Pristupanjem Europskoj uniji, Republika Hrvatska je dobila pravo punopravnog sudjelovanja u aktivnostima Programa Unije čija svrha je omogućiti institucijama u zemljama članicama da EU bespovratnim sredstvima financiraju svoje projekte za ostvarivanje ciljeva EU politika, za što im na raspolaganju stoji gotovo 160 milijardi EUR. Europska unija je uspostavila Programe Unije kako bi promovirala suradnju prvenstveno među državama članicama, na područjima različitih zajedničkih politika Europske unije (istraživanje, inovacije, obrazovanje, kultura, itd.), dok ESI fondovi za cilj imaju provedbu pojedinih javnih politika EU-a u državama članicama, uglavnom na nacionalnim i regionalnim razinama.
Upravo je pravo sudjelovanja u Programima Unije od velike važnosti za Republiku Hrvatsku s obzirom na uključivanje velikog broja tijela državne uprave, javnih institucija, organizacija civilnog društva te privatnih i pravnih osoba u europske projekte i suradnju te dostupnost EU sredstava.
MODELI PROVEDBE PROGRAMA
Većina Programa Unije provodi se prema centraliziranom modelu provedbe gdje su nadležna tijela Europske komisije odgovorna i zadužena za financijsko upravljanje, provedbu, odluke o vrsti i trajanju programa, raspoloživom proračunu, raspisivanje poziva na dostavu projektnih prijedloga i dr.
U nekim slučajevima, provedbu programa vrše specijalizirane Izvršne agencije Europske komisije, koje su zadužene za pripremu i objavu natječaja, financiranje, evaluaciju i pred selekciju prijavljenih projekata, pripremu i potpisivanje ugovora, praćenje projekata (početna i završna izvješća), komunikaciju s prijavljenim korisnicima te kontrole na licu mjesta, pod nadzorom Opće uprave nadležne za pojedini program.
U Hrvatskoj su za centralizirane Programe Unije osigurane nacionalne kontakt točke (ili nacionalni koordinatori) unutar nadležnih tijela državne uprave, koji su zaduženi za informiranje, promidžbu i vidljivost pojedinog programa te putem kojih javnost i potencijalni korisnici mogu zatražiti sve informacije o određenom programu.
Glavni nacionalni koordinator za aktivnosti vezane uz sudjelovanje RH u pojedinim Programima Unije je Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova EU (MRRFEU). Koordinacija podrazumijeva praćenje ostvarenja učinka pojedinog Programa Unije, suradnju s osobama zaduženim za praćenje pojedinog programa, promotivne aktivnosti, edukacije i sve ostalo potrebno za veću vidljivost i bolje prepoznavanje Programa Unije u RH. Uspostavom sustava koordinacije jača se povezanost između pojedinih tijela, potiče razmjena iskustava te ostvaruju mogućnosti suradnje i provedbe zajedničkih aktivnosti.
Dio programa provodi se prema decentraliziranom modelu gdje je provedbena struktura prenesena na nacionalno tijelo. Tako je, na primjer, nacionalno tijelo Agencija za mobilnost i programe EU (AMPEU) zaduženo za provedbu programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti.
Financijski nadzor ili reviziju provode ili nadziru Europska komisija, OLAF i Europski revizorski sud.
PROGRAMI UNIJE U FINANCIJSKOM RAZDOBLJU 2021.-2027.
U financijskom razdoblju 2021.-2027. Republika Hrvatska sudjeluje u ukupno 16 Programa Unije: Carina, Digitalna Europa, Europske snage solidarnosti, EU za zdravlje, Erasmus+, Fiscalis, Građani, jednakost, prava i vrijednosti, Kreativna Europa, LIFE, Mehanizam Unije za civilnu zaštitu, Obzor Europa, Periklo IV, Program jedinstvenog tržišta, Program Pravosuđe, Program Unije za borbu protiv prijevara i Svemirski program Unije, a pobliže ćemo prikazati nekoliko najvažnijih programa.
- Digitalna Europa
Proračun programa: 7,588 milijardi EUR
Programom se pruža potpora jačanju europske konkurentnosti i zelenoj tranziciji s ciljem postizanja klimatske neutralnosti do 2050. godine te razvoj u smjeru tehnološke suverenosti EU.
Nadležno tijelo u RH: Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva
- Erasmus+
Proračun programa: 26,2 milijarde EUR
Program je otvoren za sudjelovanje javnih i privatnih organizacija koje su aktivne u području obrazovanja i osposobljavanja, mladih i sporta, a usmjeren je na stvaranje jednakih mogućnosti, zelenu i digitalnu tranziciju te promociju sudjelovanja mladih u demokratskom životu.
Nadležno tijelo u RH: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) i Agencija za mobilnost i programe EU (AMPEU)
- LIFE
Proračun programa: 5,4 milijarde EUR
Program LIFE je u potpunosti posvećen politikama zaštite okoliša, očuvanju prirode te klimatskim aktivnostima. Projekti odobreni u sklopu Programa LIFE su vezani za zaštitu okoliša i djelovanje u području klime, a imaju za cilj razvijati, demonstrirati i promicati inovativne tehnike, metode i pristupe za ostvarenje ciljeva.
Nadležno tijelo u RH: Ministarstvo gospodarstva
- Obzor Europa (Horizon)
Proračun programa: 94,076 milijardi EUR
Program je usmjeren na privlačenje talenata, pun angažman kvalificiranog kadra Unije te olakšavanje suradničke veze i jačanje učinka istraživanja i inovacija na razvoj i konkurentnost Unije. Jedan od važnih aspekata općeg cilja je i podupiranje, osnaživanje i uvođenje inovativnih i održivih rješenja u gospodarstvo Unije, posebice u mala i srednja poduzeća (MSP-ovi) i u društvo, odgovaranje na globalne izazove, stvaranje radnih mjesta, poticanje gospodarskog rasta i industrijske konkurentnosti te privlačnosti Unije u području istraživanja i inovacija. Programom se potiču svi oblici inovacija, uključujući revolucionarne inovacije i uvođenje inovativnih rješenja na tržište te optimiziranje rezultata ulaganja u svrhu većeg učinka u jačanju europskog istraživačkog prostora.
Nadležno tijelo u RH: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih
Autor: Odjel EU fondova