Možda ste primijetili sve češće natpise pored blagajne u lokalnoj trgovini s porukom da je plaćanje kriptovalutama omogućeno. No, pitanje je jeste li kao fizičke osobe svjesni poreznih implikacija plaćanja kriptovalutama u trgovinama.
instrumenti tržišta novca odnosno kriptovalute smatraju se financijskom imovinom.
Čl. 67. st. 1. Zakona o porezu na dohodak (nadalje :“ZoPD“) propisano je da se dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka iz čl. 64. st.1. ZoPD-a smatra razlika između ugovorene prodajne cijene, odnosno primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti financijske imovine koja je otuđuje i nabavne vrijednosti.
Otuđenjem financijske imovine sukladno čl. 67. st. 3. ZoPD-a ne smatra se samo prodaja, već i zamjena, darovanje i drugi prijenos osim izuzeća propisanih stavkom 4. istog članka ZoPD-a. Otuđenjem se ne smatra zamjena vrijednosnih papira s istovrsnim papirima istog izdavatelja pri čemu se ne mijenjaju odnosi među članovima i kapital izdavatelja, kao i zamjena vrijednosnih papira ili udjela u kapitalu trgovačkih društava, odnosno financijskih instrumenata drugim ili drugima vrijednosnim papirima, odnosno financijskim instrumentima te stjecanja vrijednosnih papira, odnosno financijskih instrumenata u slučajevima statusnih promjena pri čemu u svim slučajevima nema novčanog tijeka i pod uvjetom da je osiguran slijed stjecanja financijske imovine.
Kriptovalute su specifične po tome što se prodaja jedne kriptovalute radi kupnje druge kriptovalute (zamjena) ne smatra prodajom stoga se niti ne utvrđuje dohodak od kapitala s obzirom na to da u transakciji nema novčanog tijeka. Otuđenjem tj. prodajom kriptovalute smatra se tek zamjena kriptovalute za neku od valuta koje su priznate kao zakonsko sredstvo plaćanja poput eura, dolara i druge fiat valute.
Dohodak od kapitala po osnovi prodaje kapitalnih dobitaka ne oporezuje se ako je otuđenje sukladno čl. 67.st. 8. ZoPD izvršeno:
- između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji
- između razvedenih bračnih drugova ako je otuđenje u neposrednoj svezi s razvodom braka
- nasljeđivanjem financijske imovine te
- u slučaju ako je financijska imovina otuđena nakon dvije godine od dana nabave, odnosno stjecanja te imovine.
Dakle, ako ste kriptovalutom u trgovini platili račun, istu ste prodali za fiat valutu (EUR) u protuvrijednosti kupljenih dobra ili usluga te možebitno ostvarili dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka u slučaju da je prodajna cijena kriptovalute veća od nabavne cijena. Isto ćete potvrditi s podacima evidencije istovrsne imovine po metodi uzastopnih cijena (FIFO) koju vodite za financijsku imovinu, čija je obveza vođenja propisana čl. 70. st. 5. ZoPD i čl. 71.st.13. Pravilnika o porezu na dohodak.
Je li dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka koji ste ostvarili prodajom kriptovalute oporeziv, ovisit će o tome jeste li kriptovalutu prodali unutar 2 godine od dana inicijalne nabave.
Ako je prošlo više od 2 godine, ostvareni dohodak ne oporezuje se, no svejedno je propisana obveza izvještavanja prema Poreznoj upravi. Suprotno, kada je kriptovaluta prodana unutar 2 godine od dana nabave, dohodak od kapitala je oporeziv stopom od 12%. Poreznu obvezu potrebno je obračunati i uplatiti do kraja veljače tekuće godine za sve kapitalne dobitke ostvarene u prethodnoj godini, umanjene za kapitalne gubitke. Dakle, porez na dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka za 2024. godinu, potrebno je obračunati i platiti do 28. veljače 2025. godine, te u istom roku Poreznoj upravi dostaviti propisano izvješće.
Autor: Odjel Poreznog savjetovanja