Odlučili ste se za spajanje dvaju ili više društava u jedno ili ste radi efikasnijeg načina poslovanja odlučili podijeliti vaše društvo na nekoliko dijelova?
U nastavku teksta navodimo opise poslovnih kombinacija koje uključuju spajanja i podjele trgovačkih društava.
SPAJANJA
Spajanje je proces osnivanja novog društva na koje prelazi cijela imovina svakog od društva koja se spajaju u zamjenu za udjele u temeljnom kapitalu novonastalog društva.
Spajanje dioničkog društva
U postupku spajanja dioničkog društva (d.d.) primjenjuju se odredbe ZTD-a o pripajanju d.d. U prijevodu, svako od društava koja se spajaju smatra se društvom koje se pripaja, a novo društvo se smatra društvom preuzimateljem. Također, svako od društava koja se spajaju mora biti upisano u sudskom registru minimalno 2 godine. Ako je taj uvjet ispunjen, društva koja se spajaju moraju podnijeti prijavu za upis u sudski registar novoga društva sudu na čijem području to društvo treba imati sjedište.
Bitno je napomenuti da dioničari društva koja se spajaju upisom u registar postaju dioničari novog društva. To ne vrijedi isključivo ako jedno od društava koja se spajaju drži vlastite dionice ili ih drži netko treći, u svoje ime, ali za račun toga društva.
Spajanje društva s ograničenom odgovornošću
Prilikom spajanja društva s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) također se primjenjuju odredbe ZTD-a o pripajanju d.o.o. Isto kao i u spajanju d.d., svako od društava koja se spajaju smatra se društvom kojega se pripaja, a novo društvo smatra se društvom preuzimateljem. Društveni ugovor novoga društva valjan je tek nakon što se s njime odlukom suglase članovi u svakome od društava koja se spajaju. Također, stavke sadržane u društvenim ugovorima svakoga od spojenih društava s posebnim pogodnostima, troškovima osnivanja, ulozima u pravima itd. – moraju se preuzeti u društveni ugovor novog društva.
Pozadinska priča spajanja d.d. ili spajanja d.o.o. je ideja o povećanoj efikasnosti samog društva. To povećanje efikasnosti proizlazi iz dodatne vrijednosti koja je stvorena novom, simbiotičkom vezom između spojenih društava. Ta sinergija je ključan faktor u daljnjem uspjehu novostvorenog društva. Međutim, kao što je već spomenuto, ukoliko se društvo odluči samostalno provoditi cjelokupni proces, utoliko postoji šansa zanemarivanja ili preskakanja određenih koraka što rezultira neuspjehom provedbe.
PODJELA
Podjela je statusna promjena društva temeljem koje se ono dijeli na 2 ili više društava tako da društvo koje se dijeli prenosi na druga društva svoju cjelokupnu imovinu ili dio svoje imovine. Stoga, društvo kapitala može se podijeliti na dva načina: (1) Podjela razdvajanjem i (2) Podjela odvajanjem
Podjela razdvajanjem
Podjela razdvajanjem se provodi istodobno prijenosom svih dijelova imovine društva koje se dijeli, uz njegov prestanak bez provođenja likvidacije, na dva ili više novih društava koja se osnivaju radi provođenja razdvajanja ili na dva ili više društva koja već postoje.
Podjela odvajanjem
Podjela odvajanjem se provodi prijenosom jednog ili više dijelova imovine društva koje se dijeli na jedno ili više novih društava koja se osnivaju radi provođenja odvajanja ili na jedno ili više društva koja već postoje.
Isto kao i kod procesa spajanja, podjela društva na više dijelova je kompleksan proces. Samostalno provođenje procesa neće biti izvedivo praćenjem uputa na internetu ili vođenjem logikom. Uspješnom provedbom procesa spajanja ili podjele društva stvorit ćete dodatnu vrijednost novonastalih društava.
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) | CFA (Chartered Financial Analyst)