Česti izvor financiranja za društva je dugoročni dug. Financiranje dugom zahtijeva duže razdoblje povrata od više od jedne godine, a često i do 20 godina. Ono se najčešće koristi za kupnju većih sredstava kao što su zgrade i oprema pa u tom slučaju imovina često služi kao kolateral na kredit.
Općenito, dugoročni dug je određen:
- kamatnom stopom,
- premijom za rizik duga i
- koristi koja proizlazi iz kamata kao porezno odbitne stavke.
VRSTE DUGOROČNOG DUGA
Kada se radi o trošku dugoročnog duga, postoje dvije vrste duga. Prvi je dug onaj kojim se trguje, odnosno kupuje i prodaje na tržištu vrijednosnih papira. Drugi dug je onaj kojim se ne trguje. Stoga se trošak dugoročnog duga razlikuje s obzirom na to o kojem dugu se radi, jesu li to korporativne obveznice ili bankovni kredit.
Obveznice
Obveznice su dugoročni dugovni vrijednosni papiri. One kao dugoročni kreditni instrument obvezuju emitenta na isplatu kamatnih plaćanja (kupona) i glavnice vlasniku prema unaprijed dogovorenoj dinamici.
Elementi obveznice su:
- nominalna vrijednost,
- kuponska kamatna stopa i datumi isplate,
- datum dospijeća,
- kolateral,
- klauzula opoziva.
Nominalna vrijednost je vrijednost određena na obveznici. Kuponska kamatna stopa definira kuponska plaćanja koja će emitent godišnje ili polugodišnje isplaćivati kupcu obveznice, dok datum dospijeća označava datum kada se nominalni iznos treba isplatiti kupcu obveznice. Kolateral je pokriće, a klauzulom opoziva emitent može isplatiti (otkupiti) obveznice prije roka dospijeća po cijeni koja je unaprijed definirana i koja uključuje premiju opoziva.
Kredit
Kredit je dugoročno privatno plasiran dug. Ugovorom o kreditu kreditor (najčešće banka) plasira sredstva primatelju koji se obvezuje plaćati kamatu i glavnicu prema utvrđenoj dinamici.
Što će od toga dvoje biti zastupljenije ovisi o nacionalnom financijskom sustavu, odnosno o tome je li financijski sustav orijentiran burzama ili bankarskom tržištu.
IZRAČUN TROŠKA DUGA
Kod računanja troška duga u (WACC) kalkulaciji referentna je tržišna, a ne knjigovodstvena vrijednost duga. Investitori u korporativne obveznice ili korporativne kredite dobit će povrat koji odražava trenutnu situaciju na tržištu glede visine kamatne stope.
Kad je riječ o zaduživanju izdavanjem korporativnih obveznica trošak duga se procjenjuje prinosom do dospijeća (eng. the yield to maturity – YTM) ili internom stopom povrata na obveznicu.
Prinos do dospijeća je diskontna stopa koja izjednačava sadašnju vrijednost kuponskih plaćanja i nominalne vrijednosti obveznice sa sadašnjom cijenom obveznice.
Trošak duga po osnovi bankovnog kredita računa se kao:
Trošak duga = nerizična stopa povrata + premija za rizik duga
Premija za rizik duga funkcija je dviju varijabli:
- kapaciteta društva da generira novčane tokove iz poslovanja i opsega njegovih financijskih obveza, odnosno obveza s osnova kamata i otplate glavnice duga te
- volatilnosti novčanog toka.
Tako će ona društva koja generiraju veći novčani tok u odnosu na svoje financijske obveze imati nižu premiju za rizik duga.
Također, ona društva koja posluju u stabilnim i predvidivim djelatnostima imat će nižu premiju za rizik u odnosu na ona društva koja posluju u volatilnim i cikličkim djelatnostima.
Trošak kamata duga je porezno odbitna stavka budući da se kamata tretira kao trošak poslovanja pa se time umanjuje porezna osnovica.
Dugoročni dug je često strukturiran i stabilan tijekom vremena. Oblik i vrijeme plaćanja i kamatna stopa obično ostaju nepromijenjeni tijekom trajanja otplate kredita. Međutim društva koja imaju previše dugoročnog duga teško će otplatiti te dugove i nastaviti napredovati, budući da je veći dio njihovog kapitala namijenjen za plaćanje kamata, što onda otežava alokaciju novca na neka druga područja.
Društvo odnosom duga i (vlasničke) glavnice (eng. debt-to-equity ratio) može znati financira li većinom dugove u svojem poslovanju. Dakle, ako je taj omjer previsok, društvo je u opasnosti od nelikvidnosti ako postane nesposobno financirati svoj dug zbog smanjenih prihoda ili problema s novčanim tokovima.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants)