Jedan od većih problema s kojim se suočavaju domaći poduzetnici svakako je pribavljanje financiranja za kapitalne investicije putem kojih se osigurava budući poslovni rast i zauzimanje konkurentnije pozicije na tržištu. Komercijalne banke često nisu naklonjene poduzećima ako ne ispunjavaju sve kriterije banke za financiranje ili su sredstva osiguranja za traženi kredit prevelika prepreka poduzetnicima te se javlja strateški problem kojeg je često nemoguće zaobići.
Kako brojni poduzetnici već godinama ili desetljećima upravljaju svojim poduzećima na tržištu koje je rizičnije u odnosu na konkurentska tržišta zapadne Europe, a ujedno svojim krutim fiskalnim i administrativnim okvirima usporavaju njihov razvoj, dio poduzetnika spreman je prodati vlastite vlasničke udjele te za iste dobiti odgovarajuću tržišnu cijenu.
Upravo iz tog razloga fondovi rizičnog kapitala postaju sve popularniji izvori financiranja u Republici Hrvatskoj jer nude mogućnost ulaska u vlasničku strukturu, a ujedno omogućuju i perspektivnim poduzećima inicijalni kapital za realizaciju poslovne ideje te pružaju i savjetničku ulogu radi iskustva kojeg vodstvo fonda ima.
U nastavku teksta pročitajte kako izgleda proces ulaganja fonda rizičnog kapitala u određeno poduzeće koje je detektirano kao ciljano na tržištu.
Fond rizičnog kapitala
Fondove rizičnog kapitala možemo definirati kao otvoreni investicijski fond koji nema pravnu osobnost nego istim upravlja društvo za upravljanje. Na tržištu Republike Hrvatske najčešće se pojavljuju u obliku private equity fonda, gdje se strategija ulaganja oslanja na potencijalne investitore koji ulažu vlastita sredstva u fond, te za dani vlastiti kapital očekuju željene i definirane povrate u vremenskom periodu od uobičajenih 4 – 7 godina.
Iako rizični kapital može doći u puno oblika i struktura ulaganja, možemo ga podijeliti sukladno idućoj kategorizaciji:
- Venture capital – Ulaganja se odnose na start up poduzeća koja su ili u ekspanziji ili su na samom početku i traže kapital za financiranje poslovnog modela. Najrizičniji oblik ulaganja jer se radi o poduzećima bez relevantne povijesti poslovanja i sa inovativnim proizvodima/uslugama.
- Growth capital – Odnose se na ulaganje u vrijednosne papire već postojećih poduzeća i dokazanih poslovnih modela, a radi potrebe daljnjeg širenja poslovanja, ulaska na nova tržišta, restrukturiranja poslovanja itd.
- Levereged buyout – Koristeći financijsku polugu duga, otkupljuju se udjeli ciljanog poduzeća, a njegova imovina služi kao kolateral za uzeti dug, a isti se planira vraćati putem dostatnog novčanog toka kojeg će ciljano poduzeće generirati u budućnosti.
Analiza početnog stanja
Osim što vi kao poduzetnik možete kontaktirati postojeće fondove rizičnog kapitala na tržištu i predstaviti im se te objasniti za što tražite kapital, sami fondovi mogu aktivno pretraživati tržište s ciljem pronalaska nekog ciljanog poduzeća kojeg žele preuzeti.
U trenutku kada fond inicijalno iskaže interes za ulaganje, započinje se s procesom ulaganja koji uključuje analizu poduzeća, njegovog poslovanja, tržišta na kojem generira prihode, detaljnu analizu sektora i industrije u kojem poduzeće posluje itd.
Cilj svake analize je procjena vrijednosti poduzeća, kao i njegove mogućnosti da nastavkom poslovanja u kratkoročnom i dugoročnom roku može na tržištu ostvarivati buduće ekonomske koristi i dodanu vrijednost za svoje vlasnike. Preliminarna analiza radi se interno s vlastitim resursima, a faktori koji se uzimaju u obzir prilikom analize ciljanog poduzeća i koji će finalno utjecati na cijenu preuzimanja su idući:
- Poslovni plan – Na osnovu povijesnih rezultata poslovanja fond pristupa analizi istih i temeljem validnih inputa pravi buduće projekcije poslovanja. Cilj je identificirati glavne pokretače vrijednosti poduzeća, projicirati realne rezultate poslovanja i detektirati koji su glavni rizici da se oni ne ostvare.
- Tržište – Pristupa se analizi tržišta s aspekta ukupne veličine na kojem ciljano poduzeće nudi svoje proizvode ili usluge, zatim se analizira buduća perspektiva tržišta i usporedna konkurencija, te koji je trenutni položaj poduzeća na tržištu u odnosu na usporednu konkurenciju.
- Razgovor s vodstvom poduzeća – Cilj je osim tehničkih i strateških pitanja na koja se pokušava dobiti odgovor (pretpostavke za projekcije poslovanja, analiza povijesnih rezultata poslovanja, rizici za poslovanje itd.), vidjeti je li trenutno vodstvo poduzeća dovoljno kompetentno da nastavi voditi posao.
Dubinsko snimanje
Po poduzetoj analizi ciljanog poduzeća i ako postoji daljnji interes za ulaganje, fond rizičnog kapitala pristupiti će izradi predugovora unutar kojeg će se definirati sve financijske, pravne i druge stavke vezane za proces ulaganja. Cilj sklopljenog predugovora je dobivanje vremena unutar kojeg ciljanog poduzeće ne smije pregovarati s nekom drugom interesnom stranom, a tijekom tog perioda fond pristupa procesu dubinskog snimanja.
Dubinsko snimanje je proces u kojem fond pristupa puno ozbiljnoj i sistematičnijoj analizi poslovanja ciljanog poduzeća, a provjeravaju se svi relevantni aspekti poslovanja (od financijskog dubinskog snimanja do pravnog, tehničkog, komercijalnog itd.) kako bi se maksimalno reducirali rizici od krive procjene vrijednosti i svih okolnosti koje mogu negativno utjecati na buduće poslovanje poduzeća. Proces dubinskog snimanja nema ograničenja u smislu aspekata poslovanja koje fond želi provjeriti, ali par stvari fond uvijek mora saznati:
- Točnost financijskih rezultata poslovanja – Dodatno se moraju provjeriti povijesni rezultati poslovanja čak i u slučajevima kada je poduzeće obveznik revizije financijskih izvještaja. Pod analizu rezultata poslovanja ulaze i eventualne buduće obveze poduzeća koje trenutno nisu vidljive u bilanci, poput eventualnog poreznog duga, a koje znatno mogu utjecati na pravilnu procjenu vrijednosti.
- Projekcije poslovanja – Od ključne je važnosti dobiti točnu informaciju jesu li realne pretpostavke korištene kod buduće projekcije poslovanja, s obzirom kako fond ima vremenski horizont (5-7 godina) unutar kojeg mora ostvariti povrat investicije. Također fond će zanimati i koliko trenutno novčanog toka ciljano poduzeće generira, kao i projekcije budućih novčanih tokova na koje fond može računati.
- Procjena menadžmenta – U odnosu na strateške kupce koji ciljana poduzeća kupuju s namjerom integracije u svoje redovno poslovanje, fondovi rizičnog kapitala često nemaju menadžment koji taktički može upravljati poduzećem, nadgledajući svakodnevno operativne aktivnosti. Zato je za fond iznimno bitna pravilna procjena postojećeg menadžmenta poduzeća jer ako se zadovolje kriteriji i standardi koje fond ima, oni mogu rukovoditi aktivnosti poduzeća u vremenskom periodu kojeg je fond detektirao kao cilj za izlazak i daljnju prodaju.
Po provedbi procesa dubinskog snimanja, kupac i prodavatelj sklapaju kupoprodajni ugovor s definiranim svim detaljima transakcije.
Upravljanje poslovanjem i izlazne strategije
Nakon što fond rizičnog kapitala procjeni koji je optimalni mehanizam i struktura upravljanja za postizanje projiciranih poslovnih rezultata, definirati će se strategija poslovanja i s njima povezane operativne aktivnosti. Neke od aktivnosti koje se implementiraju u redovno poslovanje jest financijsko izvještavanje, zatim proces kontrolinga, poslovno planiranje itd. Sa detektiranim strateškim partnerima aktivno se radi na povećanju prihoda i profitabilnosti, boljem upravljanju ljudskim kapacitetima, a ako se ukaže prilika, fond će akvizirati novo ciljano poduzeće koje je trenutno tržišni konkurent postojećem i tako zauzeti veći udio na tržištu.
Vremenski rok u kojem navedene aktivnosti trebaju ostvariti projicirane rezultate je najčešće do 7 godina, nakon čega fond želi prodati poduzeće, a izlazne strategije mogu biti iduće:
Prodaja strateškom partneru – Poduzeća koja se bave istom ili komplementarnom djelatnošću
Prodaja financijskom investitoru – Manji fond rizičnog kapitala koji je regionalno orijentiran, može prodati poduzeće većem fondu
Inicijalna javna ponuda – Fond može pripremiti poduzeće za izlazak na burzu jer je doveo poslovanje na razinu koje je zanimljivo većim institucionalnim investitorima.
Ukoliko razmišljate o prodaji vlastitog biznisa i potrebna Vam je pomoć prilikom određivanja optimalne strukture transakcije, slobodno nam se obratite za pomoć.
Autor: Jakov Fauković