Specifičan problem s kojim se susreću poduzetnici u Republici Hrvatskoj je pribavljanje kapitala i financiranje nastavka poslovnog projekta, a kako bi bilo koje društvo učinkovito poslovalo i zadržalo konstantnu stopu rasta, pristup dovoljnoj količini kapitala je nešto bez čega se ne može.
Osim što je osnovni zadatak financijskog menadžmenta pronaći optimalnu strukturu kapitala, koja predstavlja omjer dužničkog (tuđeg) i vlasničkog kapitala društva, početak svakog poduzetničkog pothvata predstavlja izazov s aspekta osiguravanja bilo kakvog izvora financiranja.
U Republici Hrvatskoj izvore financiranja možemo podijeliti u 4 kategorije i to: kapital, dug, bespovratna sredstva te subvencije. Dug je najčešći izvor financiranja te može doći u više različitih oblika i kroz više različitih kanala, no u pravilu dolazi putem kreditnih institucija.
Jedan od oblika u kojem se dug može pojaviti i koji služi za financiranje poslovanja društava jest kada je osiguran imovinom (eng. asset backed financing). U nastavku teksta pročitajte više o financiranju korištenjem imovine.
Što je financiranje osigurano imovinom?
Financiranje osigurano imovinom odnosi se na korištenje bilance društva, uključujući kratkoročna ulaganja, zalihe i potraživanja, kako bi društvo osiguralo kredit ili pozajmicu kojom financira nastavak poslovanja. Suštinski društvo koje posuđuje sredstva mora kreditoru osigurati imovinu kao kolateral.
Za banku ili neku drugu instituciju, putem koje se plasira kredit prema društvu, osigurano financiranje značajno smanjuje razinu rizika te poslovnim subjektima mogu ponuditi povoljnije uvjete financiranja. Čak i da korisnik kredita ne može platiti dospjele rate, kreditor uvijek može nadoknaditi svoje gubitke prodajom osigurane imovine. Što se tiče društva koje je korisnik kredita, motiv u vraćanju istoga nalazi se u činjenici kako bi gubitak imovine koja se koristi kao kolateral značajno narušio mogućnosti generiranja prihoda.
U odnosu na konvencionalni pristup kod ugovaranja financiranja, koji uključuje poslovno planiranje te projekcije iskazane u investicijskoj studiji, financiranje temeljeno na imovini ne zahtijeva tako studiozan pristup, administrativno je lakši za realizaciju, fiksne su kamatne stope i niži su ukupni troškovi korištenja.
Jednako tako postoje specifični kriteriji koje kreditori uvjetuju u vezi kolaterala te će se društva često staviti u poziciju od gubitka najvrijednije imovine ako neće biti u mogućnosti vraćanja sredstava.
Za što se koristi?
Iako postoji nekoliko razloga zašto bi se društvo odlučilo za financiranje osigurano imovinom, većina društava razmatra isto radi manjka obrtnih sredstava uzrokovanih problemima s novčanim tokom.
Društva koja se primjerice bave proizvodnjom, imaju novčani jaz koji nastaje radi vremenskog perioda u kojem su nabavili materijale i sirovinu za proizvodnju, te vremenskog perioda u kojem je društvo uspjelo naplatiti prodane proizvode. S obzirom kako im trebaju sredstva za tekuće obveze i kako postoji novčani deficit radi nemogućnosti naplate, društva se okreću mogućnosti dobivanja vanjskog financiranja. Jednako je i s društvima koja imaju dugoročniji problem s naplatom potraživanja, a koja su kvalitetna i nisu za otpis, te se mogu otkupiti od strane banaka i zauzvrat dobiti sredstva za financiranje poslovanja.
Financiranje osigurano imovinom predstavlja jednostavan način za povećanje radnog kapitala i društvima koja su start up i ne mogu konvencionalnim putem dobiti potrebna sredstva za financiranje poduzetničkog pothvata stoga se njihovi vlasnici okreću pribavljanu financiranja korištenjem imovine.
Ovakva vrsta financiranja koriste se i za nabavu nove imovine, refinanciranje postojećih obveza, kao dodatna sredstva u M&A transakcijama te kao dio management buy-out i buy-in dogovora uslijed prijenosa vlasništva poslovanja.
Krediti za obrtna sredstva, revolving i faktoring
Na tržištu Republike Hrvatske postoji par načina kako dobiti kratkotrajna sredstva za financiranje poslovanja, a jedno od njih su krediti za obrtna sredstva koji mogu biti osigurani i putem imovine. Po realizaciji kredita, sredstva se mogu koristiti za financiranje plaća, režijskih troškova i ostalih osnovnih troškova poslovanja (tzv. hladni pogon), nabavu sirovina te podmirenja obveza prema dobavljačima i ostalih troškova tekućeg poslovanja.
Za financiranje poslovanja koriste se i revolving krediti koji za razliku od drugih kredita nemaju unaprijed definiran broj rata ili isplata, osim što je okvirni iznos odobren za korištenje prema potrebama korisnika. Svaka isplata umanjuje ukupni iznos kredita dok se kamate obračunavaju samo na korišteni dio kredita
Sredstva se mogu realizirati i putem faktoringa , oblika kratkoročnog financiranja putem otkupa nenaplaćenih potraživanja od kupaca. Kreditne institucije isplaćuju korisniku iznos od 100% otkupljenih potraživanja prije dospijeća, umanjen za iznos zaračunatih kamata i naknada, a na dan dospijeća radi se plaćanje od strane stvarnog dužnika prema banci.
Iako i dalje postoji generalna percepcija kod velikog dijela vlasnika društava u Republici Hrvatskoj kako je vlastiti kapital besplatan, on je najskuplji i najrizičniji za korištenje s aspekta poduzetničke strane jer postoji oportunitetni trošak njegovog korištenja. Taj oportunitetni trošak je veći od troška kamate duga, a ujedno se troše vlastita sredstva.
Ukoliko Vam je potrebna realizacija kredita za financiranje tekućih troškova poslovanja, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.
Autor: Mateja Đurić