Svaka generacija donosi određene odluke, a to je teško promijeniti i izjednačiti. No, bi li bilo pravedno izjednačiti ih? Često, pravedno nije isto što i jednako. Na kraju, jednako više nije pravedno. Iako neke obitelji s više generacijskim poslovanjem pokušavaju izjednačiti bogatstvo, takve politike mogu biti štetne na duže staze.
Nejednakost unutar obiteljskog biznisa može se manifestirati na različite načine i imati dalekosežne posljedice na poslovanje i odnose među članovima obitelji. Događa se kao spora promjena unutar obitelji. Djeca ulaze u svijet kao “jednaki” i većina roditelja nastoji pružiti jednake prilike. Braća i sestre započinju pod istim krovom i dijele mnoge iskustava. Stvarajući različite navike i donoseći različite odluke neki će članovi obitelji neizbježno postati uspješniji i utjecajniji unutar obitelji od drugih.
U obiteljskom biznisu, često se javlja osjećaj da stvari nisu pravedno raspoređene. Jednako nije fer kada se biznis ne podijeli prema zaslugama, jer to može izazvati sukobe i nezadovoljstvo među članovima obitelji. Da bi se osiguralo fer poslovanje, važno je transparentno podijeliti odgovornosti i dobit prema zaslugama svakog člana. Ovakav pristup pomaže u održavanju harmonije i motivira sve članove da daju svoj maksimalni doprinos.
Slijedi 4 načina kako se nositi s nejednakostima:
- Definiranje zajedničke svrhe
- Definirajte svrhu i cilj obiteljskog biznisa, ali i ulogu obitelji
- Zajednički ciljevi će jasno definirati za što ste se spremni žrtvovati
- Formiranje obiteljske kulture
- Izgradite svoju kulturu, koje su vaše vrijednosti i kako ih implementirati u biznis
- Odredite je li obitelj operativno sudjeluje u biznisu ili samo imaju udjele
- Neke obitelji se usredotočuju na meritokraciju – primjerice, više koristiš od poslovanja ako radiš u njemu
- Druge imaju više “socijalističku” kulturu, u kojoj je briga za širu poslovnu obitelj važan zajednički cilj
- Pravila za rješavanje sukoba
- Sposobnost sjesti u istoj prostoriji i zajedno donositi objektivne odluke, unatoč neizbježnim nesuglasicama je cilj obiteljskog biznisa
- Uključite savjetnika ili osobu od povjerenja kako biste riješili sukobe
- Sukobima se upravlja, a ne izbjegava ih se
- Održavanje sklada kroz zahvalnost
- Odvojite vrijeme da izrazite zahvalnost u svojoj obitelji
- Istraživanja dokazuju da zahvalnost doprinosi kvaliteti života
- Pobrinite se da vaša obiteljska kultura cijeni obitelj, a ne samo financije
ZAKLJUČAK: Fokusirajući se na svrhu, definiranje obiteljske kulture, uspostavljanje postupaka za rješavanje sukoba u obiteljskom krugu, osiguravanje međusobne osjetljivosti članova obitelji i pronalaženje zajedničkog jezika kroz zahvalnost, može se postići sklad među članovima obitelji u obiteljskom biznisu.
Autor: mr.Danijel Pevec, dipl.oec., ovl.savjetnik za obiteljske biznise (CFBA), ovl.poslovni savjetnik (CMC), ovl.inv.savjetnik, certificirani voditelj održivih financija, certificirani medijator, ovl.int.revizor, ovl.procjenitelj, ovl.rač., ovl.rač.forenzičar