Hrvatska turistička kartica projekt je Vlade RH i Ministarstva turizma i sporta s ciljem povećanja potrošnje hrvatskih građana u ugostiteljstvu i turističkim sadržajima na području cijele Republike Hrvatske.
Tko ima pravo na isplatu neoporezivog dijela naknade?
Pravo na isplatu neoporezivog dijela naknade imaju fizičke osobe zaposlene u Republici Hrvatskoj i to:
– radnici koji obavljaju nesamostalnu djelatnost za koju primaju plaću, sve temeljem zaključenog ugovora o radu na određeno ili neodređeno vrijeme, sukladno posebnom propisu kojim se uređuju radni odnosi
– obrtnici koji obavljaju djelatnost registriranu sukladno posebnom propisu kojim se uređuje obavljanje obrta
– poljoprivrednici kao djelatnici koji obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva
– djelatnici slobodnih zanimanja koje su po toj osnovi obvezno osigurane prema propisima što uređuju obvezna osiguranja, a kojima su to osnovne djelatnosti i koje su po toj osnovi upisane u registar obveznika poreza na dohodak (djelatnost zdravstvenih djelatnika, veterinara, odvjetnika, javnih bilježnika, revizora, inženjera, arhitekata, poreznih savjetnika, stečajnih upravitelja, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika, znanstvenika, književnika, izumitelja, samostalna predavačka djelatnost, odgojna djelatnost, kao i druge slične djelatnosti, te samostalna djelatnost novinara, umjetnika, sportaša i si.)
Dakle, svaki poslodavac u Republici Hrvatskoj može svom radniku, kao i svaki obrtnik i samozaposlena osoba samom sebi, kao Korisniku, uplatiti sredstva po osnovi naknade.
Koji je maksimalan neoporeziv dio koji poslodavac može uplatiti?
Poslodavac svojim zaposlenicima može uplatiti neoporezivi dio dohotka u visini do 331,81 eura godišnje (2.500,00 kuna), sve u svrhu poticanja potrošnje u ugostiteljstvu i turizmu unutar cijele Republike Hrvatske.
Isplata i visina godišnje naknade smatraju se diskrecijskim pravom poslodavca.
Prilikom vršenja isplata na ime naknade poslodavac samostalno određuje dinamiku i iznose isplata.
Pri isplati poslodavac treba voditi računa o sljedećemu:
Prema čl. 7. st. 4. Pravilnika o porezu na dohodak ako se naknada na CRO KARTICU, isplaćuju radniku koji radi istodobno kod dvaju ili više poslodavaca u poreznom razdoblju za koje se primitci isplaćuju i/ili je tijekom poreznog razdoblja imao zasnovan radni odnos kod dvaju ili više poslodavaca, ali ne istodobno, radnik je obvezan prije isplate primitaka svakom poslodavcu podnijeti pisanu izjavu u kojoj će navesti je li kod drugog i/ili bivšeg poslodavca ostvario isplatu tih primitaka za određeno razdoblje i u kojoj svoti. Ako su navedeni primitci već dijelom isplaćeni za isto razdoblje, neoporezivo se može isplatiti samo razlika do propisane svote od 331,81 eur. Radnik nije obvezan podnijeti pisanu izjavu ako poslodavac putem ePorezne može obaviti uvid u primljene neoporezive primitke radnika.
Što možete plaćati CRO KARTICOM?
Hrvatskom turističkom karticom – CRO KARTICOM moguće je plaćanje:
– usluga u svim ugostiteljskim objektima koji pružaju usluge pripremanja hrane i točenja pića (restorani, kafići, fast food itd.)
– svim objektima koji pružaju uslugu smještaja (hoteli, kampovi, pansioni, privatni iznajmljivači itd.),
– usluge chartera (iznajmljivanje brodova),
– te ostale usluge turističkih agencija na području Republike Hrvatske, a koji posjeduju POS aparat te prihvaćaju plaćanje platnim karticama.
Kako izgleda postupak izdavanja kartice?
Nakon što poslodavac odluči radniku isplatiti naknadu, radnik odabire jednu od banaka koja je pristupila Mjeri i otvara poseban račun, koji je za tu namjenu sukladno svojim poslovnim pravilima odredila banka, te dostavlja broj računa poslodavcu.
Banke koje izdaju Hrvatsku turističku karticu su:
Hrvatska poštanska banka – HPB
Podravska banka – POBA.
Nakon otvaranja računa, radniku banka izdaje Hrvatsku turističku karticu. Poslodavci ne naručuju kartice.
Gdje mogu plaćati CRO KARTICOM?
Hrvatsku turističku karticu – CRO KARTICU mogu prihvatiti svi koji posjeduju POS aparat namijenjen izvršenju platnih transakcija plaćanja usluga prema Odluci o Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti odjeljcima, skupinama ili razredima:
55 Smještaj
56 Djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića
77.34 Iznajmljivanje i davanje u zakup (leasing) plovnih prijevoznih sredstava
79.1 Djelatnosti putničkih agencija i organizatora putovanja (turoperatora) na području RH
Koje su glavne karakteristike Hrvatske turističke kartice?
Karticu je moguće koristiti tijekom cijele godine (neovisno o sezoni), na području cijele Republike Hrvatske i bez ograničenja roka.
Hrvatska turistička kartica nije namijenjena za podizanje gotovog novca, kao niti za plaćanje putem interneta, te banka ne odobrava prekoračenje po transakcijskom računu.
Sredstva na račun CRO kartice se mogu nadoplatiti isključivo na slijedeće načine:
- bezgotovinskim prijenosom u zemlji sa transakcijskog računa poslodavca
- bezgotovinskim prijenosom u zemlji sa računa korisnika ili treće osobe
Korisnik ne može dati punomoć drugoj osobi za raspolaganje sredstvima na računu
Ukoliko korisnik ne želi više koristiti CRO karticu sva preostala sredstva na računu CRO kartice može isključivo iskoristiti za plaćanje predviđenih usluga prije zatvaranja računa.
Dodatne napomene
Naknada za podmirivanje navedenih troškova (isplaćena na debitni račun koji se koristi na temelju Hrvatske turističke kartice) nema veze s prigodnom nagradom koja se može radnicima isplatiti neoporezivo u svoti od 663,62 eura godišnje odnosno 5.000,00 kn godišnje, a koja se, između ostaloga, isplaćuje i kao naknada za povećane troškove kada radnik koristi godišnji odmor (regres).
Autor: Adrijana Kudrić