Financijske korekcije u provedbi EU projekata

Sastavni dio svakog Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava dodijeljenih iz EU fondova su i Pravila o financijskim korekcijama kojima se utvrđuju uvjeti i načini određivanja financijske korekcije i privremene mjere obustave isplate dodijeljenih sredstava korisniku bespovratnih sredstava od strane nadležnog tijela, u slučaju utvrđenih nepravilnosti.

Osnovni pojmovi

  • Financijska korekcija je instrument kojim se troškovi zahvaćeni utvrđenom nepravilnošću, proglašavaju neprihvatljivima
  • Nadležno tijelo je Tijelo nadležno za pojedinu komponentu i/ili Provedbeno tijelo (npr. HAMAG-BICRO, Ministarstva itd.)
  • Nepravilnost je kršenje EU ili nacionalnog prava koje proizlazi iz djelovanja ili propusta gospodarskog subjekta koje šteti, ili bi moglo naštetiti proračunu EU, tako da optereti proračun EU neopravdanim izdatkom
  • Prijevara je svaka namjerna radnja ili propust koja za rezultat ima krivo doznačivanje ili zadržavanje sredstava iz proračuna EU-a, pogrešna primjena sredstava u svrhe različite od onih za koje su namijenjena i sl.

Donošenju odluke čelnika nadležnog tijela o financijskog korekciji prethodi postupak utvrđivanja nepravilnosti koji se može provoditi u razdoblju u kojem je korisnik obvezan osigurati trajnost projekta, odnosno u roku od, najčešće, 3 ili 5 godina od završetka razdoblja provedbe projekta.

U slučaju da utvrđena nepravilnost ima elemente prekršaja ili kaznenog djela, nadležno tijelo o tome obavještava nadležno pravosudno tijelo, a u slučaju pravomoćne osuđujuće presude u kaznenom postupku nastupa obvezni raskid ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava i povrat cjelokupnog iznosa primljenih bespovratnih sredstava.

Vrste i načini određivanja stope financijskih korekcija

Vrste financijskih korekcija su:

  1. Jednostavna- jednaka visini nastale financijske posljedice za ugovor o nabavi ili ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, a primjenjuje se kada je tu posljedicu moguće količinski točno odrediti,
  2. Paušalna- primjenjuje kada nije moguće količinski točno odrediti financijske posljedice za ugovor o nabavi ili ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava.

Nadležno tijelo određuje financijsku korekciju u paušalnom iznosu primjenom Priloga 1., 2. i 3. koji su sastavni dio Pravila o financijskim korekcijama objavljenima u sklopu dokumentacije svakog EU poziva.

Ako se u odnosu na jedan postupak nabave ili ugovor o dodjeli bespovratnih sredstva utvrde brojne nepravilnosti, stope financijskih korekcija nisu kumulativne, već se u svrhu određivanja stope financijske korekcije uzima najozbiljnija nepravilnost.

Prilikom određivanja paušalne financijske korekcije uzima se u obzir postupanje prijavitelja, odnosno korisnika i/ili partnera u odnosu na sljedeće:

  • načelo transparentnosti, jednakog postupanja, nediskriminacije i razmjernosti,
  • prekogranični interes ugovora o nabavi,
  • ozbiljnost kršenja propisa u odnosu na stvarni i potencijalni financijski učinak na proračun iz kojeg se financira ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava
  • financijske posljedice na proračun iz kojeg se financira ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava,
  • razina tržišnog natjecanja,
  • odvraćajući učinak na potencijalne ponuditelje u postupcima nabava,
  • je li u postupcima nabave sklapanje ugovor s ponuditeljem s kojim pravni posao inače ne bi bio sklopljen,
  • posljedice nepravilnosti– bi li ishod projekta bio isti da nepravilnosti nije bilo,
  • ostale okolnosti poput utjecaja na postupak dodjele bespovratnih sredstava i postupak izvršavanja ugovornih obveza.

Kao osnovica za izračun uzima se iznos troška predviđenog ugovorom o dodjeli bespovratnih sredstava, a ako se nepravilnost odnosi na provedeni postupak nabave, stopa financijske korekcije izračunava se s obzirom na ugovoreni iznos nabave.

Povrat udjela EU bespovratnih sredstava u troškovima koji su proglašeni neprihvatljivima, uslijed utvrđene nepravilnosti i određene financijske korekcije, vrši se:

  • metodom prijeboja- umanjenjem iznosa bespovratnih sredstava prihvatljivih troškova u sljedećim zahtjevima za nadoknadu sredstava
  • metodom uplate- povratom navedenog iznosa u određenom roku, jednokratnom uplatom ili u obrocima.

Nadležno tijelo može odrediti privremenu mjeru obustave daljnjih isplata korisniku ako postoje dokazi na temelju kojih daljnja plaćanja u okviru projekta ne bi bila opravdana i razumna u kontekstu obveze zaštite nacionalnih financijskih interesa i financijskih interesa EU.

Primjeri nepravilnosti i visina financijskih korekcija

Neki od primjera financijskih korekcija kad su korisnici ugovora o dodjeli EU bespovratnih sredstava neobveznici Zakona o javnoj nabavi (NOJN) su:

  • Izostanak objave poziva na dostavu ponuda- 100% korekcije od ugovorenog iznosa
  • Umjetna podjela ugovora o radovima/uslugama/nabavi robe s obzirom na procijenjenu vrijednost nabave radi izbjegavanja obveze objave poziva na dostavu ponuda- 100% korekcije
  • Skraćivanje rokova za dostavu ponuda- 2%, 5%, 10% ili 25% korekcije, ovisno o tome za koliko su rokovi skraćeni
  • Ponuda nije odabrana u skladu s kriterijima odabira utvrđenim u pozivu na dostavu ponude- 5%, 10% ili 25%, ovisno o ozbiljnosti nepravilnosti
  • Sukob interesa sa utjecajem na ishod postupka nabave- 100% korekcija troška na koji se odnosi
  • Planirani cilj projekta nije ostvaren- 100% korekcija prihvatljivih troškova ugovora
  • Nepoštivanje horizontalnih načela- 100% korekcija

Autor: Odjel EU fondova

Povezane objave

ALPHA CAPITALIS
NEWSLETTER

Novosti iz svijeta financija