Poslovnim partnerima smatraju se osobe s kojima postoji poslovni odnos ili se očekuje da će se takav odnos uspostaviti. Prigodno darivanje ili ugošćenje poslovnih partnera uobičajena je praksa u poslovanju poduzetnika. Iako se radi o izdacima učinjenima u poslovne svrhe, a to je uspostavljanje što bolje poslovne suradnje s poslovnim partnerima, ovi izdaci nisu u cijelosti porezno priznati. Ugošćenja, darivanja i ostali troškovi nastali iz poslovnog odnosa s poslovnim partnerom u poreznom smislu smatraju se reprezentacijom.
Reprezentacijom se, sukladno Pravilniku o porezu na dodanu vrijednost, smatraju:
- ugošćenja poslovnih partnera,
- darivanje poslovnih partnera prigodnim poklonima,
- plaćanje poslovnim partnerima izdataka odmora, športa, rekreacije i razonode, izdataka za zakup automobila, plovila, zrakoplova, kuća za odmor i razonodu i sl.
Zakonom o PDV-u (čl. 61. st. 1.) je zabranjen odbitak pretporeza po ulaznim računima koji se odnose na reprezentaciju. Prema čl. 136. Pravilnika o PDV-u, poduzetnik ne može odbiti pretporez obračunan:
- za obavljene mu isporuke dobara i usluga u tuzemstvu,
- pri stjecanju dobara unutar EU-a i primljene usluge iz drugih država članica,
- pri uvozu dobara, koja poreznom obvezniku služe za reprezentaciju.
Porezni obveznik ne može odbiti pretporez za primljena dobra i usluge koji služe za reprezentaciju. Pretporez iskazan na ovakvim računima predstavlja trošak poslovanja zajedno s osnovicom na koju je obračunat PDV.
Propisi o porezu na dobit i porezu na dodanu vrijednost ne ograničavaju iznose reprezentacije niti učestalost takvih troškova. Iz knjigovodstvenih evidencija mora biti razvidno kojim poslovnim partnerima su plaćeni troškovi reprezentacije što se u praksi najčešće ostvaruje zabilješkom na ulaznom računu.
O prigodnim poklonima se radi kada poduzetnik nekog poslovnog partnera, njegovog zastupnika ili neku drugu osobu uključujući i zaposlenike daruje u dobrima ili uslugama, a da za to ne postoji pravna obveza ili neka druga povezanost s uslugom primatelja. Pravilnikom o PDV-u je također navedeno (čl. 11.) kako se povremeno davanje poklona pojedinačne vrijednosti do 160,00 kn bez PDV-a ne smatra isporukom dobara uz naknadu, što znači da ne podliježe PDV-u, pod uvjetom da se pokloni ne daju istim osobama i da ne postoji pravna obveza ili obveza protuisporuke odnosno protuusluge primatelja. Ako se radi o davanju za koje postoji točno određena protuusluga primatelja, tada se radi o isporuci uz naknadu, sukladno odredbama čl. 4. st. 1. Zakona o PDV-u. Kako se ovakvo davanje ne bi smatralo isporukom, istoj osobi u jednom tromjesečju može se dati najviše jedan poklon.
Prilikom obračuna poreza na dobit 50% troškova reprezentacije nije priznat porezni rashod u skladu s člankom 7. stavkom (1) točkom 3. Zakona o porezu na dobit.
Obzirom da odbitak pretporeza po ulaznim računima što se odnose na troškove reprezentacije nije dozvoljen uopće, ukupan iznos računa (s uključenim PDV-om) predstavljat će trošak poduzetnika. Napominjemo kako je odredbama o oporezivanju dobiti određeno da se porezna osnovica povećava za 50% troškova reprezentacije, pa porezno nepriznati dio rashoda reprezentacije, određen u paušalnom iznosu od 50% (s uključenim PDV-om) uvećava osnovicu poreza na dobit. Kod obveznika poreza na dohodak od samostalne djelatnosti, odredbama čl. 33. st. 1. toč. 1. Zakona o porezu na dohodak je navedeno kako se pri utvrđivanju dohotka od samostalne djelatnosti ne priznaje 50% izdataka reprezentacije.
Pokloni u svrhu promidžbe
Promidžbeni odnosno reklamni predmeti određeni su poreznim propisima kao:
- proizvodi i roba iz asortimana poreznog obveznika prilagođeni za te svrhe s oznakom »nije za prodaju«, te
- drugi reklamni predmeti s nazivom tvrtke, proizvoda i drugog oblika reklame (čaše, pepeljare, stolnjaci, podmetači, olovke, rokovnici, upaljači, privjesci i sl.) dani za uporabu u prodajnom prostoru kupca,
- ili ako se daju potrošačima ne smatraju reprezentacijom ako je njihova pojedinačna vrijednost do 160,00 kn (bez PDV-a).
Davanje poklona u svrhu promidžbe, čija je pojedinačna vrijednost do 160,00 kn bez PDV-a, ne smatra se isporukom dobara uz naknadu i na takve isporuke ne plaća se PDV, pod uvjetom da se radi o posebno prilagođenim dobrima koje imaju oznaku „nije za prodaju“ ili ako se radi o reklamnim predmetima odnosno predmetima namijenjenih promidžbi na kojima se nalazi naziv tvrtke ili proizvoda. Ta dobra mogu biti primjerice čaše, pepeljare, olovke, stolnjaci, podmetači, privjesci, prospekti, katalozi, vrećice te drugi slični proizvodi (čl. 11. st. 4. Pravilnika o PDV-u).
Kod nabave proizvoda za promidžbu dozvoljen je odbitak pretporeza po ulaznim računima i 100% je priznat trošak .
Zakon o porezu na dobit u članku 7. stavak 6. definira da se ne smatraju reprezentacijom proizvodi i roba iz asortimana poreznog obveznika prilagođeni za te svrhe s oznakom »nije za prodaju« dani za uporabu u prodajnom prostoru kupca, a ako se daju potrošačima, ne smatraju se reprezentacijom ako je njihova pojedinačna vrijednost bez poreza na dodanu vrijednost do 160,00 kuna.
Uzorci
Prema članku 11. Pravilnika o PDV, besplatno davanje uzoraka kupcima ili potencijalnim kupcima ne smatra se isporukom dobara uz naknadu
- ako su ta dobra obilježena kao takva
- i predstavljaju vrstu robe koja je rezultat poslovanja poreznog obveznika ili je povezana s obavljanjem njegove djelatnosti te
- ako se oni daju u razumnim količinama
Razumnim količinama smatra se ona količina koja je potrebna za procjenu uzorka koji se daje kako bi potencijalni kupac mogao nabaviti takva dobra. Valja obratiti pozornost da ovom odredbom nije ograničena vrijednost uzoraka te će trošak uzoraka uvijek biti oslobođen obračuna PDV na njihovu isporuku bez obzira na vrijednost.
Za više pitanja i podršku vezano za darivanje poslovnih partnera, možete se obratiti našem ALPHA CAPITALIS računovodstvenom odjelu.
Autor: Adrijana Kudrić