Startup i mlada poduzeća imaju velike investicijske potrebe ali nesigurne povrate te nisu visoko atraktivne klasičnim bankarskim izvorima financiranja.
Traženje kapitala kojim bi se financiralo pokretanje poduzetničkog pothvata (početnog kapitala) veliki je izazov za sve poduzetnike. Poduzetnici početnici nemaju povijest poslovanja niti poslovne rezultate kojima bi potkrijepili svoje planove poslovanja te im je stoga i pristup vanjskim izvorima financiranja otežan.
Startupovi se suočavaju s tri grupe financijskih izdataka:
- Održavanje pozitivnog novčanog toka; sirovine, plaće, obuka zaposlenika i marketing
- Kapitalna ulaganja u opremu, zemljište i nekretnine
- Dugoročni razvoj proizvoda
Odluka o financiranju je strateška odluka
Poduzetnici često zaboravljaju kako je odabir pravog izvora početnog kapitala gotovo jednako važan kao i odabir pravnog oblika poslovanja. Odluka o izvoru kapitala dugoročno će utjecati na poslovanje poduzetnika, stoga je nužno razumjeti prednosti i nedostatke pojedinih izvora financiranja.
Model novčanih tokova je najbolji način za kvantificiranje potrebnog kapitala
Treba razviti precizne financijske projekcije kako bi se mogla odrediti dugoročna i kratkoročna potreba za financijskim sredstvima:
- Trenutna potreba za kapitalom; pokrivanje novčanog jaza
- Financiranje istraživanja i razvoja
- Nabava materijalne imovine; oprema, strojevi, objekt
- Nabava zaliha i materijala za proizvodnju proizvoda
- Potreba za obrtnim kapitalom
- Marketinške aktivnosti i penetracija na tržište
Preispitajte potrebe kod donošenje odluke o izvorima financiranja
- Zašto su vam potrebna financijska sredstva?
- Koliko vam je potrebno sredstava?
- Koja je ročnost sredstava koju tražite?
- Hoćete li moći u cijelosti otplatiti kredit i u kojem periodu?
- Je li možete ponuditi kakva jamstva?
- Je li preferirate određene zajmodavce ili investitore?
- Je li vam to jedini dostupan način financiranja?
- Hoće li ciljani izvor financiranja doprinijeti ostvarenju vaše poslovne ideje?
Alternativni izvori financiranja startupova
U nastavku navodimo neke od alternativnih izvora financiranja poslovanja startupova koji se razlikuju od tradicionalnih dužničkih instrumenata financiranja:
Crowdfunding ili skupno financiranje
Crowdfunding predstavlja model prikupljanja sredstava za financiranje projekata/biznisa od većeg broja ljudi preko međumrežnih platformi. Ovaj način financiranja služe novoosnovanim trgovačkim društvima da pribave sredstva za razvoj poslovanja i da formiraju zajednicu koja je zainteresirana za njihove proizvode/usluge.
Ovim načinom financiranja se ujedno procjenjuje tržišno stanje, jer društvo i ulagači dobivaju stvarni uvid u tržište. Također, ovdje je riječ i o marketinškom i društvenom konceptu kroz koji interesne strane mogu predstaviti svoje ideje i postići uspjeh.
Crowdfunding mijenja financijsku industriju na nekoliko razina.
- omogućuje validaciju same ideje prije nego finalni proizvod dođe na tržište,
- omogućuje pristup kapitalu bez dodatnog kolaterala
- disperzija rizika za društvo jer će društvo tek nakon što skupi financiranje krenuti u poslovne pothvate
- manji rizik za ulagače jer uplaćuju relativno male iznose
- omogućuje uspješnu marketinšku kampanju u kojoj pored financiranja društva promoviraju svoje proizvode.
Anđeli investitori
Ovdje govorimo o pojedincima koji posjeduju značajne količine kapitala i voljni su ulagati u manja društva u ranim fazama poslovanja. Često su lideri u svojem području koji ne samo da doprinose svojim iskustvom i mrežom kontakata, već i svojim tehničkim ali i upravljačkim znanjem. U zamjenu za rizik gubljenja svog novca, anđeli investitori uglavnom traže pravo nadgledanja i upravljanja društvom. Konkretno, mjesto u upravnom odboru je svakako jedna od najčešćih zahtjeva anđela investitora u zamjenu za njihov kapital.
Vrste poslovnih anđela:
- Guardian angels – anđeli čuvari; bivši uspješni poduzetnici u istom sektoru poslovanja kao i startup
- Entrepreneur angels – anđeli poduzetnici; bivši uspješni poduzetnici ali NE u istom sektoru poslovanja kao i startup
- Operational angels – operativni anđeli; radili su u velikim korporacijama u istom sektoru poslovanja kao i startup
- Financial angels – financijski anđeli; sudjeluju samo s financijskom investicijom u startup radi ostvarivanja povrata na svoja uložena sredstva
Venture Capital
Prva stvar koju trebate imati na umu je da „venture capital“ nije rješenje za sve poduzetnike. Od samog početka trebali biste biti svjesni da venture kapitalisti traže društva s visokim potencijalom rasta u sektorima kao što su informacijska tehnologija, komunikacije i biotehnologija. Venture kapitalisti zauzimaju poziciju suvlasnika u društvu kako bi mu pomogli u provedbi obećavajućeg projekta. Pošto govorimo o startupu, venture kapitalisti često će tražiti značajan udio u vlasničkoj strukturi kako bi nadomjestili rizik koji dolazi s nepredvidivim budućim poslovanjem društva na samom početku. Također, nužno je potražiti investitore koji donose relevantno iskustvo i znanje u vaše poslovanje.
Rizični kapital
Rizični kapital predstavlja ulaganje financijskih ulagatelja u društva u privatnom vlasništvu koja imaju potencijal ostvariti visoke stope rasta tijekom razdoblja od 3 – 7 godina. Navedena ulaganja imaju cilj transformirati društvo i stvoriti novu vrijednost kroz aktivno upravljanje.
Fondovi rizičnog kapitala pogodni su za financiranje društava koja se nalaze u fazi intenzivnog rasta ili konsolidacije na tržištu.
Rizični kapital ne donosi samo financijska sredstva, već donosi određene vještine menadžmenta što rezultira primjenom najbolje poslovne prakse kod izgradnje sustava i upravljanja organizacijom.
Ulaganje fondova rizičnog kapitala ne opterećuje novčani tijek budući da ne zahtijeva kamatu ili dividendu na svoje ulaganje, već se „naplaćuje“ kod prodaje udjela i tako ostvaruje određeni povrat na uložena sredstva.
Potpore i subvencije za razvoj startupova
Poduzetnički inkubatori
Poduzetnički inkubatori su također znani kao „akceleratori“ i uglavnom se usredotočuju na visoko tehnološki sektor pružajući podršku novim društvima u ranoj fazi razvoja. Također, postoje inkubatori za lokalni ekonomski razvoj usredotočeni na područja kao što su stvaranje novih radnih mjesta, revitalizacija i sl.
Inkubatori će pozvati nova i buduća društva da podijele svoje prostorije kao i svoje administrativne i tehničke resurse. Na primjer, inkubator bi mogao dijeliti korištenje svojih laboratorija kako bi novo društvo moglo razviti i testirati svoje proizvode jeftinije prije početka proizvodnje.
Faza inkubacije može trajati do dvije godine kada društvo postaje spremno za drugi ciklus razvoja.
Poduzetnički inkubator može direktno financijski utjecati na račun dobiti i gubitka startupa kroz smanjenje troškova prostora, opreme i tehnologije. Pored navedenog u takvom radnom okruženju vrlo je vjerojatno da će se postići razne sinergije kroz zajedničke pothvate (eng. Joint venture).
Državne potpore i subvencije
Državne agencije često osiguravaju financiranje kao što su bespovratna sredstva i subvencije koje mogu biti dostupne vašem društvu. Međutim, dobivanje sredstava može biti teško ako je konkurencija velika a kriteriji za dodjelu nagrada strogi.
Većina bespovratnih sredstava zahtijeva od vas da uskladite sredstva koja posjedujete s onima koja dobivate. Također, zbog postojanja raznih državnih potpora i subvencija često je pokriven dobar spektar različitih poslovanja koja mogu biti financirana tim putem.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) | CFA (Chartered Financial Analyst)