Nakon dostave projektnog prijedloga unutar objavljenog roka (dakle od otvorenja natječaja do 31.05.2021. do 16:000h zaključno) Vaša prijava ulazi u proces ocjenjivanja projekta.
Naglasit ćemo kako je kod ocjenjivanja projektnih prijedloga bitna kvaliteta projekta, a ne datum, odnosno vrijeme podnošenja prijave.
U okviru ovog natječaja proces ocjenjivanja se dijeli u dvije faze:
1. Faza: Administrativna provjera i provjera prihvatljivosti prijavitelja, projekta, aktivnosti i troškova te ocjena kvalitete.
2. Faza: Odluka o financiranju
Prva faza
Prva faza ocjenjivanja projektnog prijedloga se odnosi na provjeru administrativnih kriterija, prihvatljivost prijavitelja, projekta, aktivnosti i troškova, te ocjena kvalitete.
Administrativni kriteriji
Iako administrativni kriteriji po svojoj prirodi ne ulaze u sadržaj i kvalitetu samog projektnog prijedloga, neispunjene administrativnih kriterija može rezultirati isključenjem iz daljnjeg postupka dodjele te je potrebno voditi brigu o njihovoj pravilnosti. Administrativni kriteriji koji su predmetom provjere odnose se na jezik i pismo projektnog prijedloga, odnosno prijedlog mora biti dostavljen na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu. Nadalje, uz projektni prijedlog od prijavitelja se zahtjeva dostave izjave o istinitosti podataka, izbjegavanju dvostrukog financiranja, kao i dostava skupne izjave i investicijske studije.
Provjera prihvatljivosti prijavitelja
Pri provjeri prihvatljivosti prijavitelja utvrđuje se usklađenost projektnih prijedloga s kriterijima prihvatljivosti za prijavitelje. Dakle, u ovoj kategoriji provjeravati će se pripada li prijavitelj u u mikro, malo ili srednje poduzeće. U slučaju da je prijavitelj udruga, dobrotvorna organizacija ili paušalni obrto, prijavitelj ne spada u prihvatljive prijavitelje. Također, kako bi se smatrali prihvatljivim, prijavitelji moraju biti registrirani za obavljanje gospodarske djelatnosti najmanje dvije godine, te biti registrirani u sektoru “prerađivačka industrija“. Nadalje, prihvatljivi prijavitelj ne potražuje potporu u sektorima ribarstva i akvakulture, kao niti u sektorima primarne proizvodnje poljoprivrednih proizvoda, te prerade i stavljanja na tržište poljoprivrednih proizvoda u dva slučaja:
1. Ako se iznos potpora utvrđuje na temelju cijene ili količine tih proizvoda kupljenih od primarnih proizvođača ili stavljenih u promet od strane dotičnih poduzetnika
2. Ako su potpore uvjetovanje njihovim djelomičnim potpunim prenošenjem na primarne proizvođače proizvodnje, prerade i stavljanja na tržište duhana i duhanskih proizvoda ili kasina i istovjetnih poduzeća.
Prihvatljivi prijavitelj mora imati minimalno jednog zaposlenog na temelju radi sata u referentnoj godini, te minimalni udio kapitala i rezervi u pasivi 10%. Protiv prihvatljivog prijavitelja se ne vodi stečajni postupak, te su sve njegove obveze plaćanja (plaće zaposlenicima, porezne obveze, obveze za propisane doprinose..) izvršene. U referentnoj godini prijavitelj nema negativan EBITDA, niti iskazan gubitak na kraju iste godine.
Prihvatljivi prijavitelj nije prethodno pravomoćno osuđen za kaznena djela definirana u natječaju, te nije proglašen krivim zbog teškog profesionalnog propusta. Ostali kriteriji pri utvrđivanju prihvatljivosti projekta jesu mogućnost prijavitelja da samostalno prijavljuje i provodi projekt, te da nije dostavio lažne informacije u sklopu projektnog prijedloga.
Pri dostavi projektnog prijedloga, prijavitelj dostavlja GFI-POD/ Obrazac DOH samo za jednu godinu (2019. ili 2020.), te se ta godina smatra referentnom godinom za praćenje pokazatelja kao i za provjeru prihvatljivosti prijavitelja, projekta, aktivnosti, troškova i kvalitete.
Provjera prihvatljivosti projekta i aktivnosti
U sklopu ove kategorije utvrđuje se usklađenost projektnog prijedloga s kriterijima prihvatljivosti za projekt i projektne aktivnosti navedenih u uputama za natječaj (pročitaj ovdje). Projektni prijedlog mora udovoljiti svim kriterijima prihvatljivosti kako bi se mogla ocjenjivati kvaliteta projektnog prijedloga. Kako bi se projekt i projektne aktivnosti ocijenili kao prihvatljivi moraju biti u skladu s predmetom i svrhom poziva, mora se provoditi na području RH, projekt ne smije započeti prije predaje projektnog prijedloga, projekt je spreman za početak provedbe aktivnosti, a predviđeno trajanje projekta nije duže od 0.09.2023. godine.
Pri ocjenjivanju se poštuje pravilo nekumulativnosti financiranja, odnosno, isti projektni trošak ne može biti sufinanciran nekim drugim oblikom državne ili druge potpore, te projekt mora u potpunosti biti u skladu s nacionalnim propisima i propisima EU.
Što se tiče projektnih aktivnosti, kako bi se smatrali prihvatljivima moraju se odvijati unutar prihvatljivog sektora, biti u skladu s Pozivom, te za glavni cilj provedbe projekta ne bi trebale imati ulaganje u energetske učinkovitosti zgrada, učinkovito grijanje i hlađenje.
Ocjena kvalitete
Pri ocjeni kvalitete podrazumijevamo ocjenjivanje projektnog prijedloga prema pitanjima metodologije odabira. Jednom osnovan odbor za odabir projekta može sam provesti ocjenu projektnog priloga ili povjeriti proces ocjenjivanja neovisnim procjeniteljima. Kriteriji na temelju kojih se ocjenjuje kvaliteta projektnog prijedloga povezani su s određivanjem vrijednosti za novac koju projekt nudi, održivost projekta, sposobnost prijavitelja da provede projekt, kvalitete izrade i izvodljivosti, horizontalnih pitanja te doprinosa projekta uravnoteženom razvoju.
Način na koji će rangiranje biti provedeno jest:
– u slučaju da dva ili više projektnih prijedloga imaju isti broj ostvarenih bodova, prednost ima prijedlog koji je ostvario veći broj bodova u kategoriji “Vrijednost za novac koju projekt nudi“
– u slučaju da dva ili više projektnih prijedloga i dalje imaju isti broj bodova, prednost ima prijedlog koji ostvari veći broj bodova u kategoriji “Provedbeni kapaciteti“
– u slučaju da dva ili više projekta i dalje imaju isti broj ostvarenih bodova, prednost se dodjeljuje onom prijedlogu koji ostvari veći broj bodova unutar kategorije “Financijska održivost projekta“
– u slučaju da i dalje postoje dva ili više prijedloga s istim brojem bodova, prednost se daje onom projektnom prijedlogu koje ostvari veći broj bodova u kategoriji “Doprinos projektnog prijedloga rješavanju specifičnih problema na određenom teritoriju“
Provjeraprihvatljivosti troškova
Kod provjere prihvatljivosti troškova provjerava se usklađenost projektnih prijedloga s kriterijima prihvatljivosti troškova/izdataka. U ovom koraku procesa nadležno tijelo, ako je potrebno, ispravlja predloženi proračun projekta i u skladu s tim može od prijavitelja zatražiti dostavljanje dodatnih podataka. Ako prijavitelj, u određenom roku, ne dostavi zatražene podatke ili podatci nisu dovoljni kako bi se trošak opravdao, isti se raspoređuje u neprihvatljive troškove projekta, pri čemu se vrijednost projekta ne mijenja. Ispravci imaju utjecaj jedino na iznos bespovratnih sredstva koja se dodjeljuju, odnosno intenzitet potpore , dakle ne utječu na ciljeve i koncept samog projekta.
Faza 2
Odluka o financiranju bit će donesena za projektne prijedloge koji su udovoljili svim kriterijima u prethodnoj fazi.
Prije donošenja Odluke o financiranju prijavitelj je dužan dostaviti na zahtjev sljedeće dodatke:
– izjavu o dodijeljenim potporama male vrijednosti
– potvrdu porezne uprave o ispunjenju obveza plaćanja dospjelih poreznih obveza u obveza za mirovinsko i zdravstveno osiguranje (bez navedene potvrde, ne može se donijeti odluka o financiranju)
Odluka o financiranju mora sadržavati pravni temelj za donošenje Odluke, naziv, adresu i OIB prijavitelja, naziv i broj projektnog prijedloga na kojeg se odnosi, najviši iznos sredstava za financiranje prihvatljivih izdataka, te ako je primjenjivo i druge elemente koji se odnose na financiranje.
Dodatna pojašnjenja tijekom postupka dodjele
U bilo kojoj fazi postupka ocjenjivanja prijedloga od prijavitelja se mogu zahtijevati dodatne informacije/dokumenti i slično, te je prijavitelj dužan iste i dostaviti.
Prijavitelja će se obavijestiti o statusu projektnog prijedloga u roku od pet radnih dana od dana donošenja odluke (pisanim putem). Neovisno o tome, prijavitelj ima pravo uputiti zahtjev za dostavom informacija o statusu njegovog projektnog prijedloga u pojedinoj fazi projekta (koristeći sustav eFondovi).
Prijavitelj ima pravo povući projektni prijedlog sve do trenutka donošenja Odluke o financiranju (promjene statusa projektnog prijedloga u “prijava prihvaćena“.
Rok za podnošenje prigovora u slučajevima gdje se prijavitelj smatra oštećenim zbog nepravilnog postupanja tijekom postupka dodjele je 15 dana od dana zaprimanja Obavijesti o statusu projektnog prijedloga. O prigovoru odlučuje čelnik UT-a rješenjem na temelju prijedloga Komisije za razmatranje prigovora. Prigovor mora biti razumljiv i sadržavati sve što je potrebno da bi se po njemu moglo postupiti. Nadležno tijelo će o prigovoru odlučiti u roku od 30 radnih dana od dana zaprimanja prigovora.
Rok za pripremu i potpisivanje Ugovora iznosi 45 kalendarskih dana od dana donošenja Odluke o financiranju (taj se rok može produžiti u opravdanim slučajevima uz suglasnost UT-a). Ugovor stupa na snagu danom potpisa zadnje ugovorne strane, te ostaje važeći dok se sve obveze definirane Ugovorom ne ispune.
Natječaj “Jačanje konkurentnosti poduzeća ulaganjima u digitalnu i zelenu tranziciju“ je otvoren, te se prijave projektnog prijedloga mogu podnijeti do kraja svibnja (30.05.2021. do 16:00h). Ukoliko Vas zanima imate li projektni prijedlog koji se smatra prihvatljivim unutar ovog poziva, slobodno nas kontaktirajte.
Vaš ALPHA CAPITALIS
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)