Pod financijskom polugom podrazumijeva se bilo kakvo korištenje dugova u financiranju poslovanja društva. Učinak financijske poluge vidi se u porastu vanjskog financiranja društva i porastu rentabilnosti vlastitog kapitala.
Pravilo financijske poluge
Pravilo financijske poluge govori nam o tome da li se isplati koristiti dugove u financiranju poslovanja društva sve dok se poslovanjem ostvaruje stopa rentabilnosti veća od kamatne stope koja se plaća na dugove društva.
Financijska poluga kao pokazatelj osjetljivosti na promjenu strukture kapitala
Financijska poluga je korisni pokazatelj koji menadžerima pruža informaciju o tome koliko je profitabilnost društva osjetljiva na promjene između financijskog duga i kapitala u strukturi bilance.
Problematika korištenja financijske poluge leži u balansiranju financiranja profitabilnosti društva zaduživanjem i troška tog posuđenog kapitala iz čega proizlazi efekt rizika financijske poluge.
Rizik financijske poluge
Najveći rizik financijske poluge je gomilanje gubitaka. Radi utjecaja financijske poluge na solventnost, društvo koje posuđuje previše novca moglo bi se suočiti s bankrotom tijekom poslovne krize, dok bi manje razvijeno društvo moglo izbjeći stečaj zbog veće likvidnosti.
Pokazatelji financijske poluge predstavljaju svojevrsnu mjeru rizika ulaganja u društvo. Naime, različiti intenziteti korištenja financijske poluge u poslovanju društva generiranju različite razine rizika.
Veći stupanj korištenja financijske poluge u poslovanju društva generira financijsku strukturu društva koju karakterizira veći udio fiksnih troškova -dugova u strukturi izvora financiranja. Na ovaj način se javlja i veća razina rizika da se ostvarenim obujmom poslovnih operacija neće moći pokriti teret fiksnih troškova.
Povećanjem udjela duga u kapitalu stvara se veća financijska poluga a time i veći poslovni rizik te veću stopu povrata na vlasnički kapital (ROE). Što je veća poluga to je veći financijski rizik, a razina zaduženosti društva ne može nikada biti 100% jer to jednostavno nije prihvatljivo vjerovnicima.
Prilikom procjene rizičnosti poluge, također je važno uračunati vrijednost samog društva i njegovih aktivnosti. Ako društvo posuđuje novac kako bi se moderniziralo, povećalo svoju proizvodnu liniju ili se proširilo na međunarodnoj razini, dodatna diverzifikacija vjerojatno će nadoknaditi dodatni rizik od poluge. Posljedica toga je da, ako se očekuje dodatna vrijednost korištenjem financijske poluge, dodani rizik ne bi trebao imati negativan učinak na društvo ili njezina ulaganja.
Ako se nadoda vrijednost financijskom polugom, onda povezani rizik neće imati negativan učinak.
Kada je isplativo financiranje zaduživanjem ?
Kad je u pitanju zaduživanje, financiranje poslovanja dugom isplativo je sve dok se poslovanjem ostvaruje stopa povrata veća od troška financiranja kapitala.
Zaduženo profitabilno društvo je profitabilnije od (istog) nezaduženog društva zbog utjecaja financijske poluge.
Ukoliko dođe do pada profitabilnosti, utoliko opstanak društva može doći u pitanje jer vanjski kreditori imaju prioritet kod naplate pred vlasnicima.
Što određuje intenzitet financijske poluge ?
Intenzitet korištenja financijske poluge može se determinirati dvama najznačajnijim pokazateljima:
- stupanj zaduženosti koji pokazuje koliki se dio ukupne imovine društva financira iz tuđih izvora i predstavlja rizik vraćanja sredstava kreditorima,
- odnosa duga i glavnice prema kojem se društvo ne bi smjelo zaduživati iznad vrijednosti vlasničke glavnice (kako odnos duga i glavnice raste zbog rizika investitori zahtijevaju i veću stopu povrata)
Utjecaj financijske poluge na poslovanje društva
Pozitivan utjecaj financijske poluge
Pozitivan utjecaj financijske poluge se ostvaruje zbog degresivnog karaktera fiksnih troškova financiranja.
Povećanje duga u izvorima financiranja odnosno kamata koje društvo plaća na dug, generira pozitivne efekte financijske poluge, budući da se jedinični fiksni troškovi financiranja s povećanjem financijskog rezultata smanjuju. Tako se smanjuju ukupni troškovi poslovanja društva što utječe na povećanje vrijednosti društva u cjelini.
Negativan utjecaj financijske poluge
Negativan utjecaj financijske poluge se ostvaruje zbog porasta tržišnih kamatnih stopa koje društvo plaća na dug. Naime, povećanje duga u izvorima financiranja odnosno kamata koje društvo plaća na dug, generira negativne efekte financijske poluge, budući da jači intenzitet korištenja dugova u financiranju poslovanja društva implicira dodatne premije rizika kreditorima. Tako se povećavaju ukupni troškovi poslovanja društva što utječe na smanjenje vrijednosti društva u cjelini.
Poluga i zablude o korištenju financijske poluge (zaduživanju)
Postoji predrasuda protiv poluge koja je ukorijenjena u promatranju ljudi koji posuđuju mnogo novca za osobnu potrošnju – na primjer, intenzivno peglanje kreditnih kartica.
Međutim, u financijama je opća praksa posuđivanje novca za kupnju imovine s višim prinosom od troška kamata na dug. S jedne strane društvo ne troši novce koje nema, već zapravo stvara vrijednost. S druge strane, kada se zaduži za osobnu potrošnju i financiranje osobnih troškova, ne stvara se nikakva dodana vrijednost te se ne može pokriti trošak kamate tj. nema efekta poluge.
Također postoji pogrešna predodžba da društva ulaze u višu razinu financijske poluge iz očaja, što se naziva prisilnim zaduživanjem. Iako prisilna poluga svakako nije dobra stvar, ona je obično uzrokovana narušavanjem vrijednosti kapitala za razliku od dodatnog duga. Stoga je obično simptom problema, a ne uzrok.
Na što treba obratiti pažnju kod financijske poluge ?
Vlasnici i menadžment moraju biti svjesni razine poluge kao i njen utjecaja na poslovanje kako bi spremno reagirali kako na rast tako i na pad prihoda koje ih u budućnosti očekuju. Jedino tako mogu osigurati opstanak i razvoj svog društva.
Za društva koja su visoko zadužena i koje karakterizira visoka financijska poluga ključno je financijske obveze posložiti na što je moguće duži rok te dospijeće istih vezati uz glavne priljeve, kao i ostaviti dio imovine bez kolaterala koja se može relativno slobodno i brzo prodati te unovčiti.
Na idealnoj razini financijske poluge, prinos na kapital društva se povećava jer upotreba poluge povećava volatilnost dionica, povećavajući razinu rizika koja povećava prinose.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)