Saznajte osnovne informacije o novom Pozivu za poduzetnike koji je u najavi i za koji očekujemo da će uskoro biti objavljen!
Predmet Poziva
Pružanje potpore MSP-ovima kako bi povećali međunarodnu konkurentnost ocjenjivanjem sukladnosti i certifikacijom proizvoda, usluga ili procesa u skladu sa zahtjevima međunarodno priznatih norma ili certifikacijskih shema.
Svrha Poziva
Olakšati pristup međunarodnom tržištu i povećati konkurentnost MSP-ova primjenom međunarodno priznatih norma, kao i sustava upravljanja, kojima se dokazuje razina kvalitete i sigurnosti u razmjeni roba i usluga te pridonosi povjerenju kupaca.
Vrsta Poziva
Bespovratna sredstva dodjeljivat će se putem otvorenog postupka dodjele bespovratnih sredstava u modalitetu trajno otvorenog poziva, do iskorištenja raspoloživih sredstava predviđenih za ovaj Poziv (tzv. “najbrži prst“). Prijavitelji mogu podnijeti više projektnih prijedloga, ali ne istovremeno.
Prihvatljivi prijavitelji
Mikro, mali ili srednji poduzetnici u prihvatljivim djelatnostima
Financijska alokacija
Ukupno raspoloživ iznos bespovratnih sredstava: 20.000.000 EUR iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR)
Minimalni iznos potpore: 5.000 EUR
Maksimalni iznos potpore: 200.000 EUR
Intenzitet potpore
- Mikro i malo poduzeće do 75 % prihvatljivih troškova
- Srednje poduzeće do 55 % prihvatljivih troškova
Prihvatljive aktivnosti
- Certificiranje proizvoda
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju proizvoda, odnosno ocjenjivanje sukladnosti proizvoda s određenom normom ili specifikacijom.
Prihvatljive projektne aktivnosti mogu biti sve radnje u okviru postupaka ocjenjivanja sukladnosti.
Aktivnosti certifikacije proizvoda mogu biti prihvatljive samo ukoliko je neovisno ocjenjivanje sukladnosti provedeno od strane akreditiranog tijela.
- Certificiranje sustava upravljanja
Prihvatljive aktivnosti koje se mogu financirati u okviru ovog Poziva odnose se na certifikaciju sustava upravljanja i uključuju:
- ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima međunarodno priznatih norma za sustave upravljanja ili iz područja usluga (ISO)
- ulaganja u pripremu, uvođenje i certificiranje sustava upravljanja (kvalitetom ili poslovnim procesima ili uslugama) prema zahtjevima tržišno priznatih certifikacijskih shema (poput FSC i/ili PEFC certifikacija, BRC norme, KOSHER, HALAL i sl. ).
Aktivnosti certifikacije /certificiranja sustava upravljanja mogu biti prihvatljive samo ukoliko su provedene od strane tijela akreditiranog za uvođenje sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom.
Prihvatljive kategorije troškova
1. Certificiranje proizvoda
Prihvatljivi izravni troškovi u okviru postupka ocjenjivanja sukladnosti proizvoda uključuju:
- troškove pripreme propisane tehničke dokumentacije (tehnička datoteka koja prati spis) ukoliko istu priprema vanjski pružatelj usluge izrade tehničke dokumentacije
- troškove prijevoda tehničke dokumentacije na strani jezik, ukoliko je neophodno za ocjenjivanje sukladnosti
- troškove ocjenjivanja sukladnosti proizvoda (ispitivanje, pregled, certifikacija, mjerenje, umjeravanje) od strane akreditiranog tijela za ocjenu sukladnosti
- troškove postupka ocjene sukladnosti proizvoda i izdavanje isprava o sukladnosti (na primjer: izvještaj o ispitivanju, certifikat, potvrda o sukladnosti, potvrda o pregledu, izjava o svojstvima) od strane akreditiranog tijela za ocjenu sukladnosti.
Neizravni troškovi nastali izravno kao posljedica provedbe projekta kod prijavitelja izračunavaju se po fiksnoj stopi do visine od 7% iznosa ukupne vrijednosti prihvatljivih izravnih troškova projekta.
Neizravni troškovi nastali provedbom projekta uključuju:
- troškove transporta proizvoda do akreditiranog tijela za ocjenjivanje sukladnosti
- troškove nabave (kupnje) norma
- troškove promidžbe i vidljivosti projekta
- troškove pripreme projektnog prijedloga.
2. Certificiranje sustava upravljanja
Prihvatljivi izravni troškovi u okviru postupka uvođenja i certificiranja sustava upravljanja uključuju:
- troškove savjetodavnih usluga nužne za uvođenje sustava upravljanja kojim će se omogućiti stjecanje certifikata (snimak stanja, definicija projekta, model sustava i postavljanje ciljeva, izrada dokumentacije i ispunjenje preduvjeta za uvođenje sustava upravljanja),
- troškove edukacije djelatnika neophodne za uvođenje sustava upravljanja
- troškovi certificiranja sustava upravljanja poslovnim procesima i kvalitetom od strane akreditiranog tijela.
Neizravni troškovi nastali izravno kao posljedica provedbe projekta kod prijavitelja izračunavaju se po fiksnoj stopi do visine od 7% iznosa ukupne vrijednosti prihvatljivih izravnih troškova projekta.
Neizravni troškovi nastali provedbom projekta uključuju:
- troškovi nabave (kupnje) norma
- troškovi promidžbe i vidljivosti projekta
- troškove pripreme projektnog prijedloga.
Ako ste zainteresirani za ovaj EU natječaj, javite nam se na vrijeme!
Za Vas ćemo napraviti provjeru prihvatljivosti prijavitelja i projekta, simulaciju bodovanja i cjelokupnu pripremu projektnog prijedloga!