Razdoblje 2021. – 2027. donosi novi ciklus financiranja iz fondova Europske unije, u kojem Integrirani teritorijalni program (ITP) igra značajnu ulogu u postizanju ravnomjernog i održivog razvoja regija. Kao dio šire politike Europske unije, ITP omogućava korištenje sredstava za projekte koji su prilagođeni specifičnim potrebama i potencijalima pojedinog područja.
Integrirani teritorijalni program uključuje korištenje Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) i Fonda za pravednu tranziciju (EPT). Temelj ITP-a je Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske (NRS 2030), a prioriteti su: industrijska tranzicija regija i gradova, osnaživanje zelenog i čistog prometa u urbanim središtima, razvoj pametnih i održivih gradova i otoka te pravedna tranzicija u Sisačko-moslavačkoj i Istarskoj županiji. ITP odgovara na razvojne izazove određenog područja, uključujući demografske trendove, koji se ne mogu riješiti samo nacionalnim politikama te integrira ulaganja temeljem pristupa „odozdo prema gore“, omogućujući regionalnoj i lokalnoj zajednici određivanje prioriteta.
Prioritet 1: Industrijska tranzicija hrvatskih regija
Ovaj prioritet je usmjeren na poticanje inovativne gospodarske preobrazbe kroz ulaganja u istraživačke i inovacijske sposobnosti, primjenu naprednih tehnologija te digitalizaciju za građane i poduzeća. Cilj je i jačanje konkurentnosti malih i srednjih poduzetnika, razvoj vještina za pametnu specijalizaciju te širenje inovacija radi diversifikacije i jačanja regionalne konkurentnosti. U RH, osim Zagreba, regije zaostaju za EU prosjekom zbog deindustrijalizacije, demografskih izazova i niske produktivnosti, s potrebom za modernizacijom i prilagodbom budućim zanimanjima.
Prioritet 2: Jačanje zelenog, čistog, pametnog i održivog gradskog prometa u okviru integriranog teritorijalnog ulaganja u gradovima
Prioritet je nabava ekološki prihvatljivih vozila javnog prijevoza, ulaganje u biciklističku infrastrukturu (sustav javnih bicikala, e-bicikala i srodnih vozila) te razvoj pješačke infrastrukture. Također, uključuje digitalizaciju gradskog prometa kroz intermodalne terminale, inovativna rješenja i inteligentne sustave prijevoza, kao i izgradnju i opremanje centara za autobuse.
Prioritet 3: Razvoj urbanih područja kao pokretača regionalnog rasta i razvoja njihovih funkcionalnih područja te razvoj održivih i zelenih otoka
Ulaganja su usmjerena na obnovu javne i zelene infrastrukture, razvoj energetski učinkovitih gradskih sustava te održivi razvoj otoka. Fokus je na sanaciji i revitalizaciji prostora za kulturne, sportske, obrazovne, turističke i gospodarske namjene, obnovi kulturne baštine, razvoju zelene infrastrukture te višenamjenskim projektima važnim za uključiv društveni i gospodarski razvoj.
Prioritet 4: Pravedna tranzicija
Pametna tranzicija usmjerena je na podršku najugroženijim područjima u tranziciji prema klimatskoj neutralnosti i smanjenju regionalnih razlika u RH. Sredstva iz Fonda za pravednu tranziciju koristit će se u Sisačko-moslavačkoj i Istarskoj županiji. Cilj u Sisačko-moslavačkoj je smanjenje emisija stakleničkih plinova, ponajviše iz industrije gnojiva i naftnih derivata. U Istarskoj županiji ekološki izazov povezan je s proizvodnjom električne energije i cementnom industrijom, a tranzicija je usmjerena na rješavanje posljedica rudarenja ugljena.
Zaključak
Novi ciklus EU fondova za razdoblje 2021. – 2027. putem Integriranog teritorijalnog programa usmjeren je na prilagođena ulaganja koja potiču održivi razvoj hrvatskih regija. Program naglašava važnost inovacija, zelene infrastrukture i ekološki prihvatljivog prometa, s posebnim fokusom na potporu najugroženijim područjima poput Sisačko-moslavačke i Istarske županije. Time se nastoje smanjiti regionalne razlike i potaknuti gospodarski rast, uz doprinos zelenoj tranziciji.
Kao jedan od zanimljivijih poziva iz ITP-a ističe se Podrška digitalizaciji poslovanja MSP-ova u procesu industrijske tranzicije hrvatskih regija. Važno je naglasiti kako će u ovom pozivu biti prihvatljiva područja Panonske, Sjeverne i Jadranske Hrvatske, ali ne i Grad Zagreb. Poziv potiče uvođenje digitalnih rješenja u proizvodne i poslovne procese poduzeća nužnih za ostvarivanje inovacija u procesima i/ili organizaciji poslovanja, a njegova objava očekuje se do kraja 2024. godine.
Za više informacija budite nas slobodni povratno kontaktirati!
Autor: Odjel EU fondova