Prijedlog Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj prošao je javno savjetovanje te su definirani uvjeti po kojima će se dogoditi zamjena trenutne službene valute Kuna u Euro.
Kako bi države članice uvele euro kao službenu valutu, bilo je potrebno ispuniti neke od kriterija i to:
- Stabilnost cijena
- Održivost javnih financija
- Stabilnost tečaja
- Konvergencija dugoročnih kamatnih stopa
S obzirom kako je ostvarena usklađenost s propisima Europske unije, donosimo Vam cjeloviti pregled po kojim uvjetima će se operativno uvoditi nova valuta te na koje faktore trebate obratiti pozornost prilikom zamjene kune u euro te kako će se tretirati podnošenje razne porezne i računovodstvene dokumentacije.
Navedeni uvjeti su informacije kojima tržište danas raspolaže i koje su podložne promjenama, a koje ćemo po novim saznanjima objaviti.
- Konverzija – fiksni tečaj I vremenski termin konverzije
Konverzija gotovog novca, kredita, depozita i ostalih novčanih sredstava provodit će se bez naknade primjenom fiksnog tečaja konverzije trenutačno na dan uvođenja eura. Sva kunska sredstva na svim vrstama računima kod domaćih banaka bit će pretvorena u eure na sam dan uvođenja eura.
Konverzija će se obavljati primjenom fiksnog tečaja iskazanog u punom brojčanom iznosu, uključujući svih pet decimala, i potom zaokruživanjem na dvije decimale. Preračunavanje iznosa primjenom skraćenog oblika fiksnog tečaja konverzije neće biti dopušteno. Sadašnje infomacije definiraju da bi tečaj od 7,53450 HRK za jedan EUR trebao bi biti službeni, no 5. rujna 2022. bi se trebao znati konačni tečaj konverzije.
Banke će pružati uslugu zamjene novčanica i kovanog novca kuna u eure godinu dana od dana uvođenja eura. U prvih šest mjeseci banke će zamjenu gotovog novca pružati bez naknade, a sljedećih šest mjeseci za tu će uslugu moći zaračunavati naknadu. Gotov novac kuna moći će se u prvih šest mjeseci (od dana uvođenja eura) bez naknade zamijeniti u eure i u poslovnicama Fine i Hrvatske pošte d.d.
HNB će bez vremenskog ograničenja mijenjati novčanice kuna u eure, a kovani novac do isteka tri godine od dana uvođenja eura.
Tijekom prva dva tjedna od dana uvođenja eura u optjecaju će se istodobno nalaziti kune i euri, a nakon isteka tog razdoblja euro će biti jedino zakonsko sredstvo plaćanja. To znači da će građani u prva dva tjedna počevši od dana uvođenja eura u trgovinama moći plaćati objema valutama. S druge strane, trgovci bi ostatak novca kupcima trebali vraćati isključivo u eurima. Propisat će se pravilo prema kojemu trgovac u ovom prijelaznom razdoblju u jednoj transakciji s kupcem neće morati primiti više od 50 komada gotovog novca kuna. Po isteku dva tjedna od dana uvođenja eura euro će biti jedino zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj.
- Krediti u kunama I sa valutnom klauzulom
Od dana uvođenja eura svi kunski krediti i krediti s valutnom klauzulom u eurima smatrat će se kreditima u eurima bez izmjene postojećih ugovora o kreditu. Ako je kamatna stopa na kredit fiksna, ta će se stopa nastaviti primjenjivati i nakon uvođenja eura.
S druge strane, ako je kredit bio ugovoren s promjenjivom kamatnom stopom vezanom uz određeni parametar, prema odredbama zakona o euru taj će parametar biti prema potrebi modificiran, što će regulirati zakon o euru. Pritom se financijski položaj dužnika neće smjeti pogoršati. Banke će svoje klijente o nadolazećim promjenama morati obavijestiti nekoliko tjedana prije službenog prelaska na euro.
- Aktivnosti banaka i drugih institucija te računovodstveni tretman
Poslovnim subjektima će banke 5 dana prije službenog uvođenja eura, omogućiti pojednostavljenu pred opskrbu u kojoj će se poslovni subjekti opskrbiti novcem iznosa do 10.000 eura. Pravo na taj postupak imati će jedino oni poslovni subjekti koji se po Zakon o računovodstvu svrstavaju među mikro društva (do 10 zaposlenih te s bilancom i poslovnim prihodima do 2 milijuna eura).
Od 1. siječnja 2023. godine, svi podaci evidentirani u računovodstvu osnovnih sredstava moraju biti iskazani u eurima, a do 31. prosinca 2022. godine se iskazuju u kuna. Razlike koje se ostvare radi primjene pravila za preračunavanje i zaokruživanje, evidentiraju se u poslovnim knjigama kao ostvareni financijski prihod ili financijski rashod.
Plaće za prosinac 2022. godine, a koje se isplaćuju u mjesecu siječnju 2023. godine, biti će isplaćene u eurima.
Svi obrasci vezani za porezne upravu i druge obveze po osnovi plaćanja poslovnih subjekata prema državi, a koji su nastali u godini prije uvođenja eura, ali se podnose nakon 1. siječnja 2023. godine, popunjavati će se u kunama. Jednako je i s prijavama poreza na dobit te poreza na dohodak osim kod obveznika poreza na dobit čije porezno razdoblje započinje prije uvođenja eura, a završava nakon datuma uvođenja eura. Takve prijave se dostavljaju u eurima.
- Dvojno iskazivanje cijena
Obveza dvojnog iskazivanja cijena ključna je mjera za sprječavanje neopravdanog ili neispravnog povećanja cijena. Stoga, radi sprječavanja da pojedini trgovci iskoriste I povećaju dobit prilikom uvođenja eura, Vlada RH će donošenjem zakona o euru i izmjenama relevantnih propisa uvest će obvezu dvojnog iskazivanja cijena koja će biti na snazi u razdoblju od 30 dana od odluke Vijeća EU-a o uvođenju eura u Hrvatskoj do 12 mjeseci nakon dana uvođenja eura. Obveza dvojnog iskazivanja cijena omogućit će lakše identificiranje trgovaca i pružatelja usluga koji su neopravdano povećali ili neispravno preračunali cijene u euro.
Jednako tako dvojno iskazivanje cijena provoditi će se prema Zakonu o uvođenju eura, Zakona o zaštiti potrošača i Pravilnika o načinu isticanje maloprodajne cijene i cijene za jedinicu mjere proizvoda i usluga.
Obveza dvojnog iskazivanja cijena trebala bi nastupiti od 5. rujna 2022. godine i odnosila bi se na:
Dvojno iskazivanje cijena poduzeća će morati primijeniti na cjenicima i promotivnim materijalima koje objavljuju na internetskim stranicama i u medijima. Blagajne poduzeća također će biti prilagođene za dvojno iskazivanje cijena kako bi na računima cijene pojedinih proizvoda i ukupan iznos računa bili iskazani u objema valutama.
Jednako je i kod kanala prodaje pa je dvojno iskazivanje cijena obvezno kod fizičkog prezentiranja ponude, putem internet trgovine, izvan poslovnih prostorima i putem telefona.
Od dvojnog iskazivanja cijena izuzete su prodaje putem:
- automata
- štandova i klupa na tržnicama i izvan tržnica te unutar trgovačkih centara
- kioska
- objekata OPG-ova
- sajmova, izložbe i slično
- prostorija sakralnih, kulturnih, obrazovnih, sportskih, znanstvenih i drugih javnih ustanova
- prostorija objekata pravnih ili fizičkih osoba koje imaju povlastice za akvakulturu ili uzgoj ribe
Nadležna tijela poduzet će niz mjera u svrhu zaštite potrošača od neopravdanog povećanja i neispravnog preračunavanja cijena da ne bi došlo do porasta cijena.
Ukoliko Vam treba savjet za Vaše poslovanje, a odnosi se na porezno i računovodstveno evidentiranje vezano za promjenu kune u eure, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.