Izvori financiranja putem kojih poslovni subjekti financiraju svoje poslovanje mogu se podijeliti prema roku raspoloživost i prema vlasništvu (porijeklu).
Na početku svojega poslovanja društva uvelike ovise o internim izvorima kao što su vlastita sredstva vlasnika ili posudbom kapitala od strane obitelji i prijatelja, dok se vanjski izvori financiranja u slučaju start up-a odnose tek na par njih, kao što su anđeli investitori, crowdfounding kampanje ili venture capital fondovi.
Protekom vremena i kako se društva dodatno etabliraju na tržištu, otvara se mogućnost i za druge eksterne izvorne financiranja, a u slučaju Republike Hrvatske to je najčešće financiranje dugom/kreditom kod komercijalnih banaka. Kompleksnija financiranja kapitalom korištenjem fondova rizičnog kapitala, kakav je i private equity fond (u nastavku teksta „PE fond“), na tržištu Republike Hrvatske tek su u povojima i često su nepoznanica za vlasnike Društava.
Kako PE fondovi mogu biti odličan izvor financiranja ukoliko se poklope želje, razmišljanja i potrebe vlasnika društava s onim fonda, predstavit ćemo u nastavku teksta koje su karakteristike PE fonda, te njegove pozitivne i negativne strane.
Koje su karakteristike PE fonda
PE fond možemo definirati kao otvoreni investicijski fond rizičnog kapitala koji nema pravnu osobnost nego istim upravlja društvo za upravljanje. Oni pronalaze na tržištu potencijalne investitore koji ulažu svoja vlastita sredstva u fond te za dani vlastiti kapital očekuju željene i definirane povrate u vremenskom periodu od uobičajenih 4 – 7 godina.
Osim investitora i vlasnici društva za upravljanje fondom ulažu svoja sredstva jer na taj način lakše privlače potencijalne investitore te im dokazuju kako vjeruju u cjelokupnu investicijsku priču.
Cilj takvih fondova su ulaganja u perspektivna društva kojima u prethodno rečenom vremenskom periodu (4 – 7 godina) mogu dodatno ojačati poziciju na tržištu i učiniti ih privlačnom investicijom za potencijalne kupce, ostvarujući tako zadovoljavajuće povrate za fond.
Primarni izvor prihoda PE fondova su naknade za upravljanje, a struktura naknada iako nije definirana i varira, obično uključuje naknadu za upravljanje i naknadu za rad. Većina PE fondova naplaćuje oko 2% od ukupnog iznosa kapitala na raspolaganju u vidu godišnje naknade za upravljanje imovinom, te u pravilu zahtijevaju prinos od oko 20% ostvaren kroz prodaju društva pod upravljanjem.
Strukture ulaganja
Nakon što PE fond prikupi odgovarajući iznos za investicije, postoje razne strukture ulaganja kojim PE fondovi osiguravaju kapital za ciljana društva.
- Levereged buyouts – najpopularniji način za PE fond jer uključuje kupnju cjelokupnog društva, a PE fond obično koristi kombinaciju duga i kapitala kako bi financirao ukupni iznos transakcije.
- Distressed debt – poznat i kao lešinarsko financiranje (eng. vulture financing) jer se preuzimaju društva koja su u problemima te s kreće u rasprodaju imovine ili poslovnih jedinica ako se ne uspije s preokretanjem trenda u poslovanju.
- Nekretninski PE fond – vidljivo prema imenu ova vrsta PE fonda specijalizirana je za tržište nekretnina, a zahtjeva veći minimalni ulaz za potencijalne investitore u odnosu na druge vrste PE fonda
- Venture capital – hibridni oblik PE fonda jer po sličnoj dinamici funkcionira, ali je specijaliziran za financiranje start-up društava koji imaju problema s pronalaskom izvora financiranja za svoje poslovanje.
Koje su prednosti PE fonda
U odnosu na konvencionalne izvore financiranja i prikupljanje kapitala kao što su krediti banaka ili izlazak na burzu, PE fondovi su oduvijek imali negativan prizvuk na tržištu jer su doživljavani kao „lešinarski“ fondovi čiji je jedini cilj što jeftinija kupnja te ranija prodaja nekoć uspješnih društava.
I dok je nekada to praktički i bio „modus operandi“ ranih PE fondova, danas je tržište fondova rizičnog kapitala jako diverzificirano s raznim strategijama i planovima ulaganja. PE fondovi ne žele ulaziti u poslovne akvizicije i osiguravanje kapitala društvima ako ne vjeruju u poslovni model i ako ne planiraju duži ostanak u vlasničkoj ili strukturi upravljanja.
Sukladno investiranju u društva u koja PE fondovi vjeruju, neke od prednosti ulaganja PE fonda su sljedeće:
- Osiguran kapital – Ovo je prva očigledna prednost koju osigurava PE fond, a tim kapitalom je omogućen daljnji poslovni rast i razvoj društva, nebitno radi li se o kapitalnim investicijama u dugotrajnu imovinu ili se osiguravaju sredstva za faze istraživanja i razvoja.
- Znanje i iskustvo – PE fondovi osiguravaju dostupnost ljudskih resursa koji imaju potrebito menadžersko znanje za uspješno maksimiziranje vrijednosti društva, a kojeg trenutni vlasnik ili uprava nemaju.
- Networking – Pravilni odabir PE fonda može Vašem društvu omogućiti vrijedne poslovne kontakte koji se mogu pokazati kao krucijalni i odlučujući faktor odgovoran za željeni poslovni rast.
- Dokazani povrati – PE fondovi često su dokazani subjekti u stvaranju vrijednosti za društva koja preuzimaju i kojima upravljaju, a prosječni rast na godišnjoj razini najuspješnijih fondova bili su oko 20 posto.
Negativne strane PE fonda
Kada pričamo o negativnim stranama PE fonda, one se odnose na društva koja se za dani kapital moraju nečega i odreći. U kojoj mjeri i čega točno, to se definira tijekom procesa pregovaranja. Zato je od iznimne važnosti da društva biraju one PE fondove koje imaju najsličniju viziju njihovoj i s kojima će tijekom budućih godina poslovanja imati što manje konflikta i mimoilaženja u razmišljanju.
Neke od negativnih strana PE fonda mogu biti iduće:
- Gubitak vlasništva – Iako drugi izvori financiranja dolaze uz određeni vid troška (kamatu) i ne može se pribaviti toliko sredstava kao kod financiranja putem PE fonda, ovdje se vlasnik društva mora odreći velikog dijela vlasništva i ponekad njegova uloga ostaje tek kozmetičke prirode.
- Gubitak prava odlučivanja – Osim većeg dijela vlasništva, PE fondovi mogu u potpunosti minimizirati ulogu bivšeg vlasnika u pogledu odlučivanja jer oni samostalno i aktivno žele upravljati društvom.
- Drugačiji pogled na stvaranje vrijednosti – PE fond i postoji kako bi ulagao u društva, činio ih vrjednijima i prodavao svoje udjele uz ostvarenje značajnog prinosa/zarade. Uglavnom je to dobro za uključena društva jer svaki vlasnik želi stvoriti veću vrijednost. Ali pogledi na stvaranje vrijednosti se mogu znatno razlikovati kod PE fonda jer je njemu cilj maksimiziranje profita i što veća zarada kad jednom izađe iz cjelokupnog procesa.
Ukoliko Vas zanima financiranjem kapitalom putem PE fonda, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.