Ključni izazovi obiteljskog biznisa

Današnja tema bloga je kako savladati ključne izazove obiteljskog biznisa, na koji ih način adresirati i kako donijeti ključne odluke za uspješnost biznisa. Slijedi šest najbitnijih tema s kojim se svaki biznis suočava u jednome trenutku.

  1. Prisutnost obiteljskog biznisa na tržištu

Odnos internih aktivnosti biznisa i sveopćeg stanja ekonomije u društvu. U kojoj fazi je gospodarska slika društva, koji su trendovi, kretanje kamatnih stopi, što se događa na tržištu po pitanju konsolidacije, koji biznisi se prodaju ili odlaze u stečaj. Potrebno je razumjeti vanjske faktore prije kako biste se prilagodili tržištu. Vrlo važno je lanac opskrbe, poznavati tko su vam dobavljači, logistiku i transportni sustav pribavljanja željene robe. To su sve činjenice koje je potrebno uzeti u obzir kada donosite bilo kakve strateške odluke.

Potrebno je razumijevanje sljedećih internih aktivnosti, kakve pokazatelje imate:

  • Prihodi
  • Cjenovna politika
  • Upravljanje obrtnim kapitalom
  • Ulaganja
  • Povrat ulaganja
  • Upravljanje imovinom
  • Bilanca biznisa
  1. Dugoročna strategija

Postavlja se pitanje što Vam uopće strategija znači, postoji li ili ne. Ona bi trebala predstavljati okvir unutar kojeg ćete djelovati. Olakšava donošenje odluka s kojima ćete se susresti u budućnosti. Kada imate strategiju definirali ste čemu težite, stvarate pravac u kojem se krećete. Ako imate strategiju također je potrebno preispitati se je li to ispravan put, postoje li određene promjene na tržištu koje bi mogle utjecati na nju. Biznisi prolaze kroz različite faze u ciklusu razvoja poslovanja, potrebno je definirati u kojoj ste fazi: rast, stabilnost ili restrukturiranje.

Ako provodite restrukturiranje postoje tri vrste:

  • Strateško
  • Operativno
  • Financijsko

Po pitanju strategije dovoljno je napraviti malo strateško rekonstruiranje kako biste prevenirali krizu u budućnosti.

  1. Kapital

Ključna dva pitanja su koliki je potrebni kapital i na koji način ćete ga osigurati.  Ako imate strateški plan tada formirate taktički koji se pretvara u operativni plan koji stvara budžet. Zatim je potrebno osigurati budžet. Postoje razni izvori pribavljanja kapitala, ali u srži je to dug. Jeste li u mogućnosti zadužiti se kod banke, ili osigurati bespovratna sredstva, hoćete li se odlučiti za opciju izdavanja obveznica, na kojem tržištu kapitala ćete pristupi. Slijedi niz opcija koje možete primijeniti:

  • Private equity– Rizični kapital oblik vlasničkog ulaganja u poduzeća uz aktivno sudjelovanje u poslovanju subjekta u koje je izvršeno ulaganje. Fondovi rizičnog kapitala rade na poboljšanju poslovanja poduzeća u koje ulažu sredstva kroz jačanje upravljačkih kompetencija, uvođenje operativnih unaprjeđenja i pomaganje poduzećima pri osvajanju novih tržišta.
  • Sale and lease back– Povratni zakup, ali je upitan jer ga u Hrvatskoj ne prakticiraju sve lizing kuće
  • IPO– inicijalna javna ponuda, izlazak na burzu. U tome slučaju je bitna transparentnost prema dioničarima i postavlja se pitanje jeste li spremni odreći se kontrole.
  1. Rast

Rast je neizbježan, bez rasta nema napredaka. Biznisi koji kažu da žele ostati na istoj razini, osuđena su na propast. Pitanje je jedino kakav rast želite i koliko ste financijski spremni odvojiti za njega. Potrebno je odrediti može li se rast financirati iz obrtnog kapitala ili je potrebno zaduživanje. Svaki element rasta ima određenu cijenu i posljedice.

  1. Tranzicija

Problem mnogih obiteljskih biznisa je suočavanje s tranzicijom biznisa na nove generacije. Postavlja se pitanje jeste li zreli i spremni prepustiti biznis. Kada znate kome ćete prepustiti biznis potrebno je odrediti način na koji ćete to provesti. Imate li dovoljno vremena, kako ćete provesti prijenos vlasništva, na koji način ćete uključiti druge članove obitelji, u kojem trenu ćete napisati oporuku.

  1. Izlazak iz biznisa

Izlazak iz biznisa može značiti prijenos na iduću generaciju obitelji, ali također može značiti prodaju udjela zaposlenicima ili dioničarima. Prodaju cijelog biznisa u cijelosti ili samo dijela gdje vi i dalje imate kontrolu. Potrebno je odrediti koje su Vaše želje i inspiracije za budućnost.

Obiteljski biznisi suočavaju se s izazovima kao što su prilagodba tržišnim uvjetima, jasna dugoročna strategija, osiguranje kapitala, planiranje rasta i tranzicija na nove generacije. Ključ uspjeha leži u strateškom planiranju, uključivanju svih članova obitelji i prilagodbi na promjene, što omogućuje održivost i stabilnost biznisa.

Autor: mr.Danijel Pevec, dipl.oec., ovl.savjetnik za obiteljske biznise (CFBA), ovl.poslovni savjetnik (CMC), ovl.inv.savjetnik, certificirani voditelj održivih financija, certificirani medijator, ovl.int.revizor, ovl.procjenitelj, ovl.rač., ovl.rač.forenzičar

Povezane objave

Zašto je oporuka važna?

Većina ljudi izbjegava razgovore o oporuci jer to podrazumijeva suočavanje s vlastitom smrtnošću. Međutim, nakon njihove smrti, imovina i projekti koje su započeli morat će

Pročitaj više »

ALPHA CAPITALIS
NEWSLETTER

Novosti iz svijeta financija