Bez obzira na vrstu djelatnosti, društva se svakim danom suočavaju sa sve većom konkurencijom. Bilo da ste veliko ili malo društvo, praćenje i održavanje operativne učinkovitosti nikad nije bilo važnije. Samim time, interne revizije su postale bitna komponenta poslovnog uspjeha. Jednostavno rečeno, interna revizija je neovisna aktivnost osmišljena za objektivnu procjenu učinkovitosti internih kontrola organizacije, upravljanja rizicima i upravljanja cjelokupnim poslovanjem. Osmišljena je za praćenje razine učinkovitosti internih kontrola koje postavlja menadžment.
Ciljevi interne revizije su: kontrola nad svim aktivnostima organizacije, zaštita imovine, pregled poslovanja, besprijekorni računovodstveni sustav, provjera pogrešaka i otkrivanje prijevare.
Interna kontrola
Interna kontrola obuhvaća čitav niz postupaka i radnji koje prožimaju cjelokupnu organizaciju i koje neposredno pridonose kvaliteti poslovnih procesa i stanja. Interne kontrole uključuju:
- proces planiranja, organiziranja, usmjeravanja i kontrole poslovanja
- sustavi za mjerenje, izvješćivanje i praćenje performansi
- radnje koje su poduzete od strane menadžmenta ili druge strane kako bi unaprijedili upravljanje rizikom i povećali vjerojatnost da će se postići postavljeni ciljevi.
Interna kontrola nije sama sebi svrhom već je usmjerena postizanju nekih ciljeva. Ciljeve interne kontrole moguće je podijeliti na operativne ciljeve (osiguranje efikasnosti poslovnih operacija), informacijske ciljeve (osiguravanje točnih financijskih informacija) te ciljeve usklađenosti ili podudarnosti (usklađenost s procedurama, zakonima, internim pravilima i drugim ograničenjima).
Vrste internih kontrola
- Računovodstvena kontrola – koristi se u svrhu očuvanja imovine poduzeća te za provjeru ispravnosti i pouzdanosti računovodstvenih politika.
- Administrativna kontrola – osigurava efikasnost u poslovanju i poslovanje u skladu sa zadanom politikom.
Interna revizija
U ovom blogu istražujemo što čini internu reviziju i zašto je ona ključan proces koji doprinosi uspješnom poslovanju. Interni revizori se bave pitanjima koja su od temeljne važnosti za opstanak i prosperitet bilo koje organizacije. Nakon detaljne procjene i analize poslovnih podataka interna revizija igra ključnu ulogu u poboljšanju upravljanja rizicima te kontroli upravljanja organizacijom.
Interna revizija može zaštititi poduzeće od gubitka utvrđivanjem potencijalnih prijevara, operativne neučinkovitosti te nepoštivanja zakona. Na ovaj način nedostaci se mogu ispraviti prije vanjske revizije. Prednosti su brojne, navest ćemo nekoliko:
- identifikacija rizika
- smanjenje rizika
- ispunjenje ciljeva poduzeća
- zaštita interesa poduzeća
- smanjenje nepotrebnih troškova
- uspostavljanje procesa
- poboljšanje operativne učinkovitosti
- sprječavanje prijevara
- promicanje odgovornosti
- osiguranje integriteta financijskih podataka
- sustav ranog upozorenja
- povećavanje odgovornosti unutar organizacije.
Izvješćem interne revizije uočavaju se nedostaci u poslovanju i daje preporuke za poboljšanje. Ovisno o cilju interne kontrole postoje preventivne, detektivne i korektivne kontrole. U skladu s tim, interna revizija sastavni je dio cjelokupnog uspjeha organizacije, bez obzira na veličinu ili strukturu organizacije – neprofitna, privatna ili javna tvrtka. Redovitim provođenjem interne revizije možete osigurati usklađenost sa svim relevantnim zakonima i propisima. Postoje li područja za poboljšanje? Kojim rizicima smo izloženi? Odgovor na ova i mnoga druga važna pitanja upravo daje interna revizija.
Vrste interne revizije
Vrste internih revizija uključuju revizije usklađenosti, operativne revizije, financijske revizije i revizije informacijske tehnologije. Revizija usklađenosti je ispitivanje usklađenosti i pridržavanja određenog područja planovima, procedurama, zakonima, propisima, ugovorima koji reguliraju područje koje je predmet revizije. Operativna revizija je nadzor uglavnom usmjeren na interne kontrole ključnih procesa, procedura ili sustava. Glavni cilj je poboljšati produktivnost, kao i učinkovitost i djelotvornost poslovanja. Financijska revizija objektivno je ispitivanje i procjena financijskih izvješća organizacije kako bi se osiguralo da financijski zapisi vjerodostojno i točno prikazuju transakcije. Revizija informacijske tehnologije ispitivanje je upravljačkih kontrola unutar IT aplikacija, operativnih sustava, baza podataka ili infrastrukture. Pregledi mogu biti usmjereni isključivo na IT ili se mogu provoditi zajedno s revizijom usklađenosti, operativnom ili financijskom revizijom.
Stoga su interni revizori, zajedno s izvršnim menadžmentom, neizvršnim menadžmentom i vanjskim revizorima ključni dio upravljanja na najvišoj razini svake organizacije.
Opseg interne revizije određuje uprava društva. Sve se organizacije suočavaju s rizicima. Naprimjer, reputacijski rizik poduzeća ako se na neodgovarajući način odnosi prema klijentima, sigurnosni rizici, rizici neuspjeha dobavljača, rizici povezani s tržišnim neuspjehom, kibernetička sigurnost i financijski rizici. Stoga, neprovođenje redovite interne revizije može povećati poslovnu izloženost nepredvidivim rizicima. Ključ uspjeha organizacije je učinkovito upravljanje tim rizicima – učinkovitije od konkurencije i učinkovito na zadovoljavajućoj razini koju dioničari zahtijevaju.
Uloga interne revizije postaje središnja i strateška. Revizija ne završava samo revizijskim izvješćem, revizor će također pratiti napredak organizacije kako bi provjerio njezin napredak i osigurao kontinuirano poboljšanje. Vrijeme potrebno za internu reviziju može potrajati i do nekoliko tjedana, ovisno o opsegu revizije i veličini tvrtke ili odjela koji se procjenjuje. Prije nego što se zaključi, revizija uključuje konzultacije s menadžmentom ili odborom koji ih je angažirao kako bi se raspravilo o tome kako se njihovi prijedlozi za poboljšanje mogu najbolje implementirati.
Interna revizija je jedinstvena za svako društvo, dizajnirana prema veličini i strukturi poduzeća. Menadžment poduzeća često se pita: je li nama potrebna interna revizija? Što ako smo manja organizacija, trebamo li trošiti svoje ionako ograničene resurse na program interne revizije? Ako vaši klijenti ovise o vama u pružanju učinkovitih, usklađenih i sigurnih usluga, tada je odgovor definitivno „da“.
Stručnjaci preporučuju oslanjanje na vanjske revizore jer oni mogu bolje sagledati poslovanje tvrtke objektivno i bez pristranosti. Redovita revizija osigurat će da vaša tvrtka uvijek bude usklađena, radi učinkovito i korak ispred konkurencije.
Ukoliko razmišljate o internoj revizije za Vaše društvo, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.
Vaš ALPHA CAPITALIS tim!
Autor: Lara Pušić