Ključan dokument u procesu listanja izdavatelja na burzi je prospekt. Ako ste odlučili razvoj vašega društva financirati izdavanjem vrijednosnih papira na burzi tada ćete u procesu izlistanja na burzi trebati pronaći investitore. Da bi olakšali komunikaciju potrebno je pričati financijskim jezikom investitora. Svoju poduzetničku priču pretvorite u brojeve, marže, povrate, dividende i ostale elemente koje traže investitori. Da biste to učinkovito izveli potreban vam je prospekt.
Prospekt predstavlja dokument sa svim objektivnim i realnim informacijama potrebitim investitoru za odluku u vezi kupnje dionica.
Sami proces listanja na burzi je reguliran zakonom i obuhvaća logički slijed radnji koji se trebaju zadovoljiti kako bi se u konačnici pronašli investitori koji će kupiti dionice izdavatelja (društvo koje izdaje dionice).
U nastavku teksta donosimo što bi svaki prospekt trebao uključivati prilikom predstavljanja društva potencijalnim investitorima.
-
Identificirajte potencijalne investitore
Prospekt se prvenstveno izrađuje za unaprijed ciljanu skupinu investitora o kojima morate voditi računa tijekom izrade prospekta. Ako se Vaš proizvod ili usluga odnosi na informatiku, ne želite pisati prospekt kao da ga izrađujete za investitora koji žele uložiti u energetiku. Stoga, prije nego započnete proces izrade prospekta, odredite svoje ciljane skupine investitora za koje pišete prospekt.
-
Generiranje povrata za investitore
Cijeli smisao poslovanja, pa i prikupljanja kapitala je ostvarivanje povrata, odnosno stvaranje ekonomske novododane vrijednosti (EVA). Vaš prospekt, počevši od naslovnice, mora slati poruku da ste u stanju ostvariti zadovoljavajuću razinu povrata svojim investitorima, fokusirajući se na proizvode ili usluge koji će ostvarivati zaradu društvu i tako stvoriti čvrst dojam prema investitorima. Kako većina investitora neće čitati dalje od sažetka (eng. Executive summary), pobrinite se da su sve ključne informacije i zaključci navedeni u sažetku.
-
Neka prospekt bude jednostavan i razumljiv
Budite direktni, sažeti i konzistentni u svojoj poruci koju komunicirate u prospektu. Konačan cilj je pribaviti financiranje a ne impresionirati čitatelje sa šarenim i opsežnim sadržajem. Iz tog razloga u jednostavnim crtama iznesite ključne informacije.
Opišite svoj poslovni model te proizvode i usluge. Objasnite kako i kome stvarate vrijednosti. Odgovorite kako tržište reagira na vaše poslovne pothvate. Prezentirajte kako upravljate rizicima s kojima se društvo susreće.
Izbjegnite isticanje nepotrebnih podataka jer će većina investitora preskakati dijelove koje ne smatraju bitnim. Sukladno navedenom, u interesu vam je izraditi jednostavan i lako čitljiv prospekt, koji će već svojim prvim dijelom privući pažnju investitora.
-
Objasnite i kvantificirajte tržište
Dobro napisan prospekt treba sadržavati trenutnu i buduću analizu tržišta u kojem posluje Društvo. Mnogi podcjenjuju važnost ukupnog tržišta i potencijalnih tržišta tijekom izrade prospekta, ali stvarnost je da investitori žele uvid u stanje tržišta u kojem društvo posluje i informaciju hoće li društvo moći optimalno poslovati u budućnosti. Također, investitor želi vidjeti koje sile mogu utjecati na optimističan plan menadžmenta i poremetiti očekivane povrate.
-
Prikažite mogućnost rasta
Potencijal za rastom je bitna stavka prospekta kojoj investitori pridaju posebnu važnost. Potencijal za rastom dobrim dijelom ovisi o uvjetima na tržištu, ali uz sposobno vodstvo, odnosno upravu, učinak tržišta se može minimalizirati. U prospektu je potrebno jasno definirati mogućnosti za širenje društva, kao i mogućnosti razvoja proizvoda i usluga kojima se društvo bavi. Ako društvo nema potencijal za rastom tada će investitori odustati od ulaganja jer mogu svoj kapital oploditi bolje na drugim projektima.
-
Tko je menadžment koji će upravljati kapitalom
Jedna od najbitnijih stavki bilo kojeg prospekta je pregled menadžmenta i njegovog vodstva. Investitor mora biti uvjeren da je kapital, koji daje menadžmentu na raspolaganje, u dobrim rukama i da će se adekvatno s njim upravljati.
U ovom dijelu je potrebno priložiti životopise ključnih ljudi zaduženih za upravljanje društvom. Važno je naglasiti kvalifikacije i iskustvo kojim menadžerski tim raspolaže. Također, bitno je naglasiti kvalifikacije i iskustvo svih ostalih sudionika u procesu koji sudjeluju na strani vas kao vlasnika poput financijskih savjetnika ili odvjetničkog tima.
-
Kako upravljate rizicima
U ovom dijelu se objašnjava svaki mogući rizik ili prijetnja poslovanju društva. Uzmimo za primjer društvo koje se bavi eksploatacijom plina i nafte. Takvom društvu prijete specifični rizici poput presušivanja izvora ili kvarovi strojeva. To su rizici koji prijete cijeloj industriji. Na globalnoj razini, ekonomska recesija bi mogla utjecati na cijenu nafte i profitabilnost društva. Zaključak je da neovisno o industriji u kojoj društvo posluje, sve rizike bi trebalo uzeti u obzir i uključiti u izradu prospekta kako bi se u dobrom duhu kvalitetno informiralo tržište.
-
Financiranje poslovanja
U dijelu prospekta koji se odnosi na financiranje je potrebno objasniti kako će društvo alocirati prikupljena sredstva.
Ukoliko želite prikupiti 100 milijuna kuna za daljnji rast i razvoj poslovanja, utoliko je potrebno objasniti kako će taj novac biti potrošen. Logički po stavkama raspišite proračun sukladno potrebama osnovne djelatnosti kojom se društvo bavi i aktivnostima koje društvo želi financirati. Ideja je da objasnite za što vam treba novac i kako ćete ga alocirati.
Opišite ciljanu strukturu bilance te objasnite kojim omjerom ćete smanjiti trošak financiranja. Pazite da uvijek dugoročne izvore financiranje koristite za financiranje dugotrajne imovine (i kratkotrajne imovine ako je potrebno). Zbog financijske stabilnosti svakako izbjegnite financiranje dugotrajne imovine iz kratkoročnih izvora.
-
Financijsko stanje i položaj
Ova stavka ukratko sažima prošlo, sadašnje i buduće financijsko stanje društva. Financijsko stanje i položaj uključuje bilancu stanja, račun dobiti i gubitka, kao i kretanje novčanog toka.
Projicirajte svaku stavku financijskih izvještaja tako da prikažete i demonstrirate sve ključne pretpostavke na kojima ste bazirali financijske projekcije. Ako je bilo nekih iznenađenja ili oscilacija u prošlosti tada to objasnite na razumljiv način.
Financijske izvještaje je potrebno revidirati tako da će investitor imati povjerenja u brojeve koji su prezentirani u financijskim izvještajima.
-
Izlazna strategija
Dio prospekta u kojem se pojašnjavaju izlazne opcije investitora je također bitan dio kojem treba pridodati pažnju. Svrha ovog dijela je objasniti potencijalnim investitorima uvjete po kojima se mogu povući iz investicije, ako tako odluče. U većini slučajeva vlasnici udjela društva ne mogu jednostavno prodati svoje udjele, stoga je upravo to stavka koju investitori analiziraju prije ulaganja svog kapitala.
Izrada prospekta je prilika za pokazati potencijalnim investitorima važne činjenice o društvu i objasniti im zašto uložiti baš u Vaše društvo, stoga prilikom izrade prospekta korisno je imati na umu pitanja poput :
- Koji je poslovni model društva?
- Kako i kome društvo stvara vrijednost?
- Tko su ciljani kupci i potrošači?
- Koje su prednosti društva?
- Koliko sredstava je potrebno i koja je namjena sredstava?
- Koja je izlazna strategija za investitora?
- Koliki iznos novog kapitala je potrebno prikupiti?
- Kad će investitor ostvariti svoj povrat i koliki profit će ostvariti?
- Koji su potencijalni rizici koji bi mogli ugroziti poslovanje?
- Kako uskladiti interese dioničara i menadžmenta (eng. Principal-agent problem)
Autori: ALPHA CAPITALIS tim
Ovlašteni revizori | Ovlašteni interni revizori | Ovlašteni procjenitelji | Ovlašteni računovođe | Ovlašteni investicijski savjetnici | ACCA (Association of Certified Chartered Accountants) | CFA (Chartered Financial Analyst)