Dubinsko snimanje (eng. Due diligence) je zapravo analiza i istraživanje poslovanja društva u svrhu pripreme poslovne transakcije, a primjenjuje se prilikom bilo koje transakcije kada društvo A kupuje društvo B, kako bi se kupac uvjerio da stanje koje mu je prezentirao reflektira stvarno stanje.
Ovisno o tome tko je strana angažirana za provođenje dubinskog snimanja, razlikujemo i različite vrste dubinskog snimanja. Ukoliko je proces iniciran od strane zainteresiranog kupca, tada se službeno naziva i dubinsko snimanje od strane kupca (eng. Buyer due diligence), dok se inicijativa od strane prodavatelja naziva dubinsko snimanje od strane prodavatelja. Iako zvuči logično, strane u procesu imaju različite motive zašto žele pristupiti procesu dubinskog snimanja i potrebno je sagledati cjelokupni proces iz obje perspektive.
Iako je originalno proces isključivo bio iniciran od strane kupaca, zadnjih godina postala je učestala praksa da i prodavatelji naprave dubinsko snimanje kako bi dodatno dobili na kredibilitetu prilikom prodaje vlastitog društva.
No osim klasifikacije kupac/prodavatelj, dubinsko snimanje može se također razlikovati prema tome koje područje se revidira i usklađuje. Prema prethodno napisanome, dubinsko snimanje tipično se klasificira na financijsko dubinsko snimanje, strateško dubinsko snimanje, tehnološko dubinsko snimanje, pravno dubinsko snimanje, porezno dubinsko snimanje te dubinsko snimanje s aspekta zaštite okoliša.
- Financijsko dubinsko snimanje
Financijsko dubinsko snimanje se poduzima s namjerom da kupac uspostavi razumijevanje povijesnih i stvarnih financijskih rezultata, kao i predviđanje financijske sposobnosti društva kojeg se kupuje u budućnosti. Rezultat toga omogućuje realno vrednovanje društva.
Osim glavnog cilja adresiranja bilo kojeg financijskog ili poreznog rizika, financijsko dubinsko snimanje također pruža prednost investitorima u razumijevanju dugotrajne materijalne i nematerijalne imovine, obveza i strukture upravljanja ciljnim društvom. U kombinaciji s drugim oblicima dubinskog snimanja, uspostavlja se solidna osnova za odlučivanje o strateškim odlukama u vezi investiranja u ciljano društvo.
- Strateško dubinsko snimanje
Strateško dubinsko snimanje evaluira stratešku poziciju društva kojeg se kupuje, njegov potencijal za daljnji strateški razvoj, tržište i položaj među konkurencijom kojeg ciljano društvo na tržištu zauzima kao i potencijalne sinergijske efekte koji se kupnjom ciljanog društva mogu ostvariti nakon integracije u redovno poslovanje.
- Tehnološko dubinsko snimanje
Tehnološko dubinsko snimanje procjenjuje tehnološku poziciju društva kojeg se namjerava kupiti, posebno sa stajališta koja će daljnja ulaganja biti potrebna u dugotrajnu materijalnu ili nematerijalnu imovinu kako bi se održala trenutna tržišna pozicija ili dosegnula željena pozicija i održala konkurentska prednost, ukoliko je društvo trenutno ima. Također, evaluiraju se i pregledavaju sva ulaganja iz prethodnog razdoblja poslovanja koja djelomično uključuju i dubinska snimanja o IT okruženju društva.
- Pravno dubinsko snimanje
Pravno dubinsko snimanje proces je prikupljanja, razumijevanja i procjene svih pravnih rizika povezanih tijekom postupka kupnje ili prodaje društva. Tijekom dubinskog snimanja, kupac pregledava sve dokumente koji se odnose na ciljano društvo (pravno pregledavanje društva s aspekta svih ugovora koje je društvo potpisalo i koji su obvezujući po njegovo poslovanje), a ponekad čak i intervjuira ljude povezane s njim. Bit ovog dijela dubinskog snimanja je shvatiti hoće li biti budućih pravnih problema nakon preuzimanja ciljanog društva.
- Porezno dubinsko snimanje
Porezno dubinsko snimanje radi se zbog procjene potencijalnih poreznih rizika svojstvenih prilikom kupnje trgovačkog ili dioničkog društva. Identificirani porezni rizici mogu imati značajan utjecaj na tržišnu vrijednost ciljanog društva i mogu predstavljati ključni argument u procesu pregovora o cijenama. Cilj porezne provjere je analiza poreznog postupanja u pogledu njegove usklađenosti s poreznim propisima, zakonodavstvom države i uputama Ministarstva financija te nadležnih institucija. To uključuje procjenu u vezi poreznih pozicija target društva kojeg se želi kupiti i je li ista usklađena sa svim domicilnim važećim zakonima kao i kvantificiranje potencijalne porezne izloženosti, a koje mogu utjecati na buduću dobit društva.
- Dubinsko snimanje s aspekta zaštite okoliša
Prilikom određenih transakcija, skrivene okolišne obveze koje ciljano društvo ima mogu biti pogubne, a u nekim slučajevima koštaju kupca u tolikom iznosu zbog kojeg bi inicijalno i odustao od kupnje. Prilikom većih transakcija koje uključuju imovinu, kupnju, prodaju, zakup ili refinanciranje, tada će briga o okolišu biti ključni alat za upravljanje rizicima i izbjegavanje obveza.
Dubinska analiza za okoliš formalni je postupak kojim se procjenjuje rizik imovine prilikom njenog korištenja za onečišćenja okoliša, poput onečišćenja tla ili podzemnih voda. Standardi za provođenje dubinske analize o okolišu utvrđeni su od strane nadležnih državnih tijela. Stručnjaci za zaštitu okoliša određuju opseg i vrstu ocjene koja je zajamčena, a ovisi o imovini.
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)