U prethodnom smo tekstu napravili analizu gospodarskih kretanja u RH prema odabranim financijskim pokazateljima i to za najznačajnije djelatnosti, a za promatrani period od 2016. do 2020. godine. Nastavljajući analizirati gospodarska kretanja za spomenuti period, donosimo Vam pregled odabranih gospodarskih djelatnosti s aspekta pokazatelja likvidnosti, zaduženosti i profitabilnosti.
Kako je koronavirus utjecao na likvidnost društava u Hrvatskoj?
Pokazatelji likvidnosti reflektiraju sposobnost poduzeća da podmiruje svoj kratkoročne obveze, a unutar analize promatrana su dva pokazatelja i to onaj trenutne likvidnosti koji prikazuje odnos novca i kratkoročnih obveza te tekući omjer koji prikazuje odnos kratkotrajne imovine i kratkoročnih obveza.
Kada se promatra cjelokupno gospodarstvo RH oba pokazatelja u promatranom razdoblju imaju relativno stabilan i kontinuiran rast.
Pokazatelj trenutne likvidnosti raste po prosječnoj stopi od 7,5 posto godišnje i iznosi 1,33 u 2020. godini, a tekući omjer raste po prosječnoj stopi od 2,4 posto godišnje i iznosi 0,16 u toj istoj godini. Analiza ukazuje kako pandemija koronavirusa nije imala značajan utjecaj na pogoršanje likvidnosti gospodarstva Republike Hrvatske, kao primjerice na produktivnost i aktivnost prikazane u prethodno objavljenom blogu.
Pokazatelj likvidnosti za promatrane djelatnosti
U kontekstu analiziranih djelatnosti, sve su djelatnosti imale relativno stabilne vrijednosti ili blagi rast, osim djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića. Kod navedene djelatnosti vidljiv je kontinuiran pad pokazatelja trenutne likvidnosti u cijelom promatranom razdoblju, a značajniji pad tekućeg omjera krenuo je od 2019. godine kada je pao ispod 1.
Ovakva analiza ukazuje na probleme s likvidnošću kod promatrane djelatnosti, međutim uzrok tih problema nije pandemija koronavirusa, već ih je ona samo ubrzala, a trend pada postojao je i ranije. Smanjenje likvidnosti u kombinaciji s rastom dana plaćanja obveza prema dobavljačima i zaduženosti, znatno utječe na povećanje kreditnog rizika spomenute djelatnosti.
Promatrajući utjecaj koronavirusa na likvidnost društava u Hrvatskoj, može se zaključiti kako nisu primjetne djelatnosti na koje se to u većoj mjeri odrazilo, iako postoje manja odstupanja između djelatnosti.
Koliko je pandemija utjecaja na zaduženost društava u Hrvatskoj?
Pokazatelji zaduženosti ukazuju na sposobnost društva da podmiruje svoje obveze te o načinu financiranja imovine društva. Kroz financijsku analizu koristi se veći broj pokazatelja poput koeficijenta zaduženosti, koeficijenta financiranja, stupnja pokrića I i II, a unutar ove analize, čije zaključke možete pročitati u nastavku, promatrana su dodatna tri: koeficijent vlastitog financiranja, pokriće kamate iz EBITDA te faktor zaduženosti.
Kada se promatra cjelokupno gospodarstvo za razdoblje od 2016. – 2020. godine, koeficijent vlastitog financiranja i faktor zaduženosti bili su stabilni, a faktor zaduženosti čak bilježi trend pada u 2020. u odnosu na 2019. godinu. Pokriće kamate iz EBITDA je do 2018. godine bilo u porastu, kada kreće stagnacija i nešto veći pad u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu (12,2 posto), a što ukazuje da isti nije direktno posljedica povećanja zaduženosti, već usporavanja gospodarstva koje je rezultiralo smanjenjem EBITDA u 2020. u odnosu na 2019. godinu za 12,2 posto.
Pokazatelji zaduženosti za promatrane djelatnosti
Osim djelatnosti vodenog prijevoza, smještaja i organiziranja putovanja, jedna od pogođenijih djelatnosti utjecajem koronavirusa je i djelatnost iznajmljivanja i davanja u zakup. U 2020. godini, u odnosu na 2019. godinu, koeficijent vlastitog financiranja u djelatnosti vodenog prijevoza pao je za 100 posto, u djelatnosti smještaja za 53 posto.
Kod djelatnosti iznajmljivanja i davanja u zakup navedeni koeficijent pao je za čak 405 posto, te je on sada za tu djelatnost negativan, a djelatnosti putničkih agencija i organizatora putovanja bilježe pad od 73 posto.
Za razliku od koeficijenta vlastitog financiranja, faktor zaduženosti je u djelatnosti vodenog prijevoza porastao za 59 posto, u djelatnosti smještaja za 76 posto te iznosi više od 15. U djelatnosti iznajmljivanja i davanja u zakup te djelatnosti putničkih agencija i organizatora putovanja uočen je također pad od 23 posto.
Utjecaj pandemije na profitabilnost društava
Pokazatelji profitabilnosti predstavljaju odnose koji povezuju profit s prihodima iz prodaje i investicija, te pokazuju ukupnu učinkovitost društva. Postoji više pokazatelja profitabilnosti, a jedan od načina mjerenja je prema pokazateljima profitnih marži koji prikazuju koji dio prihoda ostaje u društvu kao višak nakon pokrića troškova, stoga se analiza fokusirala na pokazatelje neto i EBITDA marže.
Promatrajući brojke ostvarene od strane društava u RH, može se zaključiti kako nije bilo većih oscilacija promatranih pokazatelja na razini cijelog gospodarstva u razdoblju od 2016. do 2020. godine.
Oba pokazatelja imaju blagi rast od 2016. do 2018. godine, nakon čega dolazi do blažeg pada te se vrijednosti vraćaju na razine slične onima iz 2016. godine. Vidljiv je nešto veći pad vrijednosti EBITDA marže u 2020. godini u odnosu na 2019. godinu (13,2 posto), što je najvećim dijelom uzrokovano padom vrijednosti EBITDA u 2020. godini, a s obzirom kako je pandemija utjecala na smanjenje poslovnih prihoda društava.
Profitabilnost s aspekta odabranih djelatnosti
Promatrajući pokazatelje profitabilnost, vidljivo je kako su djelatnosti koje su najpogođenije koronavirusom iste kao i kod pokazatelja zaduženosti.
EBITDA marža za djelatnost vodenog prijevoza imala je pad od 161 posto, djelatnost smještaja od 106 posto, djelatnosti iznajmljivanja i davanja u zakup od 76 posto dok je negativni rekorder djelatnost putničkih agencija i organizatora putovanja koja bilježi pad navedenog pokazatelja od čak 391 posto. Neto marža je u djelatnosti vodenog prijevoza pala za 3.412 posto, u djelatnosti smještaja za 1.970 posto, u djelatnosti iznajmljivanja i davanja u zakup za 3.730 posto, a u djelatnosti putničkih agencija i organizatora putovanja za 1.745 posto, te su redom sve negativne po prvi put u promatranom razdoblju.
Rezultati analize gotovo svih promatranih skupina pokazatelja, pokazuju pozitivna kretanja u gospodarstvu Republike Hrvatske u razdoblju od 2016. do 2019. godine.
U 2021. godini, prvoj pandemijskoj godini, vidljiv je značajniji utjecaj na određene skupine pokazatelja pa se područja produktivnosti i aktivnosti javljaju kao najpogođenija, dok su segmenti likvidnosti i zaduženosti najmanje pogođeni od promatranih.
Ako planirate buduće kapitalne investicije i zanima Vas analiza budućih gospodarskih kretanja, slobodno nam se obratite za pomoć.
Autor: Krešimir Mikulandra
Prethodni blog možete pročitati na sljedećem linku.