Alpha Capitalis

Revizija

Revizija

Revizija

Revizija je sistematičen in neodvisen pregled računovodskih izkazov in druge poslovne dokumentacije podjetij. Namen revizije je zagotoviti zanesljivost računovodskih izkazov, da se vodijo v skladu z zakonskimi zahtevami in da predstavljajo resnično in pošteno stališče podjetja.

Kdo so upravičenci do revizije?

  • Lastniki / delničarji
  • Vlagatelji
  • Kreditne institucije
  • Povezane družbe
  • Poslovni partnerji

Naše revizijske storitve:

  • Revizija letnih računovodskih izkazov
  • Revizijski vpogled v računovodske izkaze neprofitnih organizacij
  • Revizija projektov, ki se financirajo iz sredstev EU druge znanstvene fundacije
  • Revizija združitev in prevzemov
  • Revizija nastajanja
  • Revizija sprememb osnovnega kapitala
  • Revizija vrednotenja zalog

Revizija računovodskih izkazov

Revizija računovodskih izkazov je postopek preverjanja in ocenjevanja računovodskih izkazov in konsolidiranih računovodskih izkazov davčnega zavezanca ter podatkov in metod, uporabljenih pri pripravi računovodskih izkazov.

Vključuje revizijo naslednjih računovodskih izkazov:

  • Vključuje revizijo naslednjih računovodskih izkazov:
  • Bilanca stanja Izkaz poslovnega izida
  • Izkaz denarnih tokov
  • Izkaz sprememb lastniškega kapitala

Revizija računovodskih izkazov je rezultat revizorjevega mnenja glede točnosti in poštene predstavitve računovodskih izkazov ter njihove skladnosti z zahtevanimi zakonskimi okviri in okviri računovodskega poročanja. Vsak dolžnik revizije mora imenovati zakonito revizijsko podjetje najpozneje tri mesece pred koncem poročevalnega obdobja, na katero se revizija nanaša.

Kdo je dolžan delati revizije računovodskih izkazov?

  1. subjekti javnega interesa,
  2. srednje veliki podjetniki,
  3. veliki podjetniki,
  4. delniške družbe, družbe z omejeno odgovornostjo, družbe z omejeno odgovornostjo, ki v letu pred revizijo presegajo vsaj dva od naslednjih treh pogojev:
    1. skupno premoženje, ki presega zakonsko mejo
    2. skupni prihodki, ki presegajo zakonsko mejo
    3. povprečno število zaposlenih, ki presega zakonsko mejo,
  5. podjetniki, ki so zaprosili za uvrstitev svojih vrednostnih papirjev na organizirani trg,
  6. nepridobitne organizacije, ki so v letu pred revizijo zaslužile več kot dovoljuje zakonska meja.

Revizijski vpogled v računovodske izkaze neprofitnih organizacij

Revizija računovodskih izkazov je enostavnejši postopek kot revizija računovodskih izkazov, ki preuči, ali so bili računovodski izkazi pripravljeni v vseh pomembnih pogledih v skladu z okvirom računovodskega poročanja.

Revizijski vpogled temelji na analitičnih postopkih in poizvedbah in ne na vseh potrebnih dokazih kot v revizijskem postopku. Rezultat revizije računovodskih izkazov je revizorjeva ugotovitev, ki zaključi, ali je revizor ugotovil, za kar meni, da računovodski izkazi niso bili pripravljeni v vseh pomembnih pogledih v skladu z veljavnim okvirom računovodskega poročanja.

Kdo so dolžniki revizije računovodskih izkazov neprofitnih organizacij?

Zavezanci revizije računovodskih izkazov neprofitnih organizacij so neprofitne organizacije, ki so v letu pred revizijskim vpogledom ustvarile 3 milijone dolarjev prihodka, vključno z 10 milijoni dolarjev.

Revizija projektov, ki jih financira EU, in državna znanstvena fundacija

Revizija projektov EU služi kot preverjanje, ali so bili vsi stroški, nastali za projekt, dejansko nastali zaradi izvajanja projekta in da so bili predvideni v proračunu projekta.

Revizija projektov EU prav tako preverja, ali izdatki ustrezajo kriterijem upravičenosti stroškov za nacionalno in evropsko zakonodajo. Revizije projektov EU se preverjajo, dokazujejo in preprečujejo gospodarske in druge nezakonite dejavnosti. Uspešno izvajanje revizij EU projektov zahteva združevanje znanj in veščin iz računovodstva, revizije, ekonomije, statistike, informatike, pravne ureditve in preiskovalnih veščin

Naše revizijske storitve EU vključujejo:

  • revizija projektov, ki jih financira EU
  • Svetovanje o finančnem upravljanju projekta
  • Nadzor projektne dokumentacije

Kdo so dolžniki revizije projektov EU?

Zavezanci revizije projektov EU so vsi upravičenci do sredstev EU, če je to določeno v razpisu za zbiranje predlogov ali v razpisnih navodilih za ponudnike.

Revizija sprememb statusa (prevzemi, združitve in ločitve)

V primeru statusnih sprememb, kot so prevzemi, združitve ali ločitve, so dolžniki revizij podjetja, ki so prevzemniki, ali novo ustanovljena podjetja v spremembah.

Revizija ustanovitve

Pri ustanovitvi podjetja revizorja imenuje sodišče, revizija pa mora biti opravljena, če:

  • član uprave ali nadzornega sveta, torej izvršni direktor ali član uprave, je tudi ustanovitelj družbe,
  • delnice so bile ustanovljene med ustanovitvijo v imenu člana uprave ali nadzornega sveta, to je izvršnega direktorja ali člana uprave,
  • član uprave ali nadzornega sveta, to je izvršni direktor ali član upravnega odbora, je v ustanovi prejel poseben privilegij ali prejel nadomestilo za ustanovitev,
  • ustanovitev podjetja, ki je nastalo z naložbami ali prevzemom premoženja ali pravic, v tem primeru se za vrednotenje vrednosti premoženja ali pravic uporabi ugotovitev neodvisnega stalnega sodnega cenilca ustrezne stroke.

Revizija povečanja in zmanjšanja osnovnega kapitala

Pri povečanju osnovnega kapitala družbe revizije ni treba izvesti, če je povečanje povezano z vpisom:

  • vrednostni papirji ali instrumenti denarnega trga, če je njihova vrednost določena kot tehtana povprečna cena, s katero se trguje na organiziranem trgu v zadnjih 3 mesecih pred dejansko uvedbo v družbo
  • druge stvari in pravice, katerih vrednost določi neodvisni stalni sodni ocenjevalec v skladu s splošno priznanimi načeli vrednotenja, z ocenjeno študijo vrednotenja, po kateri vrednotenje ni starejše od 6 mesecev od datuma uvedbe premoženja in pravic v podjetje.

Revizija vrednotenja delnic

Revizija vrednotenja se nanaša na revizijo študije ocenjevanja poštene vrednosti, ki jo opravi ocenjevalec. Revizija vrednotenja vključuje izvajanje določenih postopkov v zvezi z merjenjem poštene vrednosti. Cilj revizije vrednotenja je, da revizor izvede določene postopke, za katere je sodeloval v skladu z mednarodnimi standardi vrednotenja / revizije, in zagotovi izjavo o dejanskih ugotovitvah glede izvedenih postopkov. Poročilo neodvisnega pooblaščenega revizorja o reviziji vrednotenja vsebuje dejanske ugotovitve, ki jih je revizor spoznal.

Kdaj je treba izvesti revizijo vrednotenja delnic?

Oceno poštene vrednosti delnic ciljne družbe bi moral revidirati neodvisni pooblaščeni revizor, če se je delnica ciljne družbe trgovala v manj kot 1/3 trgovalnih dneh v roku iz čl. 16, odstavek 3, ali čl. 16 (6) zakona o prevzemu delniških družb. Revizor revidirane študije je fizična ali pravna oseba, ki je objavila ponudbo za prevzem ali je napovedala, da bo objavila prevzemno ponudbo ciljne družbe. Postopki, ki jih izvajajo revizorji v okviru izvajanja revizijskih storitev podjetja, so:

  • Pregled metodologije, ki jo uporablja ocenjevalec • pregled predpostavk, vhodov in virov, ki jih uporablja ocenjevalec
  • Pregledi matematične natančnosti izračunov

Pri pregledu metodologije, ki jo uporablja ocenjevalec, je treba upoštevati, da so uporabljene metodologije na splošno primerne in uporabne pri izračunu vrednotenja.

Metodologije so lahko: primerjalne družbe, primerjalne transakcije, diskontirani denarni tokovi, analiza delničnih cen ciljne družbe na organiziranem trgu in druge.

Pregled predpostavk, vhodov in virov podatkov, ki jih uporablja ocenjevalec, se nanaša na ustreznost in točnost uporabljenih predpostavk, vhodov in virov, medtem ko se matematična natančnost izračunov nanaša na točnost in pravilnost števil ter na pravilnost formul v finančnih modelih.

Več o reviziji na našem blogu

obveza odabira revizora
Revizija

Obveza odabira revizora

Prema odredbama Zakona o reviziji, obveznici revizije dužni su izabrati i imenovati revizora (revizorsko društvo) za zakonsku reviziju svojih financijskih izvještaja. Obveznici revizije propisani su

Read More »
Revizija

Metode revizije

Svaka vrste discipline, uključujući i reviziju, u svojim postupcima ispitivanja i istraživanja koristi se određenim metodama. Korištene metode, u pravilu, uvijek sadrže norme kojih se

Read More »