Nasljeđivanje obiteljskog biznisa je najbolnije i najkritičnije vrijeme za bilo koje društvo. Manje od jedne trećine obiteljskih biznisa naslijedi druga generacija, a samo 10% treća.
Kako uspješni obiteljski biznisi uspijevaju u tome? Nakon poslovanja s više stotina društava, donosimo 15 smjernica koje će Vam, nadamo se, pomoći tijekom sukcesijskog procesa.
1.Nasljeđivanje obiteljskog biznisa je proces, ne događaj
Umjesto razmišljanja kako je prenošenje obiteljskog biznisa na nasljednike događaj koji se događa određenog dana, shvatite to kao proces koji se odvija kroz dulje vremensko razdoblje. Roditelji bi trebali početi postavljati temelje za nasljeđivanje dok su im djeca još uvijek mala. Kako? Na način na koji razgovaraju o poslu kod kuće.
Kao što klasična priča kaže, vlasnik obiteljskog biznisa dolazi kući nakon uobičajenog dana u trgovini i žali se kako su tri ključne osobe dale otkaz, jedan kupac nije platio račun, dobavljači su ponovno poslali pogrešnu narudžbu, a banka prijeti da će povećati najam. Zatim se okreće sinu ili kćeri i kaže: „Jednog dana, sve ovo će biti tvoje.“
Naravno, istina je da većina ljudi koji posluju zbog sebe to i vole ili to ne bi radili. Međutim, svakodnevna je tendencija pričati više o lošim nego o dobrim događajima. No, svjesno se potruditi da se predstavi uravnotežena perspektiva obiteljskog biznisa može pomoći sljedećoj generaciji da stekne bolje razumijevanje i uvažavanje posla.
2.Predstavite nasljeđivanje biznisa kao opciju, ne kao obvezu
Mnogi roditelji nadaju se da će njihova djeca željeti krenuti njihovim stopama i pridružiti se obiteljskom biznisu ali neki upadaju u zamku pretjerivanja potrebe za nastavkom obiteljske tradicije. Ostali, pak, nikad ne spomenu tu temu jer ne žele vršiti pritisak na svoju djecu. Ključno je predstaviti obiteljski biznis kao priliku, a ne kao obavezu.
Kako? Potičemo roditelje da svojoj djeci od 15 ili 16 godina pristupe na sljedeći način: ”Što god odlučite raditi sa svojim životom, mi ćemo vas podržati i ohrabriti. Vjerojatno je još uvijek prerano da biste sada znali što želite raditi u budućnosti no, ako postanete zainteresirani za obiteljski biznis, bit ćete više nego dobrodošli. Nas to ispunjava ali smo svjesni da to nije najlakši ili jedini način života. To je jedna od mnogih opcija, a mi ćemo vas podržati i ohrabriti bez obzira na to što odlučite.”
Ovo je razgovor koji se rijetko, ako uopće, dogodi u obiteljskom biznisu. Mi smatramo da je iznimno važno prezentirati obiteljski biznis kao neobvezujuću opciju tijekom djetetovih srednjoškolskih godina jer to predstavlja najzdraviji način razmišljanja za djecu u tim godinama.
Također, izbjegavajte stvaranje pretpostavki na temelju spola Vaše djece. Što se tiče interesa i mogućnosti, i sinovi i kćeri mogu pridonijeti uspjehu Vašeg obiteljskog biznisa.
3.Potičite stjecanje vanjskog radnog iskustva
Stotine nasljednika obiteljskih biznisa koji su imali vanjsko radno iskustvo poslovanja, snažno to preporučuju.
Zašto bi Vaše dijete trebalo raditi za nekog drugog nakon završetka škole? Mnoštvo je dobrih razloga zašto je vanjsko radno iskustvo prednost. Vaši sinovi ili kćeri mogu izgraditi vlastiti identitet, dobiti vanjsko znanje, povećati samopouzdanje, vratiti stečeno znanje u obiteljski biznis, malo odrasti, saznati kako je to tražiti posao, griješiti te kako podnijeti kritiku. Možda je najbolji razlog što će tako naučiti da trava nije zelenija s druge strane ograde te da ne postoji savršen šef ili savršen posao.
Kada bismo preporučili samo jednu stvar mladim ljudima, to bi bilo zaposlenje kod nekog drugog tri do pet godina.
No, što ako to nije moguće? Što ako kćer ima 32 godine i sada je potpredsjednica marketinga? Ili, što ako je obiteljski biznis malen i trebaju člana obitelji u vlasničkom kapitalu samo da prežive?
Tada pokušavamo pronaći druge načine kako bi taj sin ili kćer dobili isti osjećaj stvarnosti i vanjske perspektive. Ponekad to znači uključivanje u njihovo trgovačko udruženje ili s drugim sinovima i kćerima drugog obiteljskog biznisa ili s društveno korisnom grupom.
Mnogim je roditeljima, međutim, teško vjerovati da će se njihova djeca željeti vratiti nakon što su radili negdje drugdje. No, šanse da će se vratiti su od dva prema jedan jer privlačnost obiteljskog posla općenito raste s godinama.
4.Zaposlite djecu na postojećim pozicijama
Vrlo je važno zaposliti sina ili kćer na postojećem, smislenom, definiranom poslu. Zašto? Znat ćete koliko trebate platiti i što očekivati. Ostatak vašeg osoblja znat će kako se Vaše dijete uklapa u hijerarhiju ureda i kako se nositi s njim ili s njom.
Često vlasnici obiteljskih biznisa postavljaju svoju djecu na loše definirane poslove i kažu: ”Budući da ste obitelj, ovdje možete raditi sve što treba. Imamo puno obaveza a sada imate i vi.”
Tada otvarate vrata ogorčenosti ostatka osoblja. Zaposlenici ponekad sumnjaju da je druga generacija sposobna za vođenje društva. Ne postavljajte sina ili kćer za neuspjeh dajući im kompleksan ili nedefiniran posao. Umjesto toga, stvorite situaciju u kojoj se napredak može mjeriti.
5.Podržite razvoj komplementarnih vještina
Nakon što sljedeća generacija uđe u poslovanje, potaknite razvoj vještina koje su komplementarne Vašima. Zašto? Vaše su se vještine vjerojatno do sada već dobro ukorijenile u posao. Ako su roditelji odlični prodavači, tada će djeca morati donijeti neke nove, operativne vještine poput informacijskog sustava u posao. Ako se roditeljska generacija držala filozofije izrade i izmišljanja, tada će sljedeća generacija vjerojatno morati znati što znače pojmovi segmentacija tržišta i analiza isplativosti.
Je li lako prihvatiti činjenicu da Vaše dijete može poboljšati Vaše poslovanje? Ne. Morate biti vrlo sigurna i samouvjerena osoba da biste bili otvoreni za takvu vrstu djelovanja vlastitog djeteta. Ali razmislite o alternativi: bi li Vašem obiteljskom biznisu bilo bolje da imate drugu generaciju koja ne donosi ništa novo i samo kopira sve što ste učinili?
Postoji crtić koji prikazuje sina kako kaže: ”Tata, prodaja je porasla za 200%, troškovi proizvodnje su smanjeni, a mi smo na naslovnici Poslovnog tjednika.“ Otac kaže: „Da, i vezica cipele ti se odvezala.” Ponekad je teško prepoznati i pohvaliti profesionalna postignuća naše djece.
6.Podučite temeljima
Razumijevanje povijesnih, kulturnih i strateških temelja poslovanja jedna je od najvrjednijih stvari koje roditeljska generacija može pružiti sljedećoj generaciji. Djeci je vrlo korisno da budu svjesni početaka društva koji podupiru temeljne principe koji ga drže na okupu.
Iako ste Vi, osnivač obiteljskog biznisa, živjeli u poslu, možda nećete moći napraviti korak unatrag i prepoznati vlastite strategije iz druge perspektive. Možda ste preblizu svemu tome. Ako je to slučaj, dopustite djetetu da uči od ključnog zaposlenika koji će nepristrano moći objasniti zašto i kako radite ono što radite. Na primjer, umjesto da sinu ili kćeri samo pokažete kako se ophoditi s vašim kupcima, ključni će zaposlenik objasniti kako su se razvijali standardi korisničkih usluga i koje prednosti ima trenutna politika.
7.Započnite s mentorima
Preporuka je da, prilikom ulaska u obiteljski biznis, djeca rade s mentorom, a ne s roditeljem.
Mentor bi trebao biti najvrjedniji, najsigurniji i najdugotrajniji zaposlenik. Ta bi osoba trebala biti Vaš alter ego, ona osoba koja radi sve stvari koje vi ne volite raditi.
Kada postavite ovaj dogovor, trebali biste imati razgovor s mentorom koji ide otprilike ovako: ”Volio bih da Katarina radi s Vama jer može puno naučiti od Vas. No, znam što će se dogoditi za tri do pet godina. Vas dvoje ćete se sukobiti. Neće biti nitko kriv, jednostavno je neizbježno jer će ona htjeti nešto učiniti sama. Onog trenutka kada se ovo dogodi, odnos mentorstva će prestati, a ona će krenuti u sljedeću fazu plana koji za nju imam na umu.” Vrlo je važno sve ovo razjasniti i postaviti od početka.
Ovdje bismo željeli nadodati riječ opreza. Čak i ako ste uvijek jasno stavljali do znanja da namjeravate zadržati posao u obitelji, možda imate zaposlenika koji vjeruje da je bolji ili kvalificiraniji i s pravom zaslužuje priliku upravljati društvom. Može li zaposlenik možda pokušati potkopati napore Vašeg nasljednika? Budite svjesni da ta mogućnost postoji. Budite jasni, držite oči otvorene i ne dopustite da se dogodi neugodna situacija. Možda ćete zaposleniku morati ponuditi dvije mogućnosti: prepoznati ulogu nasljednika ili napustiti obiteljski biznis.
8.Odredite područje odgovornosti
Koji je sljedeći korak Vašeg plana? Dajte sinu ili kćeri vlastito područje odgovornosti i dobro ga definirajte. To bi mogao biti određeni odjel poput rukovođenja oglašavanjem ili upravljanje osobljem. Kako Vaše dijete stječe iskustvo i sposobnosti, tako mu povećavajte spektar odgovornosti. Dajući dijelove posla, radit ćete na nesmetanom slijedu.
Model na koji Vas potičemo je da imate na umu kad razmišljate o prijenosu obiteljskog biznisa na nasljednike je štafetna utrka na stazi. Jedan trkač ima palicu, drugi trkač mora sustići, uzeti palicu i nastaviti utrku. Vaše će poslovanje prijeći na sljedeću generaciju mnogo glađe ako ta druga generacija radi punom brzinom odmah pored Vas. Ta razmjena trebala bi biti gotovo neprimjetna.
9.Razvijte logično obrazloženje
Upravo smo opisali idealan transfer. Ali što ako netko prekine korak ili se spotakne? Mnogo stvari se može dogoditi.
”Zona prijenosa” obično je vrlo bolno razdoblje. Roditelj bi mogao prolaziti kroz period tugovanja dok se oprašta od biznisa. Ali sin ili kćer također imaju bolove. On ili ona mogu imati najviše boli.
Možda postoji neslaganje oko novca. Možda je to zbog pozicije moći. Možda osnivač nije posve uvjeren da je nasljednik spreman. Kako proći kroz ovo razdoblje?
I Vi kao osnivač, i nasljednik mogli biste imati koristi od formiranja racionalnog obrazloženja ili izjave koja govori zašto Vam se sve ovo isplati. Kad je situacija posebno teška i pitate se zašto to proživljavate, možete si reći: Sada je teško ali vrijedi jer, na primjer, nakon što dobro razmislite, možete zaključiti: ”Vrijedno je jer zapošljavamo mnogo ljudi i ponosan sam što sam dio ovog posla”. Kategoriziranje osjećaja pomoći će Vam u ovom teškom trenutku.
10.Prepoznajte da niste sami
Uočili smo da obiteljima često pomaže da znaju da nisu same. Sve se obitelji suočavaju s istim teškim problemima poput:”Kako trebamo cijeniti posao?” i ”Treba li osnivač zadržati titulu poput predsjednika odbora?”. Na neki način pomaže znati da su ta pitanja teška za svakoga tko ih pokušava riješiti.
Također Vam može pomoći da znate da je način na koji članovi obitelji reagiraju na probleme prilično predvidljiv. U mnogim su slučajevima majke previše zaštitnički nastrojene, a očevi misle da su nepobjedivi. Umjesto da svog najstarijeg sina krivite za pretjeranu ambicioznost i orijentiranost na postignuća, uzmite u obzir činjenicu da su gotovo sva prvorođena djeca takva. Umjesto da svoje najmlađe dijete krivite za to što posao nije shvatilo ozbiljno, uzmite u obzir činjenicu da ”beba” obitelji gotovo nikad ništa ne shvaća previše ozbiljno.
Budući da su sukobi univerzalni, možete učiti od drugih ljudi koji su ih već prošli. Zato općenito preporučujemo pridruživanje forumima obiteljskih biznisa ili grupama za podršku. Ne samo da ćete moći vidjeti kako drugi ljudi rješavaju svoje probleme, vidjet ćete i da Vam možda nije loše kao što ste ranije mislili. Gotovo uvijek postoji netko tko je u goroj situaciji.
11. Održavajte obiteljske sastanke
Neophodna je kvalitetna komunikacija između članova Vaše obitelji. Ponekad se produktivna komunikacija dogodi spontano, a ponekad ju je potrebno planirati.
Na obiteljskim sastancima cijela se obitelj okuplja kako bi se razgovaralo o važnim temama. Ponekad je najbolje te sastanke održavati na vanjskom, neutralnom mjestu, poput odmarališta ili restorana, a ponekad je najbolje sjesti oko kuhinjskog stola.
Kako započeti? Možda biste trebali započeti odabirom teme i moderatora. Međutim, obično preporučujemo da stvari budu neformalne i opuštene kako bi svi mogli ugodno sudjelovati.
Pogodnosti ovih sastanaka obično uključuju jači osjećaj jedinstva (ili team building-a), jasnije razumijevanje problema i bolje razumijevanje perspektive obitelji.
12.Planirajte, planirajte, planirajte
Mnogo prije samog nasljeđivanja, potičemo osnivača da u isto vrijeme napiše poslovni plan i plan nasljeđivanja. Znamo da tražimo gotovo nemoguće no svejedno to činimo jer djeluje. Ove planove morate pisati istovremeno jer oni utječu jedan na drugog.
Međutim, ovo nije projekt “uradi sam”. Pomoć Vašeg računovođe, odvjetnika i nekoga tko poznaje organizacijski razvoj je neophodna i presudna. Vaš posao je okupiti ove stručnjake i razviti planove koji Vas mogu voditi kroz razdoblje transfera.
Nećemo Vam reći da će ovo biti lako niti brzo. No, dugoročne koristi ovog pristupa su neupitne.
13.Napravite savjetodavni odbor
Preporučujemo savjetodavne odbore svim malim obiteljskim biznisima. Zašto? Izuzetno su vrijedan resurs za održavanje. Odbor bi trebao uključivati gore spomenute ljude (pravnik, računovođa i organizacijski stručnjak) i barem još jednu osobu iz Vaše industrije koju poštujete. Ako su pitanja odgovornosti zabrinjavajuća, odbor možete nazvati vijećem. U svakom slučaju, koristit će Vam grupne rasprave o važnim pitanjima.
14.Postavite datum
Kako prolazite kroz postupak planiranja, moći ćete odrediti realan i financijski isplativ datum završetka transakcije. Kad se Vaši planovi zaključe, trebali biste točno znati kada će evolucijski proces vodstva biti završen i trebali biste biti spremni predati svoje poslovanje sljedećoj generaciji. Neophodno je da se u potpunosti posvetite tom datumu, da Vaše osoblje bude upoznato s planom i da Vaš nasljednik može računati na to.
Odabir datuma umirovljenja, priprema nasljednika, pripremanje posla za tranziciju i priprema za drugačiji život, sve su važne sastavnice procesa.
15.Pustite
Zašto toliko osnivača na kraju tranzicijskog procesa kaže: ”Pa, pogriješio sam. Ipak prijelaz ove godine ipak nećemo moći dovršiti”? Ili, još gore, zašto toliko mnogo ljudi odlučuje da se želi vratiti poslu dvije ili tri godine nakon što su otišli?
Teško je odreći se odgovornosti. Teško je napustiti autoritet. Ali još je teže prepustiti kontrolu.
Psihijatar može dati mnoga objašnjenja zašto je ovo istina. Puštanje je vrlo složen i težak proces koji se ne smije podcjenjivati. Sigurni smo da znate mnoge poduzetnike koji su u svojim 60-ima i koji ne žele napustiti biznis jer se boje napuštanja identiteta, ne znaju što će raditi sa slobodnim vremenom i koji znaju bar troje ljudi koji su umrli dan nakon što su otišli u mirovinu.
No, ponudili bismo i dodatno objašnjenje zašto puštanje može biti teško za poduzetnike. Ako ste financijski vezani uz posao, bit će Vam gotovo nemoguće prepustiti ga.
Jedan od ključnih ciljeva koji biste trebali imati tijekom pisanja gore spomenutog poslovnog plana i plana nasljeđivanja jest stvaranje financijske sigurnosti koja nema veze s tim poslovanjem. Morate biti financijski neovisni. Ako niste, nećete moći odoljeti iskušenju upletanja u posao koji su Vaši nasljednici preuzeli.
Zaključak
Održavanje kontinuiteta posla obiteljskog poduzeća krajnji je gospodarstveni izazov. Uvjereni smo, međutim, da možete povećati šanse za uspjeh ako smatrate da je nasljeđivanje postupak koji može potrajati i do petnaest ili dvadeset godina. Srećom, posljednjih godina broj resursa (knjiga, časopisa, grupa za podršku i konferencija) koji su razvijeni da Vam pomognu se poprilično povećao. Nadamo se da ćete iskoristiti podršku, planirati unaprijed, biti iskreni s obitelji i zaposlenicima i uspješno prenijeti svoje poslovanje na sljedeću generaciju. Sretno!
Izvor: John L. Ward, Ph.D., Stephen L. Mcclure, Ph.D.
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)