Što je digitalni euro?
U okviru Europske unije razmatra se uvođenje digitalnog eura, odnosno digitalnog novca koji bi izdavala Europska središnja banka (ESB). Plan je da digitalni euro postane gotovina u digitalnom obliku, dostupan svima u europodručju za sva elektronička plaćanja u trgovinama, na internetu i između fizičkih osoba. Ideja o uvođenju digitalnog novca nastala je kao odgovor na sve veću potražnju za sigurnim i pouzdanim elektroničkim plaćanjima u Europi. Digitalni novac koji izdaje Europska središnja banka i nacionalne središnje banke tako bi bio stabilno uporište monetarnog i platnih sustava i njime bi se ujedno ojačala monetarna suverenost europodručja te potaknulo natjecanje i učinkovitost europskog sektora platnog prometa. Digitalni euro, kao elektroničko sredstvo plaćanja bilo bi svima besplatno dostupno, a mogao bi se, kao i gotovina, rabiti u cijelom europodručju. Njegova uporaba bila bi sigurna, a privatnost korisnika zajamčena.
Od ideje do ostvarenja
Europska središnja banka započela je s fazom istraživanja u listopadu 2021., a koja je trajala do listopada 2023. godine. U toj fazi istraživanja ispitivala se mogućnost oblikovanja digitalnog eura i njegove distribucije te utjecaj koji bi mogao imati na tržište kao i na provođenje monetarne politike, odnosno financijsku stabilnost. U listopadu 2023. godine ESB je donio odluku da se nastavlja s projektom digitalnog eura i prelazi u sljedeću, tzv. pripremnu fazu koja će trajati dvije godine, u kojoj će ESB izraditi i ispitati moguća tehnička i poslovna rješenja potrebna za uvođenje.
Dodatna opcija građanima
Digitalni euro služit će kao dodatna opcija građanima za svakodnevna digitalna plaćanja ili prijenos novca između korisnika. Njime se ne zamjenjuje gotovina, već služi kao njezina nadopuna i moći će se zamijeniti za euronovčanice ili eurokovanice. Tako će u svrhu plaćanja biti izravno dostupan svim građanima. Značajke digitalnog eura osigurat će jednostavan prijenos novca bez rizika za korisnike i izvršavanja plaćanja bez troškova za potrošača. Ovisno o konačnom zakonodavnom rješenju, pristup digitalnom euru u budućnost će biti moguće osigurati za potrošače i trgovce u Europskom gospodarskom prostoru i odabranim trećim zemljama. Pridonijet će digitalnoj financijskoj uključenosti te će biti prilagođen i potrebama osoba s invaliditetom i osoba koje nemaju pristup bankovnom računu ili imaju slabije razvijene digitalne i financijske vještine. Digitalnim eurom moći će se plaćati i mrežno i izvanmrežno, što znači da će se moći koristiti u situacijama ograničene povezanosti, odnosno moći će poslužiti i kao platno sredstvo za nuždu, odnosno za slučajeve nepredviđenih ili izvanrednih okolnosti.
Razlika u odnosu na kriptovalute
Digitalni euro ne bi bio kriptoimovina (kriptovaluta). Kriptoimovina je rizična i nestabilna jer za nju ne jamči i njome ne upravlja središnja institucija. Drugim riječima, nitko ne jamči da ćete kriptoimovinu moći zamijeniti za gotovinu kada vam bude potrebno. Nasuprot tome, za digitalni euro jamčila bi institucija koja jamči i za vašu gotovinu, a to je Europska središnja banka. Kao i kod gotovine, mogli biste se pouzdati u njegovu nominalnu vrijednost.
Zaključak
Od digitalnog eura očekuje se da, kao digitalna valuta Europske središnje banke, omogući brže, sigurnije, i učinkovitije plaćanje unutar eurozone. Kao digitalna alternativa gotovini, cilj će biti povećanje financijske inkluzije i smanjenje troškova transakcija. Iako donosi prednosti poput veće privatnosti i kontrole nad plaćanjima, budući izazovi uključuju tehnološku infrastrukturu i prilagodbu bankarskog sektora. Digitalni euro svakako predstavlja važan korak prema modernizaciji europskog financijskog sustava u digitalnom dobu.
Za više informacija budite nas slobodni povratno kontaktirati!
Autor: Odjel EU fondova