Upravljanje konfliktima

Konflikti su neizbježna pojava i nemoguće ih je izbjeći. Oni postoje i u velikim i malim organizacijama, društvima koja su profesionalno vođena i društvima koja su izlistana na burzi, a u obiteljskim biznisima razina ili intenzitet sukoba može biti još jači. Uzmite u obzir prisutne emocije i obiteljske veze, odnose koji traju od djetinjstva.

Postoje dva načina kako se nositi s konfliktima:

  1. IZBJEGAVANJE SUKOBA
  2. UPRAVLJANJE SUKOBIMA

U prvom slučaju ako izbjegavate sukobe, znači da ih negirate to jest pravite se da oni ne postoje. Takav način može rezultirati novim i većim problemima koji kasnije mogu eskalirati. „Guranje problema pod tepih“ može uzrokovati nepopravljive štete u poslovnim odnosim, ali i u obiteljskim to jest privatnim odnosima. U slučaju da se oni ne preveniraju, ako se ne upravlja konfliktima to može dovesti do narušavanja operativnog poslovanja. Ne donošenje odluka, izbjegavanje donošenja odluka ili još gore kontiranje druge strane dovodi do konfuzije u poslovanju. Dionici nisu sigurni što se zapravo događa i stvara se nestabilnost biznisa.

NAJGORI SLUČAJ

Biznis može stagnirati, ako se ne donose odluke, ne postoji rast. Društvo je prisiljeno otići u stečaj ili likvidaciju. Blaži oblik je ako se članovi obitelji uspiju dogovoriti tko će koga isplatiti.

NAJBOLJI SLUČAJ

Članovi obitelji shvate da se ne mogu dogovoriti te prodaju biznis trećoj strani i na taj način riješe konflikt.

Postoje situacije kada se dodatno komplicira dogovor, kada jedna strana otežava drugoj strani da bi uopće došli do novca jer su upletene emocije i inat. Tada se društvo ne uspije prodati kada mu je vrijednost najveća već se eskalira problem na višu razinu te konflikt postaje sve veći. Vrijednost društva s vremenom postaje sve manja, a na kraju su obje strane prisiljene isplatiti jedna drugu, a ako se niti to ne uspiju dogovoriti, konflikt rezultira sudskim sporom.

Bitno je istaknuti da postoji konstruktivniji pristup. Postoje zdravi sukobi i to je najčešća praksa uspješnih obiteljskih biznisa koji postoje više od 100 godina, koji su uspjeli napraviti prijenos na više generacija.

Kažu da se sukobima treba upravljati, zato jer se stvara kontrolirana rasprava, radi se prevencija bilo kakvih eskalacija, donose se pravovremene odluke i radi se na tome da se izbjegne mogućnost raspada obitelji ili biznisa. Kada gradite kulturu zdravih odnosa ili ste definirali pravila kako ćete upravljati tim sukobima, postoje određeni načini kako to postići.

  1. DEFINIRANJE KAKO UPRAVLJATI KONFLIKTIMA

Drugim riječima kad se sukob pojavi, tko će ga adresirati. Koje će se interesne strane uključiti u rješavanje konflikta. Kada se netko treba umiješati u slučaj ako dvije strane nisu uspjele doći do zajedničkog dogovora. Kada i ako se uključuje treća strana, je li to medijator, savjetnik, odvjetnik ili neka arbitraža.

 

  1. ADRESIRANJE NAČELA, A NE POJEDINCA

Kada je povrijeđeno neko načelo integriteta, istinitosti ili ravnosti, jasno se komunicira problem povrede načela, a ne pojedinca. Na taj način je lakše je pristupiti tom problemu i jednostavnije je pronaći rješenje. Bitno je definirati zajedničku svrhu, i uvijek se podsjećati na nju. Često većina ima najbolju namjeru i žele na svoj način doprinijeti, ali u načinu kako se određene stvari rade dolazi do nerazumijevanja i konflikta. Svrha je da riješite sukob kako bi biznis prosperirao i kako bi se uspjelo prenijeti budućim generacijama.

Definirajte svrhu zašto ste Vi ovdje. Nove ideje ne bi trebale rušiti već prihvaćene koncepte poslovanja. Gledajte da poštujete postojeće koncepte poslovanja te da nove ideje ukomponirate u njih. Bitno je poštovati ono što već postoji, ne zauzimati stav da staro nije dobro i koristi novi revolucionarni pristup koji zapravo degradira sve ono što je bilo dobro.

Konflikti postoje te ih ne možete izbjeći. Konfliktima treba upravljati, te da bi se konstruktivno upravljalo konfliktima potrebno je definirati pravila. Kada dođe do sukoba, potrebno je definirati način rješavanja istih. Stvoriti kulturu komuniciranja jer u protivnim proizlaze puno veći problemi koji se mogu reflektirati na obiteljskim odnosima, ali i u biznisu.

 

Autor: mr.Danijel Pevec, dipl.oec., ovl.savjetnik za obiteljske biznise (CFBA), ovl.poslovni savjetnik (CMC), ovl.inv.savjetnik, certificirani voditelj održivih financija, certificirani medijator, ovl.int.revizor, ovl.procjenitelj, ovl.rač., ovl.rač.forenzičar

Povezane objave

Zašto je oporuka važna?

Većina ljudi izbjegava razgovore o oporuci jer to podrazumijeva suočavanje s vlastitom smrtnošću. Međutim, nakon njihove smrti, imovina i projekti koje su započeli morat će

Pročitaj više »

ALPHA CAPITALIS
NEWSLETTER

Novosti iz svijeta financija