Digitalni nomad je državljanin treće zemlje (osoba koja nema državljanstvo EGP-a ili Švicarske Konfederacije) koji je zaposlen ili obavlja poslove putem komunikacijske tehnologije za tvrtku ili vlastitu tvrtku koja nije registrirana u Republici Hrvatskoj i ne obavlja poslove ili pruža usluge poslodavcima na području Republike Hrvatske.
Privremeni boravak odobrava se do godine dana (moguće i kraće) međutim privremeni boravak nije moguće produžiti. Nakon isteka roka od 6 mjeseci od isteka važenja privremenog boravka digitalnog nomada, može se podnijeti zahtjev za ponovno reguliranje boravka digitalnog nomada.
Digitalnom nomadu kojem je odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj mogu se u Republici Hrvatskoj pridružiti članovi uže obitelji .
Navedena kategorija uključuje i izvanbračnu zajednicu (životna zajednica neudane žene i neoženjenoga muškarca koja traje najmanje tri godine, a kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete ili ako je nastavljena sklapanjem braka).
Podnošenje zahtjeva za privremeni boravak
Zahtjev se može podnijeti online, a bit će proslijeđen nadležnoj policijskoj upravi/postaji prema mjestu namjeravanog boravka u Republici Hrvatskoj.
Zahtjev se može podnijeti i nadležnom tijelu ovisno o tome je li državljaninu treće zemlje potrebna viza za ulazak u Republiku Hrvatsku ili ne ( vidi: Informacije o viznom sustavu).
Potrebna viza za ulazak u RH:
- Ako se zahtjev podnosi osobno, može se podnijeti u veleposlanstvu/konzulatu Republike Hrvatske u inozemstvu.
Nije potrebna viza za ulazak u RH:
- Ako se zahtjev podnosi osobno, može se podnijeti ili u veleposlanstvu/konzulatu RH ili u nadležnoj policijskoj upravi odnosno policijskoj postaji prema mjestu boravišta.
Zahtjev i dokumentacija
Presliku dokumentacije potrebno je dostaviti na hrvatskom ili engleskom jeziku.
- Ako se zahtjev podnosi osobno, potrebno je ispuniti Obrazac 1a (dvojezičan obrazac) ili podnijeti online zahtjev.
Uz to, zahtjevu se prilaže:
- presliku valjane putne isprave (npr. putovnice) (rok važenja putne isprave mora biti tri mjeseca duži od razdoblja valjanosti namjeravanog boravka),
- dokaz o zdravstvenom osiguranju (putno ili privatno zdravstveno osiguranje mora pokrivati područje Republike Hrvatske za cijelo vrijeme namjeravanog boravka),
- dokaz o svrsi (ugovor o radu ili drugi dokument, kao što je službeno pismo, kojim se dokazuje da se radi o obavljanju poslova putem komunikacijske tehnologije za stranog poslodavaca ili vlastitu tvrtku koja nije registrirana u RH), odnosno
- izjava poslodavca ili državljanina treće zemlje (kao dokaz da se radi o obavljanju poslova putem komunikacijske tehnologije) te
- ugovor o radu ili obavljanju posla za stranog poslodavca ili
- preslika registracije vlastite tvrtke izdana od strane nadležnih tijela (npr. porezna tijela ili trgovački sud) i dokaz da putem vlastite tvrtke obavlja navedene poslove,
- dokaz o sredstvima za uzdržavanje za vrijeme boravka u Republici Hrvatskoj
Kao dokaz priznaje se:
– izvod bankovnog računa da raspolažete s cjelokupnim iznosom za vrijeme namjeravanog boravka ili
– izvod bankovnog računa iz kojeg je vidljiv redovni priljev sredstava u traženom iznosu ili
– platne liste za najmanje 6 mjeseci kao dokaz o osiguranim sredstvima u traženim iznosima.
Navedene dokaze treba jasno označiti i priložiti kao .pdf file.
Sukladno Uredbi o načinu izračuna i visini sredstava za uzdržavanje državljanina treće zemlje u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, br. 14/21) koja je stupila na snagu 13. veljače 2021. godine, državljanin treće zemlje koji regulira privremeni boravak u svrhu boravka digitalnih nomada mora raspolagati sredstvima u visini od najmanje 2,5 prosječne mjesečne neto isplaćene plaće za prethodnu godinu na temelju službeno objavljenih podataka Državnog zavoda za statistiku, a za svakog daljnjeg člana obitelji ili životnog ili neformalnog životnog partnera iznos se uvećava za dodatnih 10 % prosječne mjesečne neto isplaćene plaće.
U ovom trenutku iznos potrebnih sredstva na mjesečnoj osnovi je minimalno 2.539,31 EUR koji se dokazuje izvodom bankovnog računa iz kojeg je vidljiv redovni priljev sredstava u traženom iznosu ili platne liste za najmanje 6 mjeseci kao dokaz o osiguranim sredstvima u traženom iznosu.
Ili, ako je namjeravani period boravka u Republici Hrvatskoj 12 mjeseci, potrebno je stanjem na bankovnom računu dokazati da raspolažete sredstvima u iznosu minimalno od 30.471,72 EUR,
- dokaz da nije pravomoćno osuđen za kaznena djela iz matične države ili države u kojoj je boravio duže od godine dana neposredno prije dolaska u Republiku Hrvatske – potrebno legalizirati sukladno posebnim propisima (vidi Informacije o potrebi legalizacija isprava).
- navesti adresu u Republici Hrvatskoj
Prilikom podnošenja zahtjeva, zahtijevati će se na obrascu navesti adresu boravka ili namjeravanog boravka u Republici Hrvatskoj. Ovo je važno iz razloga određivanja mjesno nadležne PU/PP koja će rješavati zahtjev. Ako se radi o podnošenju prvog zahtjeva i osoba nema adresu u Republici Hrvatskoj, moguće je kao adresu namjeravanog boravka navesti privremenu adresu (hostela/hotela ako je rezerviran/potvrđena rezervacija smještaj).
Dokumenti koji se prilažu uz zahtjev za odobrenje privremenog boravka za digitalne nomade (zdravstveno osiguranje, dokazi o sredstvima za uzdržavanje, dokaz da obavljaju poslove, dokaz o nekažnjavanju) potrebno je dostaviti na hrvatskom ili engleskom jeziku (prijevod na hrvatski ili engleski jezik mora biti od ovlaštenog prevoditelja), te mora biti jasno navedena valuta u kojoj su iskazana sredstva.
Primitke fizičkih osoba ostvarene po osnovi obavljanja nesamostalnog rada ili djelatnosti za poslodavca koji nije registriran u Republici Hrvatskoj temeljem stečenog statusa digitalnog nomada sukladno posebnom propisu nisu oporezivi porezom na dohodak.