Kada se donosi Višegodišnji financijski okvir na razini Europske unije, osim ukupnog broja godina te iznosa za koji se donosi, Europska komisija utvrđuje i ciljeve koji se trebaju potrošnjom tih sredstava ostvariti, kao i ciljane subjekte kojima će ta sredstva putem naznačenih mehanizama biti alocirana.
U većini slučajeva ti poslovni subjekti se klasificiraju u male i srednje poduzetnike (“MSP-ovi”). Na teritoriju Europske unije MSP-ovi čine praktički 99 % svih aktivnih poslovnih subjekata, zapošljavaju više od 2/3 svih zaposlenika te na godišnjoj razini generiraju više od 50 % poslovnih prihoda.
Upravo iz tog razloga smatraju se temeljem gospodarstva Europske unije, a kako u odnosu na velike subjekte teže pronalaze izvore financiranja i ekonomske krize ih jače pogađaju, želi im se pomoći u stabiliziranju poslovanja putem dodjele bespovratnih sredstava na EU natječajima. No natječaji imaju kriterije kojeg poduzeća moraju zadovoljiti, a jedan od tih kriterija može biti veličina poduzeća.
U nastavku teksta pročitajte što je točno veličina poduzeća, kako se klasificira te kako se gleda povezanost poduzeća.
Pokazatelji veličine poduzeća
Kao što smo prethodno naveli, EU natječaji većinom iz postupka dodjele isključuju one poslovne subjekte koji se po svojoj veličini mogu klasificirati kao veliki.
Kriteriji koji se uzimaju za određivanje veličine poduzeća su broj zaposlenih, ukupni godišnji prihodi i ukupna godišnja aktiva. Sukladno tome, poduzeće može imati iduću veličinu:
- Mikro poduzeće- do 10 zaposlenih, do 2 milijuna eura aktive i do 2 milijuna eura prihoda
- Malo poduzeće – do 50 zaposlenih, do 10 milijuna eura aktive i do 10 milijuna eura prihoda
- Srednje poduzeće – do 250 zaposlenih, do 43 milijuna eura aktive i do 50 milijuna eura prihoda
U slučaju kada jedan od kriterija pređe spomenute vrijednosti, jedino je broj zaposlenih isključivi kriterij koji klasificira u kategoriju više. Primjerice, ukoliko je poduzeće u 2020. godini imalo 8 zaposlenika dok je u 2021. godini ta brojka iznosila 13 zaposlenih, utoliko se radi o malom poduzeće bez obzira što su prihodima i aktivnom ostali ispod praga od 2 milijuna eura. U slučaju kada broj zaposlenih ostane ispod spomenute granice, aktiva i prihodi moraju zajednički preći svoj prag od 2 milijuna eura kako po se poduzeće smatralo malim.
Određivanje veličine poduzeća bitno je i iz razloga jer EU natječaji određuju i stope sufinanciranja (intenzitet) sukladno tome. Primjerice, ako se poduzeće klasificira kao malo, njegov postotak sufinanciranja može na nekim natječajima biti 45 posto, dok u slučaju poduzeća srednje veličine taj postotak pada na 35 posto. Kod natječaja gdje su kapitalna ulaganja velika, razlika u intenzitetu sufinanciranja nije mala i utječe na planiranje budžeta.
Često se događa slučaj da vlasnici poduzeća nemaju udio u samo jednom poduzeću i tada se prema vlasničkoj strukturi mora utvrditi radi li se o neovisnom, partnerskom ili povezanom poduzeću te sukladno dobivenim informacijama odrediti nova veličina poduzeća.
Definiranje MSP-a prema udjelu u poduzeću
- Neovisno poduzeće
Kod određivanja veličine poduzeća najjednostavnija je situacija kada poduzeće ili fizička osoba nemaju vlasničke udjele u drugom pravnom subjektu. To znači da je poduzeće u potpunosti neovisno ili je partnerski povezano s jednom ili više tvrtki. Kod neovisnih poduzeća, partnerski udio jednog ili više poduzeća mora biti manji od 25% ukupnog udjela poduzeća i obrnuto.
Postoje i iznimke od pravila, a odnose se na iduće pravne subjekte koji mogu imati od 25 do 50 % udjela u vlasništvu i odnose se na:
- Investicijska društva i poslovne anđele
- Sveučilišta i neprofitne istraživačke centre
- Institucionalne ulagače
- Neovisno lokalna tijela
Nakon što utvrdite da se radi o neovisnom poduzeću, tada se kriteriji (broj zaposlenih, aktiva i poslovnih prihodi) odnose isključivo na poduzeće.
- Partnersko poduzeće
Ako udio jednog ili više poduzeća u drugom poduzeću iznosi 25% ili više, a ne više od 50%, njihov odnos postaje partnerski te se to poduzeće više ne može smatrati neovisnim. U definiranju ovih odnosa vrijedi pravilo recipročnosti.
U tom slučaju ćemo broju zaposlenika, aktive i poslovnih prihoda pribrojiti navedene pokazatelje, ali sukladno postotnom udjelu u vlasništvu. Primjerice, ako neko poduzeće ima 40 posto udjela u drugom poduzeću, tada uzimate 40 posto zaposlenika tog društva, aktive i prihoda te ih zbrajate pokazateljima poduzeća koji se prijavljuje na projekt.
Pri računanju pokazatelja, radi izbjegavanja prekomjernog računanja, poduzeću se pripisuju pokazatelji samo onih poduzeća s kojima je poduzeće izravno u partnerskom odnosu. Ne pripisuju se pokazatelji onih poduzeća s kojima su partneri prvog poduzeća u partnerskom odnosu.
- Povezano poduzeće
Karakteristika povezanog poduzeća je većinski udio jedne ili više tvrtki u udjelu povezanog poduzeća. Točnije, ukoliko je više od 50% udjela poduzeća u vlasništvu jedne ili više tvrtki, poduzeće se smatra povezanim, budući da tvrtka s većinskim udjelom ima dominantan utjecaj u odlučivanju poduzeća. U definiranju ovih odnosa također vrijedi pravilo recipročnosti.
Osim većinskih udjela s aspekta vlasništva, povezanim poduzećima se smatra i situacija ako poduzeće ima mogućnost smijeniti upravu ili nadzorni odbor drugog poduzeća. Tada ono ima isključivu kontrolu nad većinom glasačkih prava dioničara ili može putem ugovora dobiti pravo na vladajući položaj.
U slučaju povezanih poduzeća, bez obzira ima li neko poduzeće 55 ili 70 % udjela, pokazatelji broja zaposlenih, ukupne aktive i poslovnih prihoda gledaju se konsolidirano.
- Odnos poduzeća s tijelima javne vlasti
Poduzeće se ne može smatrati MSP-om ukoliko je 25% ili više udjela izravno ili neizravno kontrolirano, jedinstveno ili zajednički, od strane jednog ili više tijela javne vlasti. Ovo ograničenje postoji iz razloga što bi takva poduzeća, zbog svoje vlasničke i upravljačke strukture, mogla imati određene „prednosti“ s obzirom na ostala poduzeća čija vlasnička struktura nije definirana na ovaj način. Pod pojmom prednosti, ovdje se misli prvenstveno na financiranje.
Određivanje veličine poduzeća prema vlasničkoj strukturi nije jednostavno, a ukoliko Vas zanima imate li uvjete za željeni EU natječaj prema navedenom kriteriju, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.
Autor: Antonija Briševac