Putni nalog jedan je od najčešće korištenih dokumenata u poslovanju. To je dokaz poslodavcu kako je radnika uputio na službeni put te predstavlja osnovni dokument za obračun i knjiženje troškova nastalih na službenom putu. U nastavku saznajte što je putni nalog, koje sve elemente mora sadržavati i koju dokumentaciju uz njega priložiti te koji se propusti najčešće pojavljuju prilikom njegove izrade.
Što je putni nalog i koji su njegovi elementi?
Porezni propisi društvima određuju uvjete pod kojima se dnevnice i drugi troškovi nastali na službenom putu mogu zaposlenicima isplatiti neoporezivo i nisu izvor radnikovih prava. Putni nalog je dokument potreban za putovanje iz mjesta rada u drugo mjesto, pri čemu se radi o udaljenosti od najmanje 30 km. Putni nalog mora biti otvoren prije puta, te ispisan u papirnatom obliku sadržavajući sve obvezne elemente, kao i odobrenje odgovorne osobe. Putne naloge je bitno zatvoriti u roku od 3 dana nakon povratka s puta. Važno je da putni nalog sadrži sljedeće elemente:
- nadnevak izdavanja
- ime i prezime osobe koja se upućuje na službeno putovanje
- mjesto u koje osoba putuje
- svrha putovanja
- vrijeme trajanja putovanja
- vrijeme kretanja na put
- podatke o prijevoznom sredstvu (npr. registarska oznaka automobila)
- početno i završno stanje brojila
- vrijeme povratka s puta
- potpis ovlaštene osobe koja je odobrila nastale troškove, pečat
- obračun troškova
- likvidaciju obračuna – potpis osobe koja je utvrdila vjerodostojnost nastalih troškova
- izvješće s puta
Prilozi kojima se dokazuju nastali izdaci mogu biti računi za utrošeno gorivo, cestarine, tunelarine i mostarine, zatim preslike ili potvrde putnih karata (ako se račun izgubi ili uništi), računi za prijevoz (taksi, autobus) i smještaj te drugo. Dnevnice za službena putovanja u zemlji i inozemstvu jesu naknade za pokriće izdataka prehrane i pića te prijevoza u mjestu u koje je radnik upućen na službeni put. Ako je na službenom putovanju osiguran jedan obrok (ručak ili večera), iznos dnevnice umanjuje se za 30%, odnosno za 60% ako su osigurana dva obroka (ručak i večera). Doručak koji je uračunat u cijenu noćenja smatra se troškom noćenja i ne smatra se osiguranom prehranom.
Puna dnevnica u tuzemstvu iznosi 200,00 kn te se pravo na nju ostvaruje ako je radnik na putu najmanje 12 sati u jednom danu. Ukoliko je tom radniku pokriven trošak ručka ili večere, utoliko se dnevnica umanjuje za 30%, odnosno iznosi 140,00 kn. Ako su pokriveni i ručak i večera, dnevnica se umanjuje za 60% te iznosi 80,00 kn. Pola dnevnice se ostvaruje ako je radnik na putu više od 8, a manje od 12 sati.
Što se smatra službenim putem u inozemstvo i kako se obračunavaju inozemne dnevnice?
Službenim putom u inozemstvo, prema čl. 7., st. 14. Pravilnika o porezu na dohodak smatra se putovanje koje traje do 30 dana neprekidno:
- iz Republike Hrvatske u stranu državu i obratno
- iz jedne strane države u drugu
- iz jednog mjesta u drugo mjesto na teritoriju strane države.
Visine dnevnica u inozemstvu propisane su zakonom za svaku pojedinu državu te su izražene u eurima ili američkim dolarima. Puna dnevnica obračunava se na svaka 24 sata provedena na službenom putu i ostatak putovanja koje je duže od 12 sati, a manje od 24 sata.
Pola dnevnice obračunava se na putovanje koje traje više od 8 a manje od 12 sati.
Dnevnica na inozemnom putovanju se obračunava od sata prelaska hrvatske granice prilikom odlaska na službeni put do sata prelaska granice RH kod povratka s putovanja. Ukoliko se radi o inozemnom službenom putovanju avionom, dnevnica se obračunava od polaska leta iz zračne luke u Hrvatskoj do sata povratka aviona u hrvatsku zračnu luku ili ako se za službeno putovanje u inozemstvo koristi brod, dnevnica se obračunava od sata polaska broda.
Izdvojena je situacija u kojoj se službeni put odnosi na put u tuzemstvo i inozemstvo. U tom slučaju prvo se utvrđuje pravo na inozemnu dnevnicu, a zatim pravo na tuzemnu dnevnicu, uzimajući u obzir ukupan broj dana/sati provedenih na službenom putu. Ako je ukupno na putovanju radnik proveo više od 8, odnosno više od 12 sati, a u inozemstvu manje od 8 sati, tada se isplaćuje pripadajuća tuzemna dnevnica uzevši u obzir ukupan broj sati provedenih na putovanju u tuzemstvu i inozemstvu.
Koje su najčešće greške kod izrade putnih naloga?
- Nije navedena kilometraža (kilometar sata na početku puta i na kraju puta)
- Nisu priloženi putni troškovi (račun za cestarinu, račun hotela itd…)
- Nije naveden naziv prijevoznog sredstva (marka, tip i registarske pločice)
- Putni nalog dulji od 30 dana
- Nije navedena detaljna svrha putovanja, već samo poslovni put
- Računanje dnevnica po danima (dnevnice se ne računaju za svaki kalendarski dan)
- Nije upisano izvješće
- Putni nalog rađen za više djelatnika (jedan putni nalog – jedan djelatnik)
- Putni nalozi kraći od 30 km
- Ne slijedi se brojčani niz naloga (ne smije se preskočiti broj ili napraviti putni nalog s već postojećim brojem)
Propusti se većinom odnose na nepotpun sadržaj putnih naloga, ali pogreške se događaju i u obračunima i računovodstvenom tretmanu isplata. Važno je za napomenuti kako je za priznavanje troškova putovanja potrebno imati i račune jer njihov izostanak može dovesti do poreznog osporavanja troškova službenog putovanja. Sukladno tome treba obratiti pozornost da je, uz sve obvezne elemente putnog naloga, potrebno imati i vjerodostojne priloge, tj. isprave kojima se opravdavaju troškovi službenog putovanja.
Autor: Tina Tonković, voditelj u računovodstvu
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)