Većina društava koji su zakonski obveznici revizije, sukladno Zakonu o računovodstvu, ne gledaju primarno na reviziju kao skup radnji koje imaju za cilj utvrditi zakonitost, ispravnost, objektivnost, potpunost i vjerodostojnost poslovno financijskih događaja, već više kao obvezu koja je propisana navedenim zakonom i koju od njih zahtjeva država.
Revizija nema savjetodavnu ulogu
Revizija kao takva nema savjetodavnu ulogu, ovlašteni revizor se uostalom mora strogo pridržavati Kodeksa profesionalne etike revizora kojom se štiti dignitet struke, a posao se obavlja nezavisno i objektivno bez ikakvog ograničavanja nezavisnosti odlučivanja ovlaštenog revizora. Podaci i činjenice do kojih će revizor pak doći u postupku revizije, ostaju profesionalna tajna i ne smiju se objavljivati, niti se nakon obavljene revizije smiju reklamirati i objavljivati napravljeni poslovi revizije u cilju ugovaranja novih klijenata.
Revizor djeluje kao neovisno tijelo a ne u interesu vlasnika
Eksterni revizori neovisni su i ovlašteni stručnjaci koji naknadno ispituju poslovanje društva. Oni revidiraju financijske izvještaje i potvrđuju usklađenost rezultata poslovanja prikazanog u financijskim izvještajima s unaprijed postavljenim kriterijima čime se osigurava objektivnost i realnost mišljenja.
Revizijom se ispituju osnovni financijski izvještaji kao i ostali aspekti poslovanja, a sama revizija sistematizirani je proces objektivnog prikupljanja dokaza o ekonomskim događajima i nastalim rezultatima koji za cilj imaju usklađenost stvarnog poslovanja i onoga što tvrde financijski izvještaji.
Stoga nije čudno da vlasnici društava angažman ovlaštenog revizora doživljavaju kao nužni trošak koji je potreban kako bi se pregledali pripremljeni godišnji financijski izvještaji kojima ovlašteni revizori daju neovisno mišljenje jesu li izvještaji pripremljeni u skladu s međunarodnim računovodstvenim standardima.
Mišljenje revizora nije garancija
No samo mišljenje revizora nije garancija konačnog stanja stvari već profesionalno prosuđivanje na koje može u značajnoj mjeri utjecati ograničenja po prirodi stvari. Određene stavke u financijskim izvještajima subjektivne su naravi i sadrže stupanj neizvjesnosti po prirodi stvari na koji je nemoguće utjecati korištenjem zadanih računovodstvenih standarda. Upravo iz tog razloga, a prilikom revizije financijskih izvještaja, bitno i značajno mjesto zauzimaju analitički postupci pošto revizor odabire reprezentativni uzorak nastalih događaja u određenom periodu i ispitivanjem tog uzorka pokušava logički zaokružiti poslovanje društva.
Interni revizori ne revidiraju financijska izvješća
Interni revizori se razlikuju od eksternih revizora je su zaposlenici društva ili vanjski konzultanti koje uprava društva angažira kako bi se zadane strateške smjernice poslovnih procesa poštovale i uskladile s internim regulativama. Primarni cilj je tako razvoj i poboljšanje efikasnosti različitih poslovnih jedinica, a manje se fokus usmjerava prema izražavanju mišljenja o realnosti financijskih izvještaja. Više o internoj reviziji…
Vrste revizorskih mišljenja
Nakon što eksterni revizor napravi reviziju financijskih izvještaja određenog društva s kojim je potpisao ugovor i nakon što završi postupak ispitivanja i ocjenjivanja realnosti i objektivnosti tih istih financijskih izvještaja, a sukladno zakonskim propisima i računovodstvenim načelima i standardima, iskazat će svoje revizorsko mišljenje koje može biti:
- pozitivno,
- negativno,
- mišljenje s rezervom,
- suzdržanost od mišljenja.
Na Vama je kao vlasnicima društva hoćete li isto mišljenje prihvatiti. Dobro provedena revizija s činjenično utvrđenim stanjem temelj je za bolje poslovanje društva u budućnosti i postavljanje organizacijske strukture od koje ćete imati višestruke koristi.
Pismo upravi (eng.Management letter) kao preporuka za poboljšanje
Odgovoran i dobar revizor će osim podnošenja službenih financijskih izvještaja o provedenoj reviziji, poslati i „management letter“ ili pismo upravi društva u kojem će preporučiti poboljšanje trenutne organizacije i kako se vode računovodstvene evidencije, a sve u svrhu što boljeg budućeg poslovanja društva i boljeg upravljanja rizicima koji se mogu pojaviti u narednim razdobljima.
Upravo to je i jedna od odlika kvalitetnog revizora, a možda i najbitnija u cjelokupnom angažmanu iz perspektive vlasnika društva. Brojni standardi i komplicirana terminologija ponekad dovodi do toga da vodstvo društva neće najbolje razumjeti što je točno revizija zaključila i bit će im teško napraviti uzročno-posljedičnu vezu napisanog u financijskom izvještaju, a što se može negativno odraziti na poslovanje društva u budućnosti. Iz tog razloga revizor i šalje pismo upravi s uvidom u zatečeno činjenično stanje i s tim u vezi povezane rizike po poslovanje društva.
Interesna javnost se pouzda u revizorska izvješća
Sva društva u svome poslovanju izložena su tržišnim rizicima te ih moraju odlično procijeniti kako bi s istima znali upravljati. Prilikom donošenja strateški bitnih odluka, društva se često oslanjaju na informacije iz prošlosti koja su sadržana u prethodnim financijskim izvještajima pa je iz tog razloga vidljiva važnost uloge revizora da financijski izvještaji budu pouzdani, kompletni i točni.
Nakon što angažirani revizor iskaže svoje stručno mišljenje o tome prikazuju li financijski izvještaji realne i objektivne rezultate poslovanja društva prema uređenim međunarodnim standardima i zakonskim odredbama, oni financijski izvještaji koji su javni dolaze u fokus zainteresirane javnosti, ukoliko je društvo prema određenim stavkama „zanimljivo“ toj istoj javnosti.
Javnost ili zainteresirane strane tako mogu biti razne financijske institucije, svi potencijalni investitori, klijenti, dobavljači, zaposlenici, mediji itd.
Koristi za vlasnike i upravu
Koristi koje Vaše društvo ima od dobro napravljene revizije i uvaženog „pisma upravi“ daje Vam na ozbiljnosti financijskih izvještaja koje će u budućnosti pregledavati potencijalni investitori ili određene financijske institucije.
Bilo da želite pribaviti kapital koji će se financirati poslovni rast ili ugovoriti posao s Vama željenim dobavljačima, financijski izvještaji su nužnost bez kojih to neće biti moguće i koji su „ogledalo“ Vašega društva kojim jamčite svoj legitimitet i pouzdanost.
Stoga ne gledajte na reviziju kao na nužan trošak i posao koji se mora odraditi zbog zakonskih obveza već promislite kojeg revizora ćete odabrati jer dobro napravljena revizija može imati brojne benefite za poslovanje Vašega društva u budućnosti.
Ukoliko imate dodatna pitanja u vezi revizije, utoliko nam se slobodno obratite.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni brokeri | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) | CFA (Chartered Financial Analyst)