Iako je 2021. godina bila rekordna po broju poduzetih IPO procesa, ulaskom u 2022. godinu poduzeća diljem svijeta dočekala je nepovoljna makroekonomska situacija uzrokovana posljedicama pandemije corona virusa. Pokazalo se kako inflacija nije tranzitorna, a njene stope najveće su u posljednjih 50tak godina diljem svjetskih tržišta, uzrokujući ozbiljne probleme na istima i prisiljavajući centralne banke na podizanje kamatnih stopa. Kada se tome pridoda kriza u globalnim lancima nabave koji dodatno utječu na indeksaciju cijena, kao i povećanje cijene energenata uslijed izbijanja ratnog sukoba u Ukrajini, jasno je zašto je došlo do usporavanja trenda po pitanju IPO procesa.
U nastavku teksta pročitajte koje će sve okolnosti i faktori utjecati na odluke društava hoće li izaći na inicijalnu javnu ponudu.
Volatilnost na tržištu
Poduzeća koja izlaze na IPO ne vole veliku volatilnost na tržištu, međutim trenutna godina proživljava upravo navedeno. Projekcije vodećih svjetskih makro analitičara kako uslijed usporavanja globalnog rasta bruto društvenog proizvoda većini tržišta prijeti recesija (dva zaredom kvartalna pada BDP-a – godinu za godinom), stavile su na oprez veće institucionalne ulagače te je došlo do znatne korekcije na tržištu kapitala od početka godine. Posebice se ta korekcija odnosi na tehnološki sektor, koji je bio vodeći generator IPO procesa u 2021. godini. Dokle god vlada trenutna neizvjesnost na tržištu, uzrokovana trenutnim makroekonomskim projekcijama, poduzeća će se nevoljko odlučivati na IPO jer tržište neće biti zainteresirana za ulaganja u nove dionice.
Stopa ekonomskog rasta
Makroekonomske okolnosti i silnice koje utječu na njih, odgovorne su dakle za pozitivne i negativne trendove na IPO tržištu i generalno na tržištu kapitala. Međunarodni monetarni fond projicira usporavanje globalnog BDP-a u 2022. godini na 4,4 posto što je pad od 1,5 posto u odnosu na prethodnu godinu. Poremećeni globalni lanci nabave, a uslijed zatvaranja ekonomija širom svijeta zbog izbijanja covid pandemije, dodatno su utjecali na porast stope inflacije koja je danas u većini vodećih ekonomija svijeta na dvoznamenkastoj razini. S obzirom kako su prethodna desetljeća jako utjecala na međusobna povezivanja i trgovinsku razmjenu globalnih tržišta, utječući na snažan ekonomski rast, trenutna situacija je značajan korak unatrag.
Također, trenutna neizvjesnost po pitanju stabilnosti međunarodne ekonomije posljedično utječe i na tržište kapitala, a to se odnosi i na IPO procese. Dok je za tržište Europe ta neizvjesnost veća, tržište Amerike i Azije trebalo bi u trećem i četvrtom kvartalu 2022. godine vidjeti oporavak po pitanju poduzetih IPO procesa.
Regionalne razlike
Uslijed gospodarske krize uzrokovane izbijanjem pandemije corona virusa, centralne banke koristile su monetarni mehanizam kvantitativnog popuštanja, kako bi povećale dostupnost novca i utjecale na zadržavanje nižih kamatnih stopa te na taj način utjecale na ekonomski rast i buduće investicije. I dok je takav monetarni pristup bio praktički univerzalan, pozitivno je u kratkoročnom roku utjecao i na tržište kapitala gdje su povrati za investitore u 2021. godini bili rekordni. Osim povrata za investitore, rekordna je bila godina i za poduzeća koja su odlučila izaći na burzu pa bilježimo godinu s najviše IPO-a i to na svim svjetskim regijama.
No 2022. godina biti će drugačija i već se vide trendovi iznimnog usporavanja na tržištu Europe radi moguće recesije i energetske krize izazvane ratom u Ukrajini, pa se poduzeća nevoljko odlučuju za izlazak na burzu putem IPO procesa. Slično je i na tržištu regije Azija-Pacifik, kao i Južne Amerike, a tržište Amerike kao perjanica IPO-a jedino ostaje optimistično za drugi dio 2022. godine.
Podizanje kriterija
Kako je došlo do općeg rasta tržišta kapitala u 2021. godini, valuacije na IPO procesima bile su iznimno visoke, a potencijalne investitore nije bilo teško za naći. No kako je došlo do hlađenja na tržištu kapitala uslijed jače korekcije u prvom i drugom kvartalu 2022. godine, posebno su pogođene bile tech dionice koje su na IPO izašle u prethodnim godinama. Upravo iz tog razloga potencijalni investitori postati će sve više zahtjevni prema biznisima u koje žele ulagati, odnosno dublje će analizirati cijenu dionica koja se traži na IPO-u.
S obzirom na opće podizanje kriterija koja su investitori uveli za 2022. godinu, dosta poduzeća odustalo je od IPO-a uslijed procjene kako neće privući značajni interes na tržištu, a oni koji su se odlučili, morali su svoje za svoje valuacije pružiti puno validnije dokaze u odnosu na prethodne trendove.
SPAC i klimatske promjene
Iako je SEC (američko regularno tijelo za tržište kapitala) intervenirao u području boljeg informiranja od strane SPAC društava u prospektima prema potencijalnim investitorima, samo je trenutno došlo do pada IPO procesa poduzetih s njihove strane u trećem kvartalu 2021. godine, ali je uzlazni trend nastavljen već u četvrtom kvartalu. S obzirom kako je došlo do općeg pada na tržištu kapitala i SPAC društva nastavila su negativan trend izlazaka na IPO procese, ali se očekuje njihov oporavak do kraja 2022. godine, pogotovo jer su postali dio popularne priče.
Također, okolišna i socijalne komponentna poslovanja zauzimaju sve veći prostor prilikom odluka investitora u koja poduzeća će ulagati, a sukladno navedenome sve je veći interes za ulaganje baš u poduzeća koja dolaze iz energetskog sektora i nude poslovni model na tržištu baziran na obnovljivim izvorima energije. Okolišna i socijalna komponentna postaju sve važniji faktor prilikom valuacije IPO kandidata, pa je to stavka koju će prema potencijalnim investitorima morati adresirati sva poduzeća koja se odluče izaći na burzu.
Ukoliko razmišljate o pribavljanju financiranja putem IPO procesa, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.
Autor: Jakov Fauković