S gledišta financiranja, mala i srednja društva su zbog svoje veličine, nedostatka specifičnih znanja i vještina te prirode rizičnosti poslovanja u nekonkurentnom položaju u odnosu na velika društva. Najčešće prepreke s kojima se susreću vezane su uz nedovoljnu razinu kapitala i drugih sredstava osiguranja koji utječe na stavove kreditora, veće kamatne stope te užim izborom mogućnosti financiranja nego veća društva.
Sve je istaknutija važnost sektora malih i srednjih društva te je potrebno usmjeriti napore na svladavanje prepreka koje onemogućuju i otežavaju pristup financijskim sredstvima, ali i poticanje suradnje svih dionika, uključujući potencijalne kreditore, investitore, poduzetnike, a u konačnici i državu.
U nastavku pročitajte više o financiranju društva u početnoj fazi poslovanja kroz poslovne anđele, kako odabiru projekte te koje su sve prednosti pri financiranju od strane poslovnih anđela.
Tko su poslovni anđeli ?
Poslovni anđeli predstavljaju model financiranja koji je prikladan za mala i srednja društva posebno u njihovim najrizičnijim fazama životnog ciklusa, za razliku od ostalih modela financiranja koje karakteriziraju konzervativni stavovi. Ipak, hrvatskim financijskim tržištem još uvijek vlada suzdržanost poduzetnika prema poslovnim anđelima.
U posljednje vrijeme poslovni anđeli kao alternativni izvor financiranja dobivaju na značaju, ali još uvijek postoje značajne razlike u odnosu na razvijene financijske sustave. S pravne strane, poslovni su anđeli (ili investitori tipa poslovnih anđela) fizičke ili pravne osobe koje raspolažu vlastitim kapitalom i posjeduju menadžersko iskustvo te relevantna znanja o djelatnosti, tržištu, infrastrukturi i kadrovima specifičnih poduzetničkih projekata, a dijelimo ih u nekoliko skupina:
- Poduzetnici koji već imaju uspješno društvo iza sebe i žele investirati u neki novi projekt.
- Kompanije koje generiraju veliku količinu gotovine, te traže idealnog kandidata, odnosno društvo koje bi pomoglo u rastu.
- Mladi investitori koji umjesto da osnuju vlastito društvo, investiraju u tuđu ideju i zajedno razvijaju posao.
- Konzultanti koji žele veću nagradu za posao, a ne samo plaću za svoje usluge.
- Poduzetnici u mirovini koji traže nove poslovne izazove.
Poslovni anđeli predstavljaju izvor vlasničkih ulaganja u društvo na određeno vrijeme u ranoj razvojnoj fazi društva. Upravo zato što se odnose na ulaganje u start up fazi pojedinih društva, investicije koje poduzimaju poslovni anđeli kategorizirane su kao visokorizične.
Veza poslovnih anđela i Start-upova
Start-upovi su novoosnovana društva s globalnim ambicijama i globalnim potencijalom. Ciljevi svakog start-upa su u vrlo kratkom roku povećati vrijednost društva.
Većina poduzetnika, bez obzira na svoja znanja, vještine, inovativnost i sve ostale prednosti koje ima, uvijek nailazi na određene prepreke u pokretanju vlastita posla. Veliki dio tih problema upravo je nedostatak financijskih sredstava.
Poslovni anđeli u ovom su dijelu ključna karika u financijskom i poslovnom razvojnom lancu od start-upa, pa sve do velikog, razvijenog društva. Dakle oni financiraju društvo; kako na samom početku, tako i u ostalim fazama razvoja, odnosno fazama njegove provedbe. U svijetu, a ponajviše u Americi, taj način financiranja poduzetništva je jako zastupljen, dok je u Hrvatskoj ta zastupljenost puno manja, ali je ipak svake godine u blagom porastu. Oni jednim dijelom zamjenjuju kredite koje banke nerado daju rizičnim start-up poduzećima.
Kako i zašto poslovni anđeli odabiru projekt ?
Poslovni anđeli sve su važniji kao investitori koji pomažu premostiti financijski jaz između formalnog rizičnog kapitala, te kredita i najpristupačnijeg načina financiranja od strane bliskih osoba kao što su prijatelji, rodbina i slično.
Najčešći razlozi zašto poslovni anđeli ulažu sredstva :
- Profit,
- Poticanje poduzetništva,
- Poslovna aktivnost,
- Korist od poreznih olakšica,
- Zabava.
Poslovni anđeli najčešće ulažu vlastiti novac, što ih znatno razlikuje od specijaliziranih fondova. Njihova ulaganja visoko su rizična i iz tog razloga zahtijevaju visok povrat na investiciju.
Uvijek su u potrazi za ulaganjima koja će im se vratiti deseterostruko kroz pet godina, međutim, kad se uzmu u obzir propale investicije i vrijeme koje je potrebno da investicija postane isplativa, stopa isplativosti u počecima dosta je niska, svega oko 20 do 30 posto.
Polje djelovanja nemaju točno definirano, međutim najviše ulažu u zdravstvo, softvere, biotehnologiju, energetiku i IT usluge
Kriteriji prema kojima poslovni anđeli odabiru projekt i realiziraju investiciju su sljedeći:
- Kvalitetan opis projekta/ poslovni plan/ prezentacija,
- Snažan poduzetnik i kvalitetan tim,
- Snažan tržišni potencijal projekta ili proizvoda,
- Omogućena suradnja, odnosno spremnost poduzetnika na uključenje poslovnog anđela,
- Realna evaluacija projekta prije investicije.
Prednosti i nedostaci financiranja od Poslovnih anđela
Veliko pitanje koje se nameće svakom ambicioznom poduzetniku je svakako da li ići u pregovore s poslovnim anđelom ili ipak radije ne. Na to pitanje mogu odgovoriti isključivo sami poduzetnici, jer to pitanje je dakako individualno, a ovisi o velikom broju raznih kriterija. Potrebno je vrlo dobro i detaljno pregledati cijeli ugovor koji se potpisuje s poslovnim anđelom, kako ne bi postojale nekakve „skrivene“ klauzule i nepovoljni uvjeti za poduzetnika.
Ako je društvo mlado i ne može dobiti financijska sredstva putem standardnih načina financiranja, svakako da je jedna od alternativa javljanje poslovnom anđelu ili grupi poslovnih anđela. Za svakog ambicioznog poduzetnika, već sam odgovor, poziv na nekakav sastanak ili poziv za održavanjem prezentacije može biti dodatan poticaj, kako bi s još većom sigurnošću poduzetnici ulazili u projekt.
Poslovnim anđelima vrlo je bitno da je ideja i sama realizacije ideje dobro zamišljena, jer naposljetku oni ulažu svoj novac s ciljem stvaranja dodatne vrijednosti, odnosno s ciljem da taj novac u budućnosti stvara još veće količine novca kroz projekt u koji je uložen.
Javljanje poslovnom anđelu može biti bez obaveza i bez straha, kako za poduzetnika, tako i za poslovnog anđela jer nakon svih provjera i dogovora slijedi potpisivanje ugovora, s kojim se moraju složiti i kojeg moraju prihvatiti obje strane. Tako se štiti ambiciozan poduzetnik, ali i poslovni anđeo, te se definiraju troškovi, provizije, vlasnička prava, vlasnički udio i slično.
Mala i srednja društva u Hrvatskoj čine 99,6% od ukupnog broja društva, te im je udio u ukupnom prihodu 51% i zapošljavaju 67,1% od ukupnog broja zaposlenih. Ove brojke govore kako su mala i srednja društva vrlo bitna, te im je stoga bitna pomoć u samom pokretanju i razvoju, kako bi se održala na tržištu, te bila konkurentna.
Autor: Matej Čima, računovođa
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)