Pravilnik o provedbi Općega poreznog zakona doživio je u prethodne dvije godine brojne promjene i dopune, a jedna od njih odnosi se i na darovanje osobama stradalima od potresa.
Kako bi se dodatno ublažile posljedice uzrokovane elementarnom nepogodom potresa, a koje su građani Republike Hrvatske doživjeli na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije, Vlada Republike Hrvatske propisala je oslobođenje od PDV-a kod donacija dobara i usluga kao i za usluge otklanjanja katastrofe uzrokovane potresom.
Također, porezno su priznate sve donacije pravnim ili fizičkim osobama s aspekta oporezivanja poreza na dobit i poreza na dohodak.
U nastavku teksta pročitajte kako će se tretirati oslobađanje plaćanja poreza za stavke poreza na dodanu vrijednost, kao i porezno priznavanje donacija za potrebe oporezivanja dobitka i dohotka.
- Porez na dodanu vrijednost
Za sve porezne obveznike koji su upisani u registar obveznika Poreza na dodanu vrijednost, donesena je nova odredba Zakona kojom su isti oslobođeni plaćanja PDV-a na isporuke dobara i usluga, koje su namijenjene izravno područjima stradalima od potresa (odluka Vlade RH kojom su ta područja proglašena prostorom katastrofe), te koje su obavljene bez naknade ili protučinidbe.
Iako još nije poznato koja dokumentacija će biti validna za porezno priznavanje isporučenih dobara ili usluga na potresom pogođena područja, računovodstveni servisi ili interno računovodstvo društava koja bilježe postupak isporuke dobara ili usluga za naznačena područja, morat će voditi i osigurati sve potrebne podatke koji će se naknadno objaviti od strane nadležnih tijela.
U slučaju ako će nedostajati bilo koja od propisane dokumentacija, ista se neće smatrati vjerodostojnom i priznavati prilikom oslobađanja od plaćanja PDV-a, a ako netko prije objave službene dokumentacije planira isporuke dobara uli usluga, trebalo bi se dokumentirati iduće:
- vrsta i vrijednost isporučenih dobara i usluga,
- datum isporuke,
- primatelj donacije,
- područje na koje se odnosi donacija,
- primitak donacije od strane primatelja donacije,
- prijava štete ili drugi dokaz o oštećenju imovine,
- dokaz o vlasništvu i sl.
Sukladno prethodno rečenom, a prema odredbama članka 22. Zakona o PDV-u, bit će moguće izvršiti ispravak obračunatog PDV-a, ako se isporuka dobara i usluga obavi prije stupanja na snagu Pravilnika o dopunama i Pravilnika o provedbi OPZ-a. Jednako tako prilikom nabave dobara i usluga, društva koja nabavljaju dobra i usluge kako bi pomogla prostore pogođene potresom, imaju pravo na odbitak pretporeza, a niti novčane donacije ne podliježu obračunu PDV-a.
- Porezno priznavanje donacija s aspekta dobitka i dohotka
Porezno priznatim rashodima, a prema članku 71. Pravilnika o provedbi OZP-a (osim posebnog propisa o oporezivanju dobiti), smatraju se bilo koje donacije prema pravnim subjektima ili fizičkim osobama koje za cilj imaju pomaganje situacije na područjima pogođenima potresom.
Porezno priznati primatelji donacija, a koji su prethodno uključivali samo neprofitne udruge, osobe koje obavljaju humanitarne djelatnosti, kao i tijela države, regionalne i lokalne samouprave, prošireni su zbog iznimne situacije uvjeta katastrofe i na sve pravne i fizičke osobe, a bez ograničenja maksimalnog iznosa do 2 posto prihoda iz prethodne fiskalne godine.
Ujedno će se porezno priznatim izdacima smatrati i sve donacije fizičkim osobama i pravnim subjektima koje izravno adresiraju uklanjanje posljedica katastrofe uzrokovane potresom. Tako obveznici poreza na dohodak, a koji obavljaju slobodnu djelatnost i vode poslovne knjige bez ograničenja visine izdataka, mogu priznati izdatke koji se odnose na donacije fizičkim ili pravnim osobama u svrhu pomoći nakon potresa. Treba istaknuti i kako sukladno članku 15. Zakona o porezu na dohodak i tamo navedenim donacijama, uvećanje osobnog odbitka vrijedi samo za iste.
Kao i u slučaju PDV-a, porezni obveznik mora osigurati svu vjerodostojnu računovodstvenu dokumentaciju koja sadrži potrebne podatke o izvršenim donacijama.
- Predaja ZPP-DOH obrasca za olakšice od donacija
ZPP-DOH obrazac, koji se koristi kod prijave za priznavanje prava na porezne olakšice u posebnom postupku, može se skinuti sa stranica porezne uprave i odnijeti u lokalnu poreznu upravu koja je određena prema mjestu stanovanja te ga priložiti skupa s validnom dokumentacijom i potvrdama o izvršenom plaćanju.
No s obzirom kako je danas sve digitalizirano i postoji mogućnost predaje obrasca online putem, isti se predaje putem usluge “e-Porezna” gdje informatički sustav automatski generira ZPP-DOH obrazac s poljima u koja se upisuju identični podaci kao i prilikom fizičkog ispunjavanja. Jednako kao i kod osobnog odlaska u lokalnu poreznu upravu i ovdje se na naznačena mjesta moraju uz obrazac priložiti svi validni dokumenti i dokazi plaćanja, kao i vaš broj računa na koji će biti izvršen povrat.
Ukoliko imate bilo kakvo pitanje iz domene računovodstvenog ili poreznog savjetovanja, utoliko nam se slobodno obratite za pomoć.