Što su norme i certifikati?
Norma (standard) je dokument koji sadrži precizne definicije, tehničke specifikacije, kriterije, mjere, pravila i karakteristike koji opisuje materijale, proizvode, procese i sustave, a može biti nacionalna, regionalna ili međunarodna.
Samo u Europskoj uniji više je od 200 aktivnih oznaka, a globalno više od 450, a neke od najpoznatijih su: ISO 9001- upravljanje kvalitetom, ISO 14001- upravljanje okolišem, ISO 26000- upravljanje održivošću, FSSC 22000- globalna norma za sigurnost hrane, FSC- upravljanje šumama, EN 15224- europska norma kvalitete u zdravstvu, EU Ecolabel- znak zaštite okoliša EU, HACCP, HALAL, KOSHER itd.
Certifikacija je postupak u kojem neovisna organizacija na temelju provedenog ocjenjivanja sukladnosti, utvrđuje zadovoljava li proizvod, proces, sustav upravljanja ili osoba kriterije sadržane u određenom normativnom dokumentu. Certifikacija uključuje procjenu sustava kvalitete, nadzor procesa proizvodnje i testiranje uzoraka proizvoda te se na temelju toga donosi zaključak o sukladnosti kriterija. Ako su postavljeni kriteriji definirani normativnim dokumentom ispunjeni, certifikacijsko tijelo (auditor) izdaje odgovarajući certifikat.
Organizacije koje se žele certificirati moraju uskladiti poslovanje sa zahtjevima željene norme. Ispunjavanje zahtjeva često znači da će morati donijeti određene poslovne politike i ciljeve, izraditi dokumentirane postupke kojima opisuje poslovne procese, uspostaviti mjerenja i kontrole u procesima, educirati i uvježbati zaposlenike, provoditi interne audite, upravne preglede što organizacije provode samostalno ili uz pomoć specijaliziranih konzultanata.
Zašto bi poduzetnici trebali uvesti certifikate i/ili sustave upravljanja u svoje poslovanje?
Normizacija ima vrlo veliko značenje za gospodarstvo jer omogućuje da proizvod zadovolji zahtjeve kupca, olakšava dogovaranje i naručivanje pojedinog proizvoda budući da norma omogućava uvođenje specijalizacije i kooperacije u proizvodnju, određuje metode za ispitivanje kvalitete proizvoda, omogućuje racionalizaciju u proizvodnji smanjujući asortiman proizvoda na optimalnu mjeru te smanjenje zaliha, pospješuje automatizaciju proizvodnje itd.
Certifikacija proizvoda naglašava specifične karakteristike proizvoda koji čine razliku među sličnim proizvodima na tržištu, podržava njihovu vjerodostojnost i kvalitetu te predstavlja važno marketinško sredstvo u prezentaciji usluge i/ili proizvoda na tržištu.
Omogućuje i pozitivan učinak na povećanje vrijednosti branda što može odigrati značajnu ulogu u povećanju broja kupaca i prihoda, otvoriti put ka odnosima s novim dobavljačima i tržištima, a može pružiti dodatnu sigurnost u području odgovornosti za proizvod, jer certifikat služi kao dokaz da su proizvodi proizvedeni prema certificiranom procesu.
Na primjer, ISO certificirani sistem upravljanja kvalitetom (ISO 9001) omogućava poduzeću da pokaže da drži do visokih standarda kvalitete, što potvrđuje certifikatom.
Poduzeća također mogu imati i druge koristi od interne certifikacije jer cijeli proces otkriva potencijalne slabosti koje se mogu otkloniti, a sve zaposlenike se potiče da se pridržavaju navedenih standarda u svakodnevnom radu.
Prema tome, certifikacija je korisna za poduzeće jer dugoročno garantira efikasnost sustava upravljanja, procesa ili proizvoda/usluge, poboljšava imidž i konkurentnost poduzeća i njegovu tržišnu poziciju, povećava osjećaj odgovornosti i motiviranosti zaposlenika, služi kao poveznica, svojevrsni most povjerenja između investitora i managementa te kupaca i prodavača te u konačnici utječe na poslovni uspjeh.
Kako Vam u tome pomaže EU?
Uskoro se očekuje objava EU poziva „Potpora poduzećima za certifikaciju proizvoda i uvođenje sustava upravljanja“ čija je svrha mikro, malim i srednjim poduzetnicima kroz EU bespovratna sredstva olakšati pristup međunarodnom tržištu i povećati konkurentnost MSP-ova primjenom međunarodno priznatih normi, kao i sustava upravljanja, kojima se dokazuje razina kvalitete i sigurnosti u razmjeni roba i usluga te pridonosi povjerenju kupaca.
Tijekom kolovoza provedeno je e-savjetovanje te se očekuje da će Poziv biti objavljen u listopadu 2024. godine, u modalitetu trajno otvorenog poziva, što znači da će se prijave moći podnositi do iskorištenja raspoložive alokacije EU bespovratnih sredstava, dok će prijavitelji moći podnijeti više projektnih prijedloga, ali ne istovremeno.
U nastavku donosimo najvažnije informacije ovog EU Poziva:
- Ukupno raspoloživo EU bespovratnih sredstava: 20 milijuna EUR
- Minimalni iznos potpore: 5.000 EUR
- Maksimalni iznos potpore: 200.000 EUR
- Intenzitet potpore:
- Mikro i malo poduzeće do 75 % prihvatljivih troškova
- Srednje poduzeće do 55 % prihvatljivih troškova
- Prihvatljive aktivnosti i troškovi:
- Certificiranje proizvoda
- priprema propisane tehničke dokumentacije
- ocjenjivanje sukladnosti proizvoda od strane akreditiranog tijela
- ocjena sukladnosti proizvoda i izdavanje isprava o sukladnosti od strane akreditiranog tijela
- neizravni troškovi
- Certificiranje sustava upravljanja
- savjetodavne usluge nužne za uvođenje sustava upravljanja kojim će se omogućiti stjecanje certifikata
- edukacija zaposlenika
- postupak certificiranja sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom od strane akreditiranog tijela
- neizravni troškovi
- Certificiranje proizvoda
Sad je pravo vrijeme da nas kontaktirate kako bismo zajedničkim snagama osigurali kvalitetnu prijavu projekta i EU bespovratna sredstva za Vaše poduzeće!
Saznajte jeste li prihvatljiv prijavitelj!
Autor: Odjel EU fondova