MBO (eng.Management By Objectives) ili upravljanje ciljevima organizacije je strateški alat koji se koristi u kontrolingu. Svrha ovog alata je uspostaviti ravnotežu između ciljeva organizacije i ciljeva zaposlenika. S ciljem postizanja veće učinkovitosti i ostvarivanja rezultata motivacija zaposlenika je ključna. Korištenjem alata MBO se kreira sustav usmjeren na učinkovito upravljanje u kojem su ciljevi zaposlenika usklađeni s ciljevima organizacije. Uvedite upravljanje ciljevima organizacije kroz 5 koraka:
1. Definirajte ciljeve organizacije
Cijeli razvoj organizacije ovisi o postavljenim ciljevima. Cilj je najkritičniji i najvažniji čimbenik iza učinkovitosti organizacije. Iz tog razloga je neophodno upravljati ciljevima.
Prije početka rada na postavljenim ciljevima, potrebno je da odredite organizacijske ciljeve koji imaju svrhu kreiranja adekvatnog menadžmenta koji će moći upravljati različitim vrstama ciljeva.
Ciljevi u organizacijskoj učinkovitosti se pojavljuju kao tipičan razlog konflikata. Sukladno navedenom, Vaša organizacije može imati nekoliko različitih ciljeva tako da je potrebno da sa svakim ciljem upravljate na odgovarajući način.
Niz različitih vrsta menadžera mora biti uključen u postavljanje ciljeva. Ciljevi koje postavljaju nadređeni su preliminarni, temeljeni na analizi i prosudbi o tome što može i što bi organizacija trebala ostvariti u određenom razdoblju.
2. Definirajte ciljeve zaposlenika
Nakon što ste definirali organizacijske ciljeve upoznajte se s individualnim ciljevima Vaših zaposlenika. Pitajte zaposlenike koje ciljeve mogu ostvariti unutar određenog vremenskog roka i koji resursi su im potrebni za realizaciju istih.
Klasificirajte ciljeve i rangirajte ih po važnosti kako biste proces ostvarenja ciljeva prilagodili organizaciji.
3. Kontinuirano pratite izvedbu i napredak
MBO proces nije samo postavljanje ciljeva već služi za konstantno mjerenje i praćenje napretka zaposlenika i organizacije.
Sljedeći elementi Vam mogu pomoći kod praćenja performansi i napretka:
- prepoznavanje neučinkovitih programa uspoređujući performanse s unaprijed utvrđenim ciljevima,
- korištenje budžetiranje (eng. Zero Based Budgeting),
- mjerenje planova organizacija i pojedinaca,
- definiranje dugoročnih i kratkoročnih ciljeva i planova,
- instaliranje učinkovitih kontrola,
- projektiranje organizacijske strukture s jasnim odgovornostima i ovlastima za donošenje odluka.
4. Ocijenite učinkovitost
U ovom koraku izradite evaluaciju rada. Ocjenjivanje treba biti napravljeno od strane “obzirnih” menadžera. Imajte na umu da je ovo jedan od najvažnijih čimbenika kod izgradnje organizacije koja je usmjerena na realizaciju ciljeva.
5. Pružite povratnu informaciju
Konstantno pružajte povratnu informaciju o ostvarenim rezultatima organizacije i realizaciji osobnih ciljeva pojedinaca. Omogućite svim interesnim stranama da mogu kontinuirano pratiti svoj razvoj.
Organizirajte periodične formalne sastanke za ocjenjivanje na kojima nadređeni i podređeni mogu pregledati napredak prema ciljevima.
Ocijenite izvedbu i ukažite na prostor za napredak te potaknite zaposlenike na poboljšanje vještina.
Postavljanje ciljeva definira društvo na tržištu i prethodi svakom uspjehu. Kvalitetno postavljanje i učinkovito vođenje k ciljevima je odlika kompetentnog menadžera.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni brokeri | CFA (Chartered Financial Analyst)