Novčani tokovi prikazuju tijek priljeva i odljeva novca, odnosno novčanih ekvivalenata. Upravljanje novčanim tokovima važno je kako bi društvo moglo redovito plaćati svoje obveze prema zaposlenicima, dobavljačima i kreditorima. Društvo koje ima dovoljno novca za pravovremeno podmirivanje svojih obveza smatra se likvidnim. Novčani tokovi društva prikazani su u izvještaju o novčanim tokovima.
Iz računovodstvene perspektive
Potrebno je istaknuti razliku između izvještaja o novčanim tokovima i računa dobiti i gubitka (RDG). Izvještaj o novčanom toku prikazuje razliku između ukupnih primitaka i izdataka novca, a RDG prikazuje razliku između ukupnih prihoda i rashoda. Prihodi i primici su povezani, ali nisu sinonimi jer prihod koji nastaje izdavanjem računa kupcu ne znači da je račun plaćen u istom računovodstvenom razdoblju. Razlika između izvještaja o novčanom toku i RDG također postoji kod tretmana dugoročne imovine. Kupnja novog stroja u proizvodnom pogonu predstavlja izdatak, ali ne i rashod razdoblja, već se postepeno amortizira kroz niz godina.
Društvo može ostvarivati dobit u računu dobiti i gubitka no u isto vrijeme imati negativan rezultat u izvještaju o novčanim tokovima što može dovesti do poteškoća sa podmirivanjem obveza unatoč profitabilnom poslovanju. Društvo može imati pozitivan rezultat (neto dobit) a završiti u stečaju zbog nedostatka likvidnosti. Novčani tokovi se zato ponekad koriste kako bi se procijenila kvaliteta dobiti društva. Sukladno navedenom, upravljanje profitabilnošću i upravljanje novčanim tokovima su različiti zadaci te je pri upravljanju novčanim tokovima potrebno obratiti pozornost na vremenski jaz između prihoda i primitaka, rashoda i izdataka te način financiranja novih ulaganja kako bi društvo moglo redovito plaćati svoje obveze.
Novčani tokovi su također vidljivi i u bilanci kroz promjenu stavke novac u kratkotrajnoj imovini. Na kraju razdoblja neto novčani tok iz izvještaja o novčanom toku zbraja se sa stavkom novac iz bilance iz prethodnog razdoblja, a dobiveni rezultat treba odgovarati stanju novca na računu društva. Ako je neto novčani tok bio negativan, iznos novca se smanjuje.
Financijsko modeliranje
Financijskim modeliranjem izrađuje se projekcija budućeg poslovanja na temelju zadanih pretpostavki. Dobivenom projekcijom dobivaju se očekivani prihodi i rashodi, očekivani novčani tokovi i bilanca te je moguće izračunati internu stopu povrata (IRR) i neto sadašnju vrijednost (NPV) pothvata (projekta). Time ulagači dobivaju informaciju o potencijalnoj profitabilnosti pothvata te je moguće uspoređivati različita ulaganja i njihov potencijal. Financijskim modeliranjem se također može izraditi plan novčanih tokova i izračunati dinamika priljeva i odljeva čime se izrađuje plan likvidnosti (budžet). Plan likvidnosti ključan je za donošenje odluka vezanih za likvidnost društva, odnosno za upravljanje novčanim tokovima.
Upravljanje novčanim tokovima
Kako bi društvo pravovremeno moglo podmiriti svoje obveza potrebno je izraditi plan likvidnosti kojim bi se prepoznala razdoblja u kojima društvo neće raspolagati dovoljnom količinom novca. Tu se također može uzeti u obzir kratkotrajna imovina koja se ovisno o likvidnosti imovine može brzo unovčiti (prodaja financijske imovine, faktoring potraživanja i sl.). Prilikom donošenja ovih odluka potrebno je izbjeći brze i nepromišljene poteze koji rješavaju trenutni problem na štetu budućeg poslovanja poput dogovaranja kredita s visokim kamatama ili prodaje imovine koja ostvaruje zadovoljavajuće prinose. Društva koja najčešće imaju poteškoća s novčanim tokovima su novoosnovana društva (engl. start-up) koja još uvijek nemaju značajne priljeve i/ili društva koja agresivno ulažu u akviziciju novih klijenata i slično.
Kako bolje upravljati novčanim tokovima?
Slijedećim aktivnostima može se uspješnije upravljati novčanim tokovima:
- Novčani tok iz operativnih aktivnosti
- Skratiti razdoblje naplate potraživanja nudeći popuste klijentima koji plaćaju u kraćem razdoblju
- Smanjiti količinu potrebnih zaliha boljim planiranjem
- Povećati razdoblje plaćanja dobavljačima dogovaranjem odgode plaćanja
- Smanjiti troškove odabirom povoljnijih dobavljača ili reorganiziranjem poslovnih procesa
- Novčani tok iz investicijskih aktivnosti
- Ukoliko društvo nije u mogućnosti osigurati dostatna sredstva za nova ulaganja, može ih odgoditi. Ovo se često događa kada društvo pokušava agresivno ulagati u rast, no nije osiguralo dostatna sredstva
- Novčani tok iz financijskih aktivnosti
- Jedno od rješenja za pribavljanje dodatnih novčanih tokova je pribavljanje dodatnog financiranja. Sredstava na tržištu kapitala mogu se pribaviti u obliku vlasničkog udjela ili duga, a svaki oblik financiranja ima svoje prednosti i nedostatke
- Zadržavanje dobiti, odnosno neisplaćivanje ostvarene dobiti vlasnicima te zadržavanje sredstva u društvu za iduća razdoblja također može osigurati dostatan novac za plaćanje izdataka na vrijeme
Sukladno navedenom, uspješno upravljanje novčanim tokovima sastoji se od:
- Projiciranja novčanih tokova u narednim razdobljima
- Boljim upravljanjem radnim kapitalom i kontrolom troškova
- Odabirom adekvatnih izvora financiranja