti vašeg proizvoda/usluge u odnosu na konkurenciju (komparativne prednosti). Bitno je razumjeti kako se formiraju cijene i postoje li supstituti vašem proizvodu/usluzi. Objasnite kako prodajete proizvode/usluge, koji su sve dostupni kanali distribucije te koji ste kanal odabrali u odnosu na konkurenciju.
4. Tržište
Ciljno tržište
Objasnite u poslovnom planu koje je vaše ciljno tržište tako da ga detaljno opišete i definirate karakteristike tržišta (kompleksno ili jednostavno, promjenjivo, raste li, stagnira ili pada, postoji li ovisnost o državnoj regulativi, subvencije države ili posebne uvozne kvote, carine itd.)
Kupci
Tko su vaši kupci, koliko ih je, što kupuju i kojom se djelatnošću bave? Ovo je bitna polazna točka jer su vaši kupci vaš izvor prihoda. Objasnite kakvi su uvjeti prodaje (cijena, marža, odgoda plaćanja, popusti).
Dobavljači
Opišite tko su vaši dobavljači, koliko ih je, koliki je postotak nabave od najvećih dobavljača i što društvo od njih kupuje. Ako imate inozemne dobavljače prikažite odnos domaćih i inozemnih dobavljača te opišite što se nabavlja od koga. Prikažite ovisnost o pojedinim dobavljačima te njihovu pregovaračku moć.
Konkurencija
Navedite tko su vaši direktni konkurenti i kakav je njihov sadašnji tržiπni udio, koje su im osnovne karakteristike i kakav je tržišni položaj svakog od konkurenata.
Tržišno okruženje
Navedite čimbenike koji utječu na razvoj tržišta ili mu mogu biti ograničavajući faktor. Opišite makroekonomska kretanja u zemlji i okruženju te utjecaj svjetskih trendova (pozitivni/negativni učinci kretanja na svjetskim tržištima)
5. Utjecaj pojedinih rizika na poslovanje
Upravljački rizik
Opišite tko je menadžment društva tako da navedete njihove kvalifikacije i opišete njihovo iskustvo. Objasnite koji stil vođenja se primjenjuje, kako se implementira strategija.
Proizvodni rizik
Opišite proizvodni proces, tehnologije koje koristite te na koji način vaše društvo prati trendove u industriji.
Prodajni rizik
U poslovnom planu navedite sve rizike koji se odnose na cjenovnu politiku (pritisak na marže, orijentacija na najmanji trošak, politika visokih cijena, kvaliteta proizvoda, popusti i rabati, postizanje konkurentnosti niskim cijenama).
Korporativni rizik
Ako je vaše društvo član određene grupacije navedite kakav je utjecaj grupe na poslovanje društva.
Valutni rizik
Opišite deviznu strukturu prihoda i rashoda (ostvaruju li se prihodi samo na domaćem tržištu ili i izvozom, relevantna tržišta nabave). Opišite na koji način i putem kojih instrumenata se društvo osigurava od izloženosti valutnom riziku.
6. SWOT analiza
SNAGE
Opišite najvažnije snage društva (npr. dobar management, jedinstven proizvod, marketing, visoka tehnologija, distribucijski kanali, značajan udio na tržištu).
SLABOSTI
Opišite najvažnije slabosti društva (npr. nizak udio ulaganja u istraživanje i razvoj, zaostajanje za konkurencijom, zastarjeli proizvod, način proizvodnje).
PRILIKE
Navedite sve prilike i mogućnosti koje mogu utjecati na pozitivan razvoj vašeg poslovanja, poboljšanje tržišne pozicije te čimbenike koji mogu poboljšati financijsko stanje (npr. strateška partnerstva, promjena regulative, razvoj novih tehnologija i sl.).
PRIJETNJE
Detektirajte sve prijetnje koje bi mogle negativno utjecati na vaše poslovanje i smanjiti potražnju za vašim proizvodima/uslugama (npr. novi zakoni i regulativa, nova konkurencija, stečaj glavnog dobavljača, poremećaji na tržištima sirovina, prijetnje sindikata štrajkovima i sl.)
7. Strategija daljnjeg razvoja
Kod opisa strategije u poslovnom planu odgovorite na sljedeće:
- koji su planovi rasta i daljnjeg razvoja društva
- koji je potencijal rasta i postoje li za isti raspoloživi kapaciteti u društvu
- planira li društvo uvoditi nove proizvode i usluge i zašto
- koja su moguća nova tržišta ili tržišne niše i zašto
- kako povećati profitabilnost društva
- trebate li strateškog partnera, razmišljate li o akvizicijama ili spajanju
8. Financijska analiza
Projekcija prihoda
Prilikom planiranja prodaje vodite računa o mogućnostima vlastitih kapaciteta i prihodima koje namjeravate ostvariti.
Projekcija rashoda
Planiranjem rashoda ostvarit ćete značajne uštede te eliminirati nepotrebni trošak koji može značajno opteretiti budžet. Projekcija troškova pomoći će Vam pri određivanju cijena gotovih proizvoda, kontroli i reduciranju troškova, donošenju boljih odluka u poslovanju te planiranju budućnosti.
Projekcija slobodnog novčanog toka
Da bi se u projekciji slobodnog novčanog toka utvrdilo generira li neko društvo višak/manjak novčanih sredstava, rezultat projekcije prihoda i rashoda (bruto dobit prije kamata, poreza i amortizacije, EBITDA) korigiramo za neke kategorije rashoda koje nisu ujedno i novčani izdaci kao npr. amortizacija, novčane izdatke poput ulaganja u materijalnu imovinu ili otplatu glavnice kredita koji nisu rashodi u Računu dobiti i gubitka, te se uključuju efekti promjene obrtnih sredstava na novčani tok. Projekcija slobodnog novčanog toka sadrži i kretanje uplaćenog kapitala odnosno odobrenih kredita, što znatno utječe na solventnost nekog društva.
9. Isplativost investicijskog ulaganja
Svaki racionalan investitor ulaskom u neku investiciju očekuje konkretne koristi, odnosno povećanje sadašnje vrijednosti (bogatstva) svog društva. Odluka o ulasku u određeni investicijski pothvat nosi dodatni poslovni rizik, kako za poduzetnika tako i za Banku koja razmatra praćenje tog projekta. Stoga je potrebno posebno utvrditi ukupan rizik te konkretne koristi koje proizlaze iz određene investicije.
Za sve dodatne informacije budite slobodni kontaktirati nas na info@alphacapitalis.com