Europski zeleni dogovor ima za cilj transformaciju Europske unije u resursno učinkovitu i kompetitivnu ekonomiju, osiguravajući do 2050. godine nultu emisiju stakleničkih plinova i ekonomski rast koji neće biti toliko ovisan o dostupnim resursima. Kako bi se ti ciljevi i postigli, bit će potrebno usmjeriti direktne investicije prema održivim projektima i aktivnostima.
Izbijanje pandemije korona virusa te cjelokupni negativan utjecaj na svjetsko gospodarstvo, samo je pojačalo potrebu za usmjeravanjem kapitala prema održivim projektima koji će ekonomiju i društvo Europske unije napraviti otpornijima na klimatske i ekološke šokove pa je iz tog razloga donesen akcijski plan za financiranje održivog rasta.
Njegov glavni fokus usmjeren je na zajednički klasifikacijski sustav za ekonomski održive aktivnosti – „EU taksonomija“, a s obzirom kako će u budućnost sve više EU natječaja voditi zahtjevima i kriterijima iz taksonomskog okvira, za vas smo u nastavku teksta pripremili pregled istoga.
EU taksonomija
EU taksonomija definira se kao klasifikacijski sistem s uspostavljenom listom održivih, okolišnih i ekonomskih aktivnosti. Služi kao pomoćni alat investitorima i industrijama kroz transformacijski period tranzicije prema održivoj ekonomiji, pružajući sistem kojim se utvrđuje koje su ekonomske aktivnosti resursno održive, a ujedno mogu imati pozitivan utjecaj na klimu i okoliš.
S obzirom kako je cilj Europske unije do 2050. godine napraviti resursno učinkovitu i konkurentnu ekonomiju bez stakleničkih plinova, postaviti će se tehnički kriteriji provjere za gospodarske djelatnosti koje:
- Naprave značajni iskorak u jednom od 6 ekoloških ciljeva (ublažavanje klimatskih promjena, tranzicija na kružno gospodarstva, prilagodba klimatskim promjenama, prevencija i kontrola zagađivanja, zaštita vode i vodnih resursa, zaštita bioraznolikosti i ekosustava)
- Ukoliko naprave značajan iskorak u jednom od prethodno nabrojanih ciljeva, utoliko neće napraviti značajnu štetu ostalim ekološkim ciljevima
- Zadovolje minimum socijalne zaštite rukovodeći se OECD smjernicama
Tehnički kriteriji
Kako bi se prethodno navedeni ekološki ciljevi mogli i ostvariti, Europska Komisija definirala je tehničke kriterije provjere za utvrđivanje uvjeta pod kojima se neka gospodarska i ekonomska aktivnost smatra relevantnom za stvaranje ekoloških ciljeva. Iz tog razloga tehnički kriteriji provjere imaju pragove koje aktivnosti moraju postići, a kako se primarno želi utjecati na smanjenje stakleničkih plinova, fokus će biti na onim gospodarskim aktivnostima i sektorima koji su najveći zagađivači, ali ujedno imaju i najveći potencijal za postizanje tih ciljeva.
Sektor industrijske proizvodnje iznimno je bitan za gospodarstvo EU, ali je ujedno odgovoran i za 21 posto emisije stakleničkih plinova. Zato bi tehnički kriteriji za provjeru proizvodnog sektora trebali biti specificirani za svaku djelatnost i s njima povezane operativne aktivnosti, a koje izravno utječu na razinu emisije stakleničkih plinova. Primjerice, upotreba obnovljivih izvora energije u proizvodnji koja zamjenjuje konvencionalne resurse za pokretanje proizvodnje te putem kojih se može kvantificirati i dokazati kako je u proizvodnom procesu došlo do značajnog smanjenja emisije stakleničkih plinova.
Taksonomski kompas
Kako bi se poduzeća lakše snašla s EU taksonomijom, Europska komisija napravila je IT alat – taksonomski kompas, koji pomaže kod korištenja taksonomije i pruža vizualni prikaz cjelokupnog sadržaja. Kako bi se neka ekonomska aktivnost mogla smatrati taksonomski usklađenom, osim minimalnih mjera zaštite koje moraju biti zadovoljene, cilj je i olakšati integraciju kriterija u postojeće baze podataka poslovnih subjekata, ali i u druge IT sustave.
Iako se taksonomski kompas može koristiti na više načina, dva su glavna. Unutar virtualne matrice koja sadrži gospodarske aktivnosti po ekološkim ciljevima, možete vidjeti je li ta aktivnosti poticajna ili prijelazna ako ispunjava kriterije. Drugi način je pretraživanje djelatnosti po sektorima, gdje možete vidjeti koja ekonomska aktivnost je taksonomski prihvatljiva i koji se tehnički kriteriji na tu aktivnosti primjenjuju.
Taksonomski kompas biti će ažuriran tijekom vremena kako bi uključio i sve buduće akte koji se odnose na tehničke kriterije provjere, a koji direktno doprinose uspostavljenim klimatskim ciljevima.
Platforma za održive financije
Platforma je savjetodavno tijelo koje se sastoji od 50 stručnjaka iz raznih domena djelovanja, poput održivih financija kao i okolišnih politika ili 7 organizacija od značajnog interesa za gospodarstvo EU, poput Europske Investicijske Banke i Fona, čija je glavna svrha savjetovanje Europske komisije u vezi daljnjeg razvoja taksonomskog okvira, s posebnim naglaskom na 4 glavne stavke:
- Savjetovanje u vezi tehničkih kriterija provjere za taksonomski okvir
- Savjetovanje u vezi revizije taksonomskog okvira koji uključuje društvene aktivnosti i s njima povezane ciljeve, a koji značajno štete okolišu
- Praćenje tokova kapitala koji se koriste za održiva ulaganja
- Savjetovanja u vezi održivog financiranja
Kako se razvoj taksonomskog okvira oslanja na jak doprinos stručnjaka i iz gospodarstva, ali i sektora civilnog društva, cilj savjetovanja članova Platforme konstantno je poboljšanje taksonomskog okvira, poboljšavajući njegovu upotrebljivost i širenje na društvene ciljeve te aktivnosti koje značajno štete okolišu.
Ukoliko namjeravate prijavu na natječaj za bespovratna sredstva i zanima Vas kako pripremiti projekt s obzirom na energetske, resursne i okolišne kriterije, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.
Autor: Danijel Pevec