Formirajte strategiju kroz primjenu praktičnih alata. Prvi korak je razumijevanje postojeće situacije. Bitno je da jasno razumijete sile koje djeluju u Vašem poslovnom okruženju jer one mogu utjecati na profitabilnost poslovanja. U tome Vam može pomoći metodologija „Porterovih 5 sila“.
Porterovih 5 sila jednostavan je ali moćan alat za razumijevanje natjecateljskog okruženja poslovanja i za pronalazak komparativne prednosti, te identificiranju strategije koja će pomoći Vašem društvu da postigne željene ciljeve.
Navodimo 5 sila koje sačinjavaju kompetitivno okruženje i koje utječu na poslovanje Vašeg Društva:
-
Prijetnja postojeće konkurencije
Koliko konkurenata imate? Tko su oni točno i koliko su njihovi proizvodi i usluge kvalitetni u usporedbi s onim što Vi nudite?
Tamo gdje je konkurencija jaka, Vaše Društvo moći će privući kupce nižim cijenama, kao i agresivnim marketinškim kampanjama. Također, na tržištu s jako puno konkurenata, Vaši dobavljači i kupci mogu vrlo lako prijeći kod tih istih konkurenata ako misle da ne posluju po povoljnim uvjetima. S druge strane , tamo gdje će Vaše Društvo imati minimalni broj konkurenata i nitko drugi nema sličan pristup poslu kao Vi, javlja se mogućnost visokih poslovnih prihoda u budućnosti.
-
Pregovaračka moć dobavljača
Moć dobavljača određena je snagom Vaših dobavljača i njihovom mogućnošću za dizanje cijena proizvoda ili usluga. Bitno je utvrditi koliko točno potencijalnih dobavljača imate, koliko je unikatan njihov proizvod ili usluga, te koliko će koštati ako želite promijeniti dobavljača u budućnosti.
Ukoliko postoji mogućnost odabira više dobavljača utoliko je veća mogućnost promjene istih i pronalaska jeftinije alternative. No što ih ima manje, njihova pozicija je jača kao i mogućnost da naplaćuju po većoj cijeni svoje proizvode ili usluge. Navedeno u konačnici može značajno utjecati na profitabilnost Vašeg poslovanja.
-
Pregovaračka moć kupaca
Kupci također mogu u znatnoj mjeri utjecati na to hoćete li spuštati cijene proizvoda ili usluga. Reguliranje cijene ovisi primarno o broju kupaca i veličini njihovih narudžbi. Kupci će također analizirati cijene konkurenata i koliko im je isplativo da kupuju kod drugih. Što je jača pozicija kupaca na tržištu, to je jača i sposobnost da utječu na formiranje cijena proizvoda ili usluga.
-
Prijetnja supstituta
Ovo se primarno odnosi na mogućnost kupaca da jednostavno zamijene ono što im se nudi i da budu jednako zadovoljni s alternativnim odabirom. Na primjer, ukoliko Vaše Društvo nudi određeni software za organiziranje poslovanja, a isti je moguće zamijeniti s uslugom treće strane utoliko to predstavlja ozbiljnu prijetnju poslovanju.
Supstituti koji su jeftini i na istoj razini obavljaju posao kao proizvodi ili usluge koje nudite, mogu značajno oslabiti poziciju Vašeg Društva na tržištu.
-
Prijetnja ulaska novih konkurenata
Pozicija Vašeg Društva također može biti ugrožena ulaskom novih konkurenata na tržište. Imajte uvijek na umu koliko lako novi konkurenti mogu ući na tržište i oslabiti vašu poziciju.
Ako je potrebno jako malo financijskih sredstava za ući na tržište unutar kojeg poslujete ili je moguće izrazito lako ponuditi alternativu tehnologiji koju nudite, nova konkurencija u kratkom roku može ugroziti vaše poslovanje.
Kako najbolje koristiti ovaj alat?
- Pažljivo proučite svaku od Porterovih 5 sila;
- Definirajte kako svaka sila utječu na Vaše poslovanje;
- Odredite faktore koji specifično utječu na Vaše poslovanje;
- Navedene faktore usporedite s općenitim faktorima za tu industriju;
- Stavite znak plus za sile koje Vam blago idu u prilog ili znak minus koje Vam ne idu u prilog.
- Stavite dva znaka plus ili dva znaka minus za one sile koje vam izrazito idu u prilog ili negativno utječu na poslovanje. Za one sile koje nemaju nikakav utjecaj, stavite broj 0;
- Pogledajte cjelokupnu situaciju i razmislite kako možete iskoristiti činjenice i zaključke do kojih ste došli.
Ovakav pristup može Vam drastično pomoći kod povećanja profitabilnosti te kod strateškog i strukturalnog reorganiziranja poslovanja.
Autor: mr.sc.Danijel Pevec dipl.oec., ovl.rač., ovl.int.revizor, ovl.procjenitelj
Danijel je magistrirao na području korporativnih financija na internacionalnom sveučilištu SDA Bocconi u Milanu. Prije toga je završio stručni studij poslovne ekonomije, smjer korporativne financije, na Zagrebačkoj Školi Ekonomije i Menadžmenta u Zagrebu…više o autoru