Četiri ključna koncepta bave se temeljnom dilemom obiteljskog poslovanja: ono što obitelj treba kako bi bila snažna i zdrava često se sukobljava s onim što biznis treba za rast i prosperitet. Obitelj treba sredstva za osiguranje, dok društvu mogu biti potrebna sredstava za širenje. Pravila i norme obitelji različita su i ponekad čak i suprotna od pravila i normi poslovanja.Uspješne obitelji koje posjeduju biznis prepoznaju proturječnosti između obitelji i poslovanja kao neizbježne i koriste četiri koncepta kako bi smanjile ili izbjegle konflikte koji se mogu stvoriti.
Policies – Politike prije potrebe
Prvi koncept su politike prije potrebe. Poslovno osviještene obitelji koje posjeduju biznise prepoznaju da će se pojaviti predvidljivi problemi koji će stvoriti određene konflikte. Postavljaju si pitanje: “Kada se pojavi ovo ili ono pitanje, kako ćemo se nositi s tim?” Odgovaraju na to pitanje uspostavljajući politike prije nego što su politike stvarno potrebne. Dugo prije nego što druga generacija bude spremna ući u društvo, na primjer, prva generacija razvija i zapisuje politiku zapošljavanja koja postavlja zahtjeve za članove obitelji koji se žele pridružiti i napredovati u poslu. Dugo prije nego što se pojavi djevojka ili dečko u vidokrugu mlađe generacije, starija generacija razvija politiku koja zahtijeva bračne ugovore kako bi se poslovna imovina zadržala u obitelji. I mnogo prije nego što druga generacija uđe u posao, prva generacija postavlja politiku koja usmjerava donošenje odluka o pitanjima plaća i ocjenjivanja performansi.
Ljepota postavljanja politika prije nego što budu potrebne leži u tome da se pitanja razmatraju prije nego što postanu osobna i emocionalna. Stoga ih se može lakše i racionalnije rješavati. Druga značajna prednost imanja politika prije nego što budu potrebne jest da obitelj zapravo upravlja očekivanjima, pripremajući članove obitelji na to kako će stvari funkcionirati. Kada se politike razvijaju i učinkovito komuniciraju kroz obitelj, nema iznenađenja
Purpose – Osjećaj svrhe
Dugovječni obiteljski biznisi trude se definirati „Osjećaj svrhe“. Postavljaju pitanja poput: Zašto to radimo? Zašto se toliko trudimo? Zašto ulažemo vrijeme u razvoj politika? Zašto ulažemo toliko energije u pripremu za budućnost? Temeljito istražuju svoj razlog postojanja u biznisu i propituju svoje akcije. Obitelji trebaju razumjeti zašto su spremne toliko žrtvovati kako bi posao bio uspješan i što je to što oblikuje njihovu predanost kontinuitetu poslovanja. Drugim riječima, moraju osjećati nadređenu svrhu koja čini nastavak obiteljskog poslovanja vrijednim borbe.
Osjećaj svrhe bit će različit za svaku obitelj. Za jednu obitelj, to može biti prilika da prenesu vrijednosti budućim generacijama, zaposlenicima i zajednici. Za drugu, to može biti prilika da služe čovječanstvu putem proizvoda koje stvaraju. Jaka i motivirajuća svrha pomaže obitelji nositi se s teškoćama poslovanja i daje im energiju i odlučnost da prevladaju izazove. Svrha omogućuje članovima obitelji da osjete da su uključeni u nešto puno veće i značajnije od njih samih. Više od bilo čega, to je ono što vodi obiteljski biznis kroz generacije.
Process – Proces kontinuiteta
Treći koncept je Proces. Obitelj nikada ne može predvidjeti svaku politiku koja će joj biti potrebna. Doći će dan kada će ih iznenaditi pitanje koje nije očekivala. Sposobnost obitelji da učinkovito rješava takva pitanja bit će rezultat njezinih vještina kao grupe za komunikaciju, rješavanje problema, postizanje suglasnosti i suradnju. Pod procesom misli se na svo razmišljanje, sastajanje i raspravljanje koje članovi obitelji zajedno poduzimaju kako bi riješili bitna pitanja.
Nije toliko važno koju politiku obitelj ima, već da ima politiku, što znači da su članovi obitelji doživjeli proces razvoja politike i dijele jednaka očekivanja. Ono što se može primijetiti, na primjer, jest da neke obitelji imaju liberalne politike zapošljavanja (svaki član obitelji može se pridružiti poslu), dok druge imaju restriktivna pravila (možete se pridružiti samo ako ste izravni potomak osnivača, imate potrebne certifikate ili imate pet godina iskustva izvan društva). No činjenica da obiteljski biznis ima politiku, da su članovi zajedno radili na njoj kao obitelj, postigli suglasnost i artikulirali je važnije je od samog sadržaja politike.
Parenting – Odgoj uz posao
Pojedinci odgojeni da vrednuju rodbinske odnose, u obiteljskom društvu ne mogu se dovoljno cijeniti jer njihov dobar roditeljski pristup ima snažan utjecaj na budućnost tog društva. Uostalom, u čemu je bit kontinuiteta poslovanja ako ne u sljedećoj generaciji? Ipak, čudno je vidjeti odrasle osobe u obiteljskim biznisima koji toliko naporno rade na poslu da zanemaruju roditeljstvo. To je posebno istinito za društva u vlasništvu braće i sestara druge generacije, gdje braća i sestre imaju velike zadatke koje treba ispuniti i toliko se trude ispuniti očekivanja svojih roditelja da kompromitiraju vrijeme kod kuće i vrijeme kao roditelji.
Roditelji u najuspješnijim obiteljskim društvima zadržavaju svoju pažnju na roditeljstvu. Mnoge obitelji uče o roditeljstvu na obiteljskim sastancima kroz edukacije. Vještine koje buduće generacije dobivaju su sposobnost komuniciranja, sposobnost razmišljanja izvan vlastitih interesa, sposobnost donošenja odluka, sposobnost traženja suglasnosti i sposobnost želje za pravičnošću i pravdom za druge. Znaju da su sve vještine, koje se razvijaju aktivnim angažiranjem u procesu odgoja, veoma korisne.
Zaključak
Četiri ključna koncepta u obiteljskom poslovanju, usmjeravaju se prema rješavanju temeljne dileme koja se javlja između potreba obitelji i potreba poslovanja. Obitelji žele osigurati sredstva za svoju sigurnost, dok posao može trebati ta ista sredstva za rast i širenje. Ove kontradikcije između obitelji i poslovanja predstavljaju izazov, a četiri koncepta, to jest, Politike, Osjećaj svrhe, Proces i Odgoj uz posao, pružaju strukturu za smanjenje konflikata i olakšavanje održavanja ravnoteže. Ukupno gledano, implementacija tih koncepata pomaže obiteljima da upravljaju kontradikcijama između obiteljskih potreba i poslovnih zahtjeva, čime se olakšava dugoročni uspjeh obiteljskog poslovanja.
Ukoliko radite prijenos vlasništva na mlađe generacije ili vas zanimaju usluge obiteljskog biznisa, slobodno nas kontaktirajte.
Autor bloga: Mislav Žunac