Kako su se globalna tržišta krenula oporavljati od negativnih posljedica pandemije corona virusa, tako se podigla i razina M&A aktivnosti. Podrška gospodarstvu kroz stimulativnu monetarnu i fiskalnu politiku, kao i željom strateških kupaca i fondova rizičnog kapitala da pokrenu M&A procese na tržištu, dovela je do rekordne godine po pitanju broja poduzetih transakcija.
Gotovo 26 tisuća globalnih transakcija zabilježeno je u 2021. godini, dosegnuvši razinu od 5,7 bilijuna dolara koje su transakcije generirale. Makroekonomske okolnosti te geopolitička situacija koja je kulminirala ratnom agresijom Rusije na Ukrajine, dovele su do pada globalnih M&A aktivnosti u prvom kvartalu 2022. godine, ali se tržište ubrzano oporavlja i trenutno bilježi rekordni drugi kvartal koji je zabilježio veću ukupnu vrijednost transakcija nego drugi kvartal 2021. godine.
Pogledajte u nastavku teksta očekivanja ključnih dionika u M&A industriji za 2022. godinu te koji nas trendovi očekuju.
Prilike po sektorima
Što se tiče aktivnosti po sektorima, više od dvije trećine aktivnih dionika u M&A procesima očekuje nastavak dominacije sektora tehnologije, medija i telekomunikacija, koja je i dosad generirala najveće razine aktivnosti. Slijedi ga sektor farmacije, biotehnologije i medicine za kojeg 44 posto ispitanika vjeruje kako će predvoditi M&A procese, dok se 30 posto ispitanika odlučilo za financijski sektor.
S druge strane najmanje transakcije se očekuju od sektora energetike i rudarstva, radi svih izazova kroz koje je sektor prošao u zadnjih dvije godine i koji su negativno utjecali na sentiment potencijalnih kupaca. Primarno se misli na usporeni globalni rast koji je drastično smanjio potražnju za sirovinama i materijalima, a s obzirom na nepovoljne geopolitičke i makroekonomske faktore, više cijene robe ne moraju nužno potaknuti aktivnosti unutar sektora.
Digitalizacija i nove tehnologije bile su značajan faktor koji je pružio potporu finalizaciji M&A procesa uslijed restrikcija uzrokovanih pandemijom corona virusa. Korištenjem digitalnih alata zaobišao se problem putovanja do ciljanih destinacija te su M&A procesi mogli biti finalizirani unutar dogovorenih rokova.
Također, korištenje raznih vrsta osiguranja i jamstava prilikom potpisivanja ugovora između uključenih strana u M&A proces, drastično je smanjivao rizik od nezaključivanja transakcije.
Prilike po regijama
Po pitanju regija, 54 posto dionika unutar M&A industrije izdvajaju Azija-Pacifik regiju (u daljnjem tekstu „APAC“) kao vjerojatnog kandidata za zauzimanje prvog mjesta po ukupnom broju sklopljenih transakcija u 2022. godini, a kao razlog tome navode okruženje koje pruža najviše potpore za finalizaciju transakcija.
Od djelatnosti na tržištu APAC-a koje su se u zadnje vrijeme izdvojile po visokim stopama profitabilnosti u odnosu na prosjek, treba izdvojiti cjelokupni sektor proizvodnje, zatim savjetovanje u vezi s poslovanjem te IT djelatnosti.
Regija Sjeverne Amerike također se izdvaja u istraživanju, zauzimajući 34 posto kao prvi odabir za regiju koja će generirati najveći broj transakcija, dok je 32 posto ispitanika stavlja na drugo mjesto. Faktor koji regiju Sjeverne Amerike čini stabilnom je kontinuitet transakcija i uslijed nesigurnih ekonomskih perioda, zbog čega volatilnost nije toliko izražena kao kod drugih promatranih regija.
Fondovi koji ulaze u M&A proces znaju kako uvijek mogu očekivati kratkoročne povrate i dugoročni razvoj poslovanja, a te okolnosti su od iznimne važnosti u vremenima globalnog oporavka tržišta nakon ekonomskog usporavanja aktivnosti.
Europa, očekivano, drastično zaostaje za regijama APAC i Sjeverna Amerika te je manje od 10 posto ispitanika vidi kao regiju koja će u 2022. godini prednjačiti po broju M&A procesa.
Ravnoteža između rizika i nagrade
Uslijed ponovnog otvaranja tržišta, boljeg protoka roba i usluga te smanjenjem potrebe na većim tržišta za uvođenjem novog lockdowna koji bi opet usporio gospodarska kretanja, dionici unutar M&A industrije počinju razmišljati kojim novim strategijama se okrenuti.
To se primarno odnosi na povećanje rizika prihvaćanjem M&A procesa s većim iznosom nego je to bio slučaj u zadnje dvije godine, a takva očekivanja ugrađena su u projekcije više od trećine ispitanika. Općenito se na globalnoj razini očekuju značajno povećanje vrijednosti transakcija jer iste utječu i na očekivanu razinu povrata od investicije.
Veći iznositi korelirat će očekivano i s većim brojem M&A osiguranja, a prosječna vrijednost poduzeća/iznos transakcije koja koriste navedeni instrument kod M&A procesa, narasla je osjetno diljem svih svjetskih regija.
Regija APAC bilježi povećanje od čak 157 posto dok je prosječna vrijednost poduzeća bila na razini od 516 milijuna dolara. Europa bilježi rast od 91 posto s prosječnom vrijednosti poduzeća od 441 milijun dolara dok je regija Sjeverne Amerike kao najstabilnije tržište zabilježila rast od 24 posto uz prosječnu vrijednost poduzeća od 408 milijuna dolara.
Osim konvencionalnih struktura transakcije i izvora financiranja, dionici unutar industrije spremni su prošiti M&A proces i prema otkupu poduzeća putem poluge (eng. Leveraged buyout), zatim sudjelovanju u javnim kapitalnim investicijama te akviziranju poduzeća s većim problemima na tržištu (eng. distressed transactions).
Zbog ozbiljnosti i kompleksnosti procesa spajanja i preuzimanja, transakcijska usluga te vrste nije bila naročito popularna u Republici Hrvatskoj. Još jedan od ključnih razloga bila je i struktura vlasništva gdje se u 99 posto slučajeva radi o obiteljskim poduzećima, a njihovi vlasnici nisu bili voljni prodavati svoj biznis, ulaziti u poslovni odnos sa strateškim partnerom ili širiti posao putem akvizicije drugog poduzeća.
No širenjem i prihvaćanjem takve vrste poslovne transakcije diljem globalnih tržišta, sve više se ulazi u M&A proces i na tržištu Republike Hrvatske. Takva opcija postaje privlačna i za vlasnike obiteljskih biznisa koji se žele umiroviti i ne mogu naći nasljednike za svoj biznis, ali i za poduzeća koja nastoje proširiti poslovanje akviziranjem drugog poduzeća.
Ukoliko imate interes za ulaskom u M&A proces, budite slobodno obratiti nam se za pomoć.
Autor: Jakov Fauković