Svrha revizije je osigurati pouzdanost financijskih izvještaja za širu javnost, odnosno za sve potencijalne korisnike financijskih izvještaja, poput investitora, kreditora, kupaca, dobavljača, porezne uprave i slično.
Revizor nije savjetnik u poslovanju niti ima savjetodavnu ulogu, nego predstavlja set aktivnosti kojima je cilj utvrditi objektivnost, potpunost, ispravnost, zakonitost i vjerodostojnost svih poslovno financijskih procesa unutar jednog društva. Usprkos činjenici kako revizija nije savjetodavna usluga, nerijetko se revizijskim postupcima uočavaju i komuniciraju neispravna iskazivanja koja nisu u skladu sa zakonodavnim niti izvještajnim okvirom.
Stoga ne gledajte na reviziju samo kao na dodatni, zakonski nametnuti trošak, već kao na priliku da povećate usklađenost sa zakonodavnim okvirom te steknete što veću razinu realne slike poslovanja društva prikazanu kroz financijske izvještaje.
Tko je obveznik revizije?
Obvezu revizije financijskih izvješća trgovačkih društava propisuje čl. 20. Zakona o računovodstvu dok Zakon o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija propisuje obvezu revizije neprofitnih organizacija.
Obveznici revizije su stoga:
1. Subjekti od javnog interesa
- Kreditne institucije
- Osiguravajuća društva
- Leasing društva
- Društva za upravljanje investicijskim fondovima (UCITS fondovi, Alternativni investicijski Fondovi…)
- Mirovinska društva
- Faktoring društva
- Investicijska društva, burze, SKDD i ostali operateri na tržištu kapitala
- Društva od strateškog interesa za Republiku Hrvatsku
2. Veliki poduzetnici (zadovoljavaju najmanje dva od tri uvjeta)
- Aktiva: iznad 150 milijuna kuna
- Ukupni prihodi: iznad 300 milijuna kuna
- Broj zaposlenih: iznad 250
3. Srednji poduzetnici (zadovoljavaju najmanje dva od tri uvjeta)
- Aktiva: 30 – 150 milijuna kuna
- Ukupni prihodi: 60 – 300 milijuna kuna
- Broj zaposlenih: 50 – 250 zaposlenika
4. Matična Društva velikih i srednjih grupa poduzetnika
5. Društva s ograničenom odgovornošću, dionička društva i komanditna društva (zadovoljavaju najmanje dva od tri uvjeta)
- Aktiva: iznad 15 milijuna kuna
- Poslovni prihodi: iznad 30 milijuna kuna
- Broj zaposlenih: više od 25
6. Poduzetnici koji su podnijeli zahtjev za uvrštavanje vrijednosnih papira na uređeno tržište, a ne spadaju pod obveznike revizije po ranije utvrđenim kriterijima.
7. Društva koja su sudjelovala u poslovnim pripajanjima i spajanjima te novoosnovana društva ako ne podliježu prema ranije navedenim kriterijima.
8. Neprofitne organizacije
- Podliježu revizijskom uvidu ako su u prethodnoj godini imala ukupan prihod između 3 i 10 milijuna kuna.
- Podliježu reviziji ako su u prethodnoj godini imala ukupan prihod veći od 10 milijuna kuna.
Koji izvještaji podliježu obvezi revizije?
Obvezi revizije godišnjih financijskih izvještaja podliježu:
- godišnji financijski izvještaji i godišnji konsolidirani financijski izvještaji te
- izvještaji o stanju i strukturi, izvještaji o promjenama u vrijednosti i obujmu imovine, obveza, vlastitih izvora, prihoda i rashoda, godišnji financijski izvještaj o primicima i izdacima neprofitnih organizacija.
Koji je rok za imenovanje revizorskog društva?
Obveznici zakonske revizije imenuju revizorsko društvo za zakonsku reviziju najkasnije tri mjeseca prije završetka izvještajnog razdoblja na koje se zakonska revizija odnosi u skladu sa zakonom kojim se uređuju trgovačka društva.
Cijena revizorske usluge se slobodno ugovara.
Koji je rok za objavu revidiranih izvještaja, odnosno objavu revizorova izvješća?
Poduzetnici obveznici javne objave nekonsolidirane izvještaje i revizorsko izvješće dužni su dostaviti najkasnije u roku od šest mjeseci od zadnjeg dana poslovne godine.
Poduzetnici obveznici javne objave koji sastavljaju godišnje konsolidirane financijske izvještaje, odnosno konsolidirana godišnja izvješća dužni su ih s revizorskim izvješćem dostaviti najkasnije u roku od devet mjeseci od zadnjeg dana poslovne godine.
Neprofitne organizacije dužne su do 30. lipnja tekuće godine objaviti na svojim mrežnim stranicama revizorsko izvješće o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja, tj. o uvidu u financijske izvještaje za prethodnu godinu (ne odnosi se na sindikate i udruge poslodavaca).
Sindikati i udruge poslodavaca dužni su do 30. lipnja tekuće godine dostaviti Ministarstvu financija revizorsko izvješće o obavljenoj reviziji godišnjih financijskih izvještaja, tj. o uvidu u financijske izvještaje za prethodnu godinu.
Poštujte zakonski rok i odaberite revizora
Poštujte zakonski propisan rok te odaberite i ugovorite ovlaštenog revizora ili revizorsko društvo, kako biste izbjegli moguću kaznu, te kako bi ujedno bili sigurni kako su Vaši financijski izvještaji u skladu sa zakonskim odredbama i zahtjevima.
Prilikom odabira revizora ključan element treba biti kvaliteta revizorskog društva, odnosno znanje i iskustvo, a ne cijena usluge, kako bi se zagarantirala mogućnost uočavanja ključnih pogrešaka i neispravnosti kako u iskazivanju poslovnih transakcija tako i u internim kontrolama društva, čime se stvara prostor za poboljšanje poslovanja.
Ukoliko još niste izabrali svoje revizorsko društvo, utoliko nam se slobodno obratite.
Autor: Marina Berdić, voditelj računovodstvenog tima
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)