U zadnjih nekoliko godina, tema tranzicije obiteljskih biznisa, sve je češća. Jedna od glavnih komponenti za uspjeh takvih društava je vizija, odnosno značaj vizije za obiteljske biznise. Vizija podrazumijeva identificiranje idealne budućnosti obitelji te ciljeva koje žele postići kao vlasnici društva. Također se naglašava važnost utvrđivanja vrijednosti, povijesti i svrhe obitelji i društva u kreiranju vizije. Iako se često raspravlja o razlikama između vizije, misije i svrhe, važnije je da obitelj zajedno definira svoj identitet, vrijednosti i ciljeve za budućnost kako bi uspješno nastavila svoju poslovnu baštinu.
Zašto je vizija važna?
Autori knjige Family business succession naglašavaju važnost vizije za budućnost u obiteljskim društvima. Jasna vizija je osnova uspješnog planiranja kontinuiteta i donošenja odluka u društvu. Vizija pomaže u uspostavljanju zajedničkog razumijevanja i omogućuje obitelji da donosi najbolje odluke za biznis i svoju budućnost. Ujedno, vizija doprinosi zajedništvu obitelji i povezanosti te pruža emocionalnu podršku. Važno je imati razgovor i uskladiti stavove oko vizije, kako bi se donijele najbolje odluke. Osim toga, autori naglašavaju da vizija nije uvijek statična te da se mora prilagođavati i mijenjati s razvojem poslovanja društva.
Velika se važnost mora staviti na zajedničku svrhu i viziju u obiteljskim društvima te kako to može imati pozitivan utjecaj na ekonomiju, društvenu okolinu, psihologiju i praktičnu stranu poslovanja. U ekonomskom smislu, zajednička svrha može pomoći u postizanju financijskog uspjeha, dok u sociološkom smislu može utjecati na zajednicu kroz filantropske aktivnosti. U psihološkom smislu, to može pružiti osjećaj zajedništva i ispunjenja, a u praktičnom smislu pomoći u donošenju ključnih odluka o strategiji, organizacijskoj kulturi i ljudskim resursima.
Kako donositi odluke
Donošenje odluka za obitelji koje vode društvo zahtijeva vrlo pažljivo razmišljanje. Važno je da se obitelj osvrne na svoju povijest donošenja odluka i razmisli što bi trebalo zadržati, a što promijeniti. Manje obitelji mogu se nadati jednoglasnom odobrenju, dok velike grupe mogu odabrati glasanje i postaviti cilj za odobrenje većine. Naravno, postoji mogućnost da su neki članovi grupe posebno uporni u svom protivljenju određenom pitanju. U tom slučaju, ključno je da proces ne zapne. To može biti posebno frustrirajuće kada samo mali broj ljudi zadržava napredak kroz svoje protivljenje i, zapravo, stvara “većinu od jednog”. Jedan način za rješavanje ovog problema je da se prebacite na jednostavno većinsko glasanje. Druga je da se odluka odloži starijim članovima grupe. Treća opcija je dovesti vanjskog arbitara koji može raditi kao nepristrani vodič za pomoć u usklađivanju različitih mišljenja. Proces postizanja suglasnosti oko vizije ili vrijednosti može zvučati komplicirano, ali dobra vijest je da definiranje pravila donošenja odluka u budućnosti služi obitelji. Stvaranje vizije i vrijednosti omogućuje obitelji da prakticira donošenje odluka i stvori proces koji funkcionira za njih.
Vrijednost osnovnih pravila za obiteljsku interakciju
Bez obzira na postupak koji odaberete za donošenje odluka, vrlo je korisno da na početku postavite nekoliko osnovnih pravila za obiteljsku interakciju tijekom sastanaka. Takva pravila ne samo da mogu učiniti proces značajno konstruktivnijim i učinkovitijim, već i spriječiti moguće probleme prije nego se pojave i poremete vaš rad. Prema knjizi Family business succession neka pravila mogu biti da:
- Provjerite da nema iznenađujućih problema. Svaki sudionik procesa zna unaprijed o kojim se pitanjima radi i koja je njegova uloga u donošenju odluka.
- Identificirajte sukobe interesa. Svi osobni interesi ili agende otkrivaju se unaprijed.
- Potaknite atmosferu poštovanja. Svaki sudionik osjeća se poštovanim. Usredotočite se na pitanja, a ne na osobnosti.
- Budite inkluzivni. Radite na poticanju ulaganja što je moguće više doprinosa.
- Potaknite osjećaj međusobne posvećenosti. Prije glasanja ili odlučivanja uloži se iskren napor u pronalaženje “pobjedničkog” rješenja.
- Pronađite osjećaj zatvaranja. Potrebna je formalna odluka o cijelom dokumentu prije završetka sastanka kako bi se osiguralo da su svi suglasni.
- Pregled. Svakome se pruža prilika da ponudi iskrenu kritiku postupka.
- Komunicirajte s drugima. Odgovornost za komuniciranje odluka dodjeljuje se onima koji nisu sudjelovali u procesu donošenja odluka, ali ih se dotiče.
- Poštujte tuđe vrijeme tako da u potpunosti obraćate pažnju. Mobiteli nisu dopušteni. Osim ako nije apsolutno nužno, izlazak iz sobe dozvoljen je samo tijekom pauza.
Evolucija vizije i vrijednosti
Vizije i vrijednosti obitelji su vrlo osobni dokumenti usredotočeni na specifična pitanja i ideje koje su najvažnije obitelji. Nije stvar kopiranja izjave druge obitelji ili da jedan član obitelji (ili još gore, netko izvan obitelji) sastavlja dokument, a svi ostali ga potpisuju. Treba ga riješiti kolektivno, na što razboritiji i konstruktivniji način. Nova generacija može imati strasti i prioritete koje nisu imali generacije prije. Važno je i to uključiti, ne samo s gledišta kako će utjecati na posao, nego kao sredstvo pomoću kojeg će planirati prijenos na sljedeću generaciju.
Također je važno prepoznati da su vrijednosti i vizije organske i evoluiraju od jedne generacije do druge. Primjerice, jedna generacija može naglašavati rast poslovanja iznad svega, dok sljedeća generacija više cijeni ravnotežu između posla i privatnog života. Još jedan primjer je jednakost. U bračnoj generaciji, mnoge obitelji cijene jednakost iznad svega. To može dovesti do situacije poput plaćanja jednakih plaća cijeloj obitelji, čak i ako nemaju slične pozicije ili razine ovlasti. Tijekom vremena, vrijednost jednakosti ustupa mjesto vrijednosti pravednosti. Pravednost označuje situaciju u kojoj plaćate nekoga onoliko koliko vrijedi posao kako ne bi narušio cjelokupni plaćeni razred društva. Normalna je pojava da stara vrijednost ili vizija jednostavno više ne odgovaraju. U redu je krenuti dalje.
Zaključak
Ukratko, naglašava se važnost definiranja zajedničke vizije i vrijednosti za uspješno planiranje kontinuiteta u poslovanju obiteljskih društava. Vizija se može definirati kao željeni ishod biznisa i za vlasnike i upravitelje. Obitelji trebaju definirati vlastitu viziju i vrijednosti koje će ih voditi u svakodnevnim odlukama, jer se vizije i vrijednosti mijenjaju s generacijama.
Ukoliko prodajete vlastito društvo, radite prijenos vlasništva na mlađe generacije ili želite nastaviti rasti preuzimanjem drugih društava, slobodno nas kontaktirajte.
Autor: Mislav Žunac